Mural dla kobiety ratującej dzieci w czasie wojny

(fot. Ask wiki (Own work) [CC BY-SA 4.0] via Wikimedia Commons)

W Gorzowie Wlkp. powstał mural z wizerunkiem Alfredy Markowskiej, polskiej Romki, która podczas II wojny światowej uratowała ok. 50 romskich i żydowskich dzieci - poinformowała rzecznik gorzowskiego magistratu Ewa Sadowska.

 

Portret Babci Nonci, jak nazwana jest przez swoich bliskich pani Alfreda, powstał na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorzowie, w której od dziesięcioleci uczą się romskie dzieci. W jej pobliżu mieszka Alfreda Markowska.

 

Malowidło o wymiarach 3x3 m przedstawia panią Alfredę siedzącą na krześle. W tle są motywy cygańskiego taboru w formie cieni, a u dołu kwiaty. Autorem projektu muralu jest gorzowianin Leszek Michta.

 

Inicjatywa "Mural dla Babci Nonci" jest efektem współpracy środowisk działających w sferze kultury, integracji oraz mniejszości narodowych z terenu Gorzowa Wlkp.

 

Alfreda Markowska urodziła w 1926 r. się w cygańskim taborze w okolicach Stanisławowa (obecnie Ukraina). W 1941 r. Niemcy wymordowali jej rodzinę. Krótko potem osiedliła się w Rozwadowie, gdzie wyszła za mąż.

 

Wraz z mężem trafiła go lubelskiego getta. Z niego przewieziono ich do Łodzi, a z niej do Bełżca. Z tego ostatniego miejsca uciekli i wrócili do Rozwadowa.

 

W okresie wojennym pani Alfreda starała się pomagać romskim i żydowskim dzieciom narażonym na pogromy. Znajdowała dla nich kryjówki, wyrabiała fałszywe dokumenty. Po wojnie wraz ze swoim taborem została osiedlona w Gorzowie Wlkp., w którym mieszka do dziś.

 

Za bohaterstwo i odwagę Alfreda Markowska otrzymała w 2006 r. z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.56

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bazyli 19:54:56 | 2017-06-01
Najszczersze wyrazy szacunku.

Oceń 2 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook