Duda: Europa potrzebuje solidarności; Steinmeier: Polska to rdzeń Europy

(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Europa potrzebuje dzisiaj solidarności i dobrej współpracy - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podkreślił, że Polska jest potrzebna w przezwyciężeniu kryzysu europejskiego. - Polska to rdzeń Europy - zaznaczył.

 

Steinmeier wraz z małżonką Elke Buedenbender, złożył w piątek pierwszą oficjalną wizytę, po jego zaprzysiężeniu w marcu tego roku na urząd prezydenta Niemiec. Rozmowy z prezydentem Dudą w Warszawie dotyczyły relacji polsko-niemieckich, spraw europejskich, Brexitu, rozwiązania konfliktu na Ukrainie, mniejszości polskiej w Niemczech, oraz Trójkąta Weimarskiego.

 

Prezydent Duda odnosząc się do rozwiązania kryzysów europejskich podkreślił: "Nie mamy żadnych wątpliwości, że Europa potrzebuje dzisiaj dobrej współpracy, że abyśmy byli w stanie przez te wszystkie kryzysy przebrnąć, musimy działać solidarnie i wspólnie". Zaznaczył, że drogą nie jest budowanie podziałów, ale ich usuwanie, w czym duża jest rola prezydentów.

 

- Śmialiśmy się z panem prezydentem, że my jesteśmy od tego, żeby studzić nawet najbardziej rozpalone emocje i uspokajać sytuację i raczej starać się tonować dyskusje, i absolutnie nie pozwalać na to, aby wykraczała ona poza te ramy, w których powinna się odbywać - zaznaczył Andrzej Duda.

 

Jak poinformował, relacjonował prezydentowi Niemiec jego ostatnią rozmowę z nowo wybranym prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. - Mówiłem o tym w kontekście tego, co dla pana prezydenta, jeszcze wcześniej jako ministra spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, było sprawą ważną, a mianowicie trójstronna współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego - powiedział prezydent RP.

 

Zaznaczył, że Macron zadeklarował, że jest zainteresowany tą współpracą i chciałby ją prowadzić. - Liczę na to, że ze strony prezydenta Macrona będzie zaproszenie do Paryża, by się w formacie Trójkąta Weimarskiego spotkać - powiedział Duda.

 

Zaznaczył, że Steinmeier zawsze był "wielkim rzecznikiem dobrych relacji polsko-niemieckich". Jak zauważył, prezydent Niemiec jest znawcą spraw polskich i spraw sąsiedzkich.

 

Duda podkreślił, że bardzo mu zależy, aby relacje polsko-niemieckie polityczne, gospodarcze, międzyludzkie układały się jak najlepiej. Jak mówił, zadeklarował prezydentowi Niemiec, że może go uważać w Polsce za rzecznika najlepszych polsko-niemieckich relacji. Wyraził przekonanie, że spotkanie w Warszawie stanowi "bardzo dobre otwarcie w polsko-niemieckiej współpracy na szczeblu prezydentów państw i jest to bardzo dobra prognoza na przyszłość, na najbliższe lata".

 

Poinformował, że podczas rozmowy poprosił Steinmeiera o opiekę nad Polonią w Niemczech i mieszkającymi tam Polakami oraz nad realizacją polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie, którego obchody 25-lecia odbyły się w ub. roku.

 

Rozmowa prezydentów Polski i Niemiec dotyczyła także obchodów 100-lecia niepodległości Polski. O tym - jak powiedział prezydent RP - w jaki sposób moglibyśmy zarysować elementy także polsko-niemieckiej współpracy. - Z całą pewnością jakąś formułę wspólnego uczczenia tej setnej rocznicy jak również stworzenia jakiegoś pola do współpracy choćby historyków w dyskusji na temat relacji polsko-pruskich z tamtych czasów będziemy z panem prezydentem inicjowali - powiedział Duda.

 

Prezydent Niemiec odnosząc się do sytuacji w Europie podkreślił, że "Polska to rdzeń Europy". - Polska jest potrzebna, jeżeli chcemy przezwyciężyć kryzys europejski, w jakim się bez wątpienia znajdujemy - powiedział. Zdaniem Steinmeiera, kryzys europejski nie rozpoczął się dopiero wraz z Brexitem, ale - jak ocenił - pogłębił się z Brexitem. - Tym ważniejsze jest teraz, żeby 27 państw unijnych trzymało się razem, do tego potrzebna jest Polska - podkreślił.

 

Steinmeier wyraził przekonanie, że Trójkąt Weimarski jako format, który się sprawdził, był bardziej wykorzystywany. Wyraził nadzieję, że Trójkąt Weimarski zostanie ożywiony na szczeblu szefów państw także jako forum mający pomóc w przezwyciężeniu europejskiego kryzysu.

 

- Wyraziłem nadzieję, że dialog prowadzony między Komisją Europejską a rządem polskim nie zostanie zerwany, ale będzie kontynuowany - powiedział Steinmeier. Kontynuowany - dodał - w rozumieniu szukania porozumienia, "które odpowiada wartościom i wyobrażeniom europejskim". - Jest to tym ważniejsze, gdyż wszyscy w Europie obserwujemy, że poza granicami Europy wiele rzeczy, które nas łączą, jest kwestionowanych: demokracja, wolność, praworządność, otwarte społeczeństwa (...) Ważne, abyśmy wspólnie opowiadali się za tym - podkreślił Steinmeier.

 

Prezydent Niemiec zadeklarował, że chce się angażować na rzecz stosunków polsko-niemieckich. - Mam nadzieję, że obie strony będą dążyły do tego z równym zaangażowaniem - dodał. Jak ocenił, ważne jest, aby poza konfliktami polityki codziennej, prezydenci zawsze skupiali się na długotrwałych powiązaniach miedzy krajami, między społeczeństwami.

 

Także Stenimeier zaznaczył, że rozmowa z Dudą dotyczyła rocznicy 1918 r. - Mamy tutaj różne skojarzenie, a jest to oczywiście w pamięci niemieckiej przede wszystkim koniec pierwszej wojny światowej. 1918 r. jest to początek Republiki Weimarskiej, a w Polsce jest to odzyskanie niepodległości - zauważył. Dodał, że rozmowy na temat obchodów roku 1918 i udziału w nich prezydentów mają być kontynuowane.

 

Steinmeier pytany był o kwestię opieki nad Polonią w Niemczech oraz o to, czy są postępy, w sprawie przyznania statusu mniejszości narodowej potomkom przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech.

 

- Prowadziliśmy rozmowę na ten temat i bardzo cieszę się, że rozmowy przy "okrągłym stole" będą na ten temat kontynuowane - powiedział Steinmeier. - Ale bez względu na to, jaki jest stan rozmów przy "okrągłym stole", chodzi też o to, żeby wyrazić uznanie wobec tych ludzi, którzy żyją w Niemczech pochodzenia polskiego - dodał.

 

Steinmeier poinformował, że z tego powodu w zeszłym roku, jeszcze pełniąc funkcję ministra spraw zagranicznych, zorganizował spotkanie z Polakami mieszkającymi w różnych regionach Niemiec. Ocenił, że było to bardzo udane spotkanie i wyraził nadzieję, że będzie ono kontynuowane.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 16:50:40 | 2017-06-28
Zagadka

Kto to powiedział:  Polska i Niemcy z ufnością będą patrzeć w przyszłość.

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 16:54:07 | 2017-05-19
Z jednej strony szacunek, ale z drugiej nie dajemy sobie w kasze dmuchać. Tak trzymać PAD!

Oceń 11 1 odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook