Mija 13 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

(fot. Adam Wasilewski / Shutterstock.com)

Polska jest ważnym członkiem Unii Europejskiej: uczestniczy w najważniejszych debatach o przyszłości UE, polityki migracyjnej, klimatycznej i gospodarczej - napisało w poniedziałek MSZ, przypominając, że 1 maja mija 13 lat od przystąpienia naszego kraju do UE.

 

MSZ przypomniało na swojej stronie, że 7 i 8 czerwca 2003 r. odbyło się referendum akcesyjne, w którym 77,45 proc. Polaków opowiedziało się za członkostwem w UE. Rok później - 1 maja 2004 r. - Polska wstąpiła do Unii Europejskiej razem z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą.

 

Pierwszym krokiem - jak dodał MSZ - było podpisanie 16 grudnia 1991 r. Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. - Symbolicznym momentem było złożenie 8 kwietnia 1994 roku przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach formalnego wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej. Cztery lata później rozpoczęły się właściwe negocjacje akcesyjne z UE - przypomniano.

 

Resort spraw zagranicznych podkreślił, że Polska jest najludniejszym i największym powierzchniowo krajem spośród tych, które przystąpiły do UE po 2004 roku. W całej UE Polska gospodarka jest ósmą największą, a jednocześnie jedną z najszybciej rozwijających się.

 

MSZ ocenił, że "Polska jest aktywnym i ważnym członkiem Unii Europejskiej, uczestnicząc w najważniejszych debatach toczących się na forum Unii Europejskiej nt. przyszłości UE, polityki migracyjnej, klimatycznej i gospodarczej".

 

- W szybko zmieniającym się świecie, w sytuacji związanej m.in. z opuszczaniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, Polska zabiega o podjęcie szerokiej debaty na temat reformy Unii Europejskiej - zwróciło uwagę ministerstwo. Przytoczyło też słowa ministra Witolda Waszczykowskiego, który w swoim expose wygłoszonym przed Sejmem RP 9 lutego 2017 r. zaznaczył, że "priorytetem" działań rządu PiS jest "naprawa" UE.

 

W roku 2017 jest obchodzona 60. rocznica Traktatów Rzymskich, które dały początek UE.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.89

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

abraham 14:36:07 | 2017-05-01
Po załamaniu się porządku jałtańskiego Polska znalazła się w niemieckiej strefie wpływów. Po tym jak Niemcy wywołały katastrofę wojny bałkańskiej projekt heksagonale stracił swoją aktualności i został projekt mitteleuropa na naszych oczach powoli domykany w myśl intencji ojca UE Spinelliego o likwidacji narodowych państw europejskich na rzecz IV Rzeszy Narodu Niemieckiego z całym "ludem" wynarodowionych niewolników zmywających naczynia po swoich panach i jedzących okruch z pańskiego stołu.

Oceń 21 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook