Szczerski: Polska jest dobrym przykładem, jak może wyglądać Europa przyszłości

(fot. PAP/Marcin Obara)

- Polska jest bardzo dobrym przykładem tego, jak może wyglądać Europa przyszłości; warto obserwować Polskę, gdzie ludzie dokonali zmiany siłą głosu wyborczego - przekonywał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podczas Kongresu Polska Wielki Projekt.

 

W sobotę, podczas trzeciego dnia VII Kongresu Polska Wielki Projekt, który odbywa się w Warszawie, Szczerski wziął udział w panelu "Europa wolności. Jak odmienić Unię?".

 

Szef gabinetu prezydenta wyraził opinię, że w Europie widać obecnie obawę przed wolnymi wyborami.

 

- Dzisiaj wolne wybory mają złą markę. Wolnych wyborów wiele części elit państw europejskich i Europy po prostu się obawia; rozumie to jako nieprzyjemną konieczność, z którą trzeba się zmierzyć, a nie jako esencję demokracji europejskiej - mówił podczas swojego wystąpienia Szczerski. "Wybory mogą przynieść zmianę, a tej ustabilizowane środowiska nie chcą" - dodał.

 

Jego zdaniem kraje Europy powinny brać przykład z Polski.

 

- W Polsce to suweren dokonał zmiany politycznej i ona jest realna. Polska dlatego spotyka się dzisiaj z tak wielkimi różnymi formami agresji słownej i innej - mówił prezydencki minister.

 

Jak dodał, swoim zagranicznym kolegom poleca on, by studiowali przypadek Polski, bo "w Polsce ludzie dokonali zmiany siłą głosu wyborczego". 

 

- Polska jest bardzo dobrym przykładem dla tego jak może wyglądać Europa przyszłości. Warto studiować Polskę - podkreślił.

 

- Tu nic innego się nie wydarzyło poza wyborami. W 2015 r. odbyły się wybory gdzie był wybór i ludzie dokonali wyboru i wraz z nim przyszła zmiana. To była zmiana realna, nie mimikra w ramach elity, nie udawany kandydat niezależny, który jest emanacją wszystkich zależności, jakie są możliwe - mówił.

 

- To po prostu jest realna polityczna zmiana. Ona jest więc możliwa. Patrzcie na Polskę, zmiana dokonana przez kartkę wyborczą funkcjonuje dzisiaj w Europie - dodał.

 

W trakcie panelu Szczerski mówił też, że w jego ocenie najistotniejsze jest, by "przywrócić Unii Europejskiej poczucie, że Unia jest źródłem wolności, a nie opresji". Jak mówił, na początku wspólnota umożliwiała większą ilość działań niż ich zabraniała.

 

- Dzisiaj jest tak, że coraz częściej do Europejczyków dociera sygnał, że ich państwo czegoś nie może lub coś musi, bo jest w UE - zaznaczył.

 

- Naprawdę zmieniła się zasada funkcjonowania władzy w Europie. Odejście od władzy umożliwiającej na władzę zakazującą i nakazującą. Bez zmiany, bez wielkiego przejścia wolności (...) to wrażenie będzie się pogłębiało - stwierdził.

 

Za siłę Europy Szczerski uznaje natomiast jej różnorodność polityczną.

 

- To jest jej siła. Jeśli gdzieś istnieje siła Europy, to właśnie w fakcie, że to jest policentryczna struktura, gdzie wiele podmiotów ma swoją własną, odrębną legitymizację i dzięki tej odrębnej legitymizacji, np. narodowych demokracji możliwa jest w ogóle władza w Europie - mówił.

 

Rozpoczęty w czwartek VII Kongres Polska Wielki Projekt odbywa się pod hasłem "Wolność - polski projekt dla Europy". Głównym organizatorem kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Współorganizatorami są: Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Młodzi dla Polski.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.43

Liczba głosów:

21

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR 22:01:12 | 2017-05-20
+

Oceń 9 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 20:59:57 | 2017-05-20
O czym ten pan w ogóle bredzi ? Anglicy nazywają to "live in La La Land" czyli żyć w wymyślonym przez siebie świecie. W całej Europie wyborcy wyrzucają takie zapatrzone w siebie i w swoje interesy elity, miejmy nadzieję, że ten ożywczy prąd dotrze do Polski za 2 i pół roku. Polska musi iść do przodu razem z Europą, a nie żyć pod rządami jakiejś archaicznej elity, która chce nas zamknąć w XIX wieku i w Europie Wschodniej.

Oceń 3 14 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook