Senat przyjął bez poprawek nowelizacje ustaw o KRS i Usp

(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Bez poprawek Senat przyjął w sobotę w nocy nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Teraz trafią one do prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Za przyjęciem obu ustaw głosowało 57 senatorów, a 29 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

Wcześniej w głosowaniu oddalono wnioski PO o odrzucenie obu nowelizacji. Wobec przyjęcia ustaw bez poprawek, nie głosowano nad poprawkami zgłoszonymi przez PO, które miały na celu odejście od najważniejszych zapisów noweli.

 

Po głosowaniu marszałek Senatu Stanisław Karczewski w rozmowie z dziennikarzami wyrażał przekonanie, że "robimy dobre zmiany dla Polaków, dla tych którzy czekają na dobrze funkcjonujący system sprawiedliwości". Dopytywany, jak jego zdaniem zachowa się w sprawach obu ustaw prezydent Duda, Karczewski odparł: "Na pewno bardzo wnikliwie je rozpatrzy". "Osobiście jestem przekonany, że podejmie dobrą decyzję dla Polaków" - dodał.

 

Bogdan Klich (PO) mówił dziennikarzom, że "arytmetyka zwyciężyła". Pytany, czy liczy na weto prezydenta, odparł, że "a nadzieję, że prezydent "zachowa się jak dobry prawnik, a dobry prawnik powinien opowiadać się po stronie niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

 

Obie nowele Sejm uchwalił w środę. W czwartek senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji nie zaproponowała do nich żadnych poprawek.

 

Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

 

Nowela Usp zmienia m.in. zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

 

Debaty nad obiema nowelizacjami zajęły w sumie 12 godzin. Głosowano nad nimi o godz. 2.30 w sobotę w nocy.

 

Senatorowie PO obie nowele uznali za niekonstytucyjne i zagrażające niezależności sądów. "Jesteśmy w punkcie zwrotnym; obie omawiane ustawy niszczą niezależność sądów" - mówił Bogdan Borusewicz (PO). "Nie zniszczą jednak niezawisłości sędziów, bo to zależy od każdego z nich" - dodał. Według Borusewicza "skrócenie kadencji członków KRS to poważny problem, który pan prezydent powinien rozważyć, bo on też jest organem kadencyjnym".

 

Nie widzę żadnego zamachu na wolność, swobodę i koniec demokracji w Polsce - mówił o noweli o KRS Aleksander Bobko (PiS). Jak dodał, on też ma obawy, co przyniesie reforma sądownictwa, ale trzeba poczekać na efekty. Ocenił, że w dyskusji nad tymi rozwiązaniami "jest sporo niepotrzebnych emocji". "Możemy się różnić, ale co do tego, że sądownictwa wymaga reformy, naprawy jesteśmy chyba zgodni" - mówił.

 

W debacie o Usp wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak mianem "haniebnego" określił porównywanie przez PO sytuacji w Polsce z Turcją, gdzie aresztowano wielu sędziów. "To są fantazje, co państwo senatorowie PO opowiadacie" - mówił. "Założenie, że sędziowie będą podatni na sugestie, jest obraźliwe dla sędziów. (...) Być może są +sędziowie na telefon+, ale nie wiem, skąd ten telefon dzwoni" - powiedział. Dodał, że "sędzia na telefon" powinien natychmiast przestać być sędzią.

 

"Poprzez nowelę KRS zmieniamy model z korporacyjnego na demokratyczny, oddajemy władzę narodowi; dotychczasowy model KRS był niezgodny z konstytucją" - mówił zaś ws. KRS wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Podkreślał, że każdy sędzia "nosi buławę w plecaku" i będzie mógł zostać członkiem Rady. Apelował do senatorów o "porozumienie ponad podziałami i zagłosowanie nad ustawą".

 

Wspomóż Nas
Tagi: krs, sądy, senat

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.64

Liczba głosów:

89

 

 

Komentarze użytkowników (15)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 16:02:11 | 2017-07-16
To Morawski zmarł.Pomyłka.

Oceń 2 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 13:35:54 | 2017-07-16
Zmarł sędzia (dubler Muszyński sędziego Trybunału K.).Czy przed śmiercią zdążył się nawrócić?
Może ktoś wie?

Oceń 2 17 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 13:25:46 | 2017-07-16
Boże chroń Polskę.Mój czarny scenariusz sprawdził się.Pozostała jeszcze niezależna prasa i telewizja, ale Pis działa według taktyki "krojenia salami", wkrótce nadejdzie czas jej likwidacji(podporządkowania PISOWI).Może czas się pożegnać z forumowiczami.
Ludzie Wolfganga(np WDR) są górą.

Oceń 2 19 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 09:50:49 | 2017-07-16
Zabawne jest to, że PiSlamiści nazywaja się "prawicą" mimo że to typowa komuna. Co więcej ta komuna+ walczy z "komuną PRL" której już dawnoi nie ma. Tą starą komunę można odnaleźć jedynie w szeregach PiS.

Oceń 6 37 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 21:06:31 | 2017-07-15
Myślę , że Prezesem SN zostanie Wallenrod-Piotrowicz, a jego zastępcą Kryże.W końcu będzie to patriotyczny SN , anie to co pod przywódctwem komucha Strzembosza.

Oceń 12 49 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 21:02:11 | 2017-07-15
No to teraz czas na podpis Pana Dudy i wysstąpienie w TVP Pani Szczepkowskiej!Myślę jednak że J.Kurski wyciągnie wnioski z lekcji swoich mentalnych braci i do tego nie dopuści.

Oceń 12 51 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 17:53:07 | 2017-07-15
"doktorat z prawa pisał u profesora bardzo związanego z reżimem"

Ooo... dekomunizacja polskich uczelni. Dobry pomysł! Na razie trzeba się jednak zająć sądami. "Wszystko ma swoje priorytety, niestety. Wszystko ma swoje wady, zalety. Hierarchia wartości, obowiązki, przyjemności"

Oceń 72 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Luc 10:56:22 | 2017-07-15
No to mamy powrót do czasów młodości. Kaczyński studiował w PRL-u i doktorat z prawa pisał u profesora bardzo związanego z reżimem, więc nauczył się jak to działa.
Gdzie tu więc odcięcie od komunistycznych korzeni?
(Dziś kupiłem zapasową szczoteczkę do zębów, noszę ją w kieszeni).

Oceń 28 117 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook