Dziś rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne

(fot. shutterstock.com)

Około 350 tys. uczniów klas III gimnazjów w całym kraju przystąpi dziś do egzaminu gimnazjalnego. Będzie to jedna z ostatnich sesji egzaminu gimnazjalnego. Poznaj modlitwę, która ci pomoże dobrze przez nie przejść.

 

Zgodnie z wprowadzaną reformą edukacji od roku szkolnego 2017/2018 rozpocznie się wygaszanie gimnazjów. Ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego odbędzie się w 2019 roku.

 

Jak powiedział PAP w środę przed rozpoczęciem egzaminu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, do CKE dotarły sygnały z okręgowych komisji egzaminacyjnych, że w kilku szkołach z powodu braku prądu w wyniku opadów śniegu egzamin może być opóźniony.

 

Egzamin będzie przeprowadzany przez trzy kolejne dni. Dziś - pierwszego dnia - uczniowie będą pisać egzamin z wiedzy humanistycznej. Najpierw dostaną blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Po nim zadania z języka polskiego.

 

W czwartek będzie egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Uczniowie najpierw będą rozwiązywać zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą mieli zadania z matematyki. W piątek będzie egzamin z języka obcego.

 

Prace uczniów zostaną zakodowane; będą je sprawdzać egzaminatorzy z komisji okręgowych. Wyniki uczniowie poznają 16 czerwca.

 

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w kwietniu będzie go pisać w drugim terminie w czerwcu. Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas postępowania rekrutacyjnego brane będą pod uwagę także oceny na świadectwie szkolnym.

 

Środa, czwartek i piątek będą w części gimnazjów dniami wolnymi od lekcji; decyzję w tej sprawie podejmują dyrektorzy szkół.

 

Gimnazjaliści o 9:00 rozpoczynają pisanie egzaminu, ale nigdy nie jest za późno na modlitwę. Polecamy tę za wstawiennictwem św. Rity - patronki od spraw beznadziejnych.


O Boże wieczny i wspaniały, Ty obdarzyłeś stworzenie harmonią i wszelkimi łaskami. Ty jesteś źródłem światła i nadziei, Ty napełniłeś nasz rozum jasnością wiary. Bądź łaskaw napełnić mój umysł światłem Twojej mądrości, tak abym umiał rozproszyć wątpliwości i grzech. Ty, który czynisz elokwentnym język młodzieńców, poucz i mój język, i obdarz moje usta Twym błogosławieństwem. Daj mi przenikliwość rozumienia, umiejętność uczenia się, łatwość tłumaczenia.


Niepokalana Dziewico Maryjo, Stolico Mądrości, bądź moją pośredniczką. Wstawiaj się za mną również i ty, św. Rito z Cascia, abym, będąc prowadzony światłem wiary, mógł zmierzać ku temu źródłu mądrości, jakim jest bojaźń Boża i w ten sposób dojść do doskonałości chrześcijańskiej. Amen.
 
Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu...

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Betelgeza55 10:12:48 | 2017-04-19
Czyli Panu Bogiu świeczkę, bo się pomodlimy, ale tak na wszelki wypadek, zeby było poprawnie/nowocześnie diabłu ogarek, bo potrzymamy kciuki, można jeszcze odpukać w niemalowane. Podobno deon to katolicka strona www. Czasami kiedy was czytam miewam wątpliwości

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook