Duda: wizyta Trumpa buduje prestiż Polski

(fot. PAP/Paweł Supernak)

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w czasie szczytu prezydentów państw inicjatyw Trójmorza podnosi prestiż Polski - ocenił w nadanej w niedziele rozmowie w telewizji Republika prezydent Andrzej Duda.

 

"Ja przede wszystkim postrzegam to tak i mnie to bardzo cieszy, że pan prezydent Donald Trump jak gdyby widzi wagę tej współpracy w Europie środkowej" - powiedział Duda. Dodał, że spotkanie Trójmorza pokazuje, że państwa regionu "umieją ze sobą współdziałać, a to jest cenne w przestrzeni międzynarodowej". Wyraził przekonanie, ze wizyta Trumpa "buduje prestiż Polski jako państwa tej części Europy, dużego państwa europejskiego".

 

Zwrócił uwagę, że region Trójmorza to zarazem "wschodnia flanka NATO i miejsce, gdzie dzisiaj Stany Zjednoczone przysyłają swoich żołnierzy".

 

Podkreślił, że prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu bardzo zależało na budowie więzi między państwami Europy środkowej i przyciąganiu kolejnych państw europejskich bliżej UE. Wskazał w tym kontekście na Gruzję i Ukrainę.

 

"Jeżeli chodzi o Trójmorze, to jest to obecnie przede wszystkim współpraca państw UE i to jest element najistotniejszy" - zaznaczył. "My stawiamy sobie kilka celów, ale pierwszym zasadniczym jest rozwój infrastruktury, który w efekcie ma się przełożyć na rozwój możliwości współpracy biznesowej. Bo sprawniejsza komunikacja to większe możliwości rozwojowe. Chcemy budować drogi, które będą łączyły nasze państwa, rozwijać sieci kolejowe; chcemy rozwijać również infrastrukturę energetyczną" - mówił prezydent. Wymienił tu planowaną budowę na wyspie Krk w Chorwacji terminalu skroplonego gazu, który z gazoportem w Świnoujściu utworzyłby "korytarz energetyczny północ-południe", który byłby realizacją celów polityki spójności.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.52

Liczba głosów:

52

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook