Sejm: pytania do szefa MSZ o Brexit, konflikt na Ukrainie

Sejm: pytania do szefa MSZ o Brexit, konflikt na Ukrainie
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / kk

Problemy Polaków w Wielkiej Brytanii po Brexicie, konflikt na Ukrainie, promowanie polskich inwestycji zagranicą, kwestie - były wśród pytań jakie posłowie zadawali szefowi MSZ podczas debaty nad jego informacją o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 r.

Sejm wysłuchał rano informacji ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który przedstawił zadania polskiej polityki zagranicznej na 2017 r. oraz podsumował wydarzenia roku ubiegłego.

DEON.PL POLECA




Posłanka PiS Joanna Lichocka pytała szefa MSZ o Polaków, którzy chcieliby wyjechać do Wielkiej Brytanii. "Od września 2018 r. uczelnie brytyjskie będą dla polskich studentów dwa razy droższe niż w tej chwili. Obecnie Polacy płacą tyle samo za studia co obywatele Wielkiej Brytanii, od września 2018 r. ta suma ma się podwoić" - zauważyła

Jak podkreśliła upomina się o dbałość, bo uczelnie brytyjskie są jednymi z najlepszych w Europie. "Chciałabym się dowiedzieć, jakie podejmiemy działania, żeby pomóc polskim studentom w Wielkiej Brytanii po Brexicie" - zwracała się do ministra SZ.

Bernadetta Krynicka (PiS) zauważyła, że wobec trwającego konfliktu na Ukrainie zagrożone jest także bezpieczeństwo Polski. Pytała, jakie działania podjęło MSZ dla zwiększenia bezpieczeństwa Polski i czy dziś możemy czuć się bezpieczni wobec agresywnej postawy Federacji Rosyjskiej.

Poseł PiS Marcin Duszek pytał, czy Polska wspiera społeczeństwo ukraińskie w obliczu konfliktu na wschodzie Ukrainy oraz jakie działania podejmuje MSZ w związku z pojawiającymi się często zwrotami polskie obozy koncentracyjne. Chciał także wiedzieć, czy MSZ może wesprzeć organizatorów kampanii "Stop polskim obozom".

Tomasz Nowak (PO) podkreślił, że to szef MSZ odpowiedzialny jest za wizerunek Polski na świecie. Ocenił, że po roku 2016 Polska jawi się jako kraj "lekceważący zalecenia Komisji Weneckiej, jako kraj nonszalancji względem zaleceń demokratyzujących Komisji Europejskiej, tworzący budżet na granicy legalności".

"Trzeba dużej kreatywności, żeby zbudować obraz Polski jako kraju, w którym konstytucja gwarantuje stabilność prawnych rozstrzygnięć" - powiedział. "Jak zamierza pan minister promować obraz Polski jako państwa, w którym można bezpiecznie inwestować?" - pytał Nowak.

Inny z posłów PO Michał Szczerba podkreślił, że warto współpracować z opuszczającą UE Wielką Brytanie. Ocenił, że rząd PiS nie potrafi tego robić skuteczni.

"Zamiast wybierać zdjęcia do pańskiej publikacji, dość narcystycznego +fotostory+ trzeba było się zatroszczyć o prawie 900 tys. naszych rodaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Pan minister w swoim expose nie zająknął się o ich prawach. Nie wspomniał, że wczoraj na życzenie rządu Theresy May brytyjscy posłowie z Partii Konserwatywnej odrzucili poprawkę dotyczącą zachowania ich praw po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE" - zauważył. "Co państwo zrobiliście w tej sprawie?" - pytał Szczerba.

Marcin Święcicki (PO) pytał, czy w obliczu katastrofy humanitarnej na Bliskim Wschodzie i gotowości organizacji pozarządowych do przyjęcia pewnej liczby uchodźców minister spraw zagranicznych zrewiduje swoją politykę w kwestii przyjmowania uchodźców. "Czy nie wpłynęłoby to bardzo pozytywnie na obraz Polski, która w tej sprawie ma jak najgorszą opinię na świecie" - zwracał się do szefa MSZ poseł Platformy.

Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów mówiąc o Białorusi podkreślił, że to ważny i bliski sąsiad Polski, jednak - jego zdaniem - polska polityka zagraniczna względem Białorusi zmieniła się "o 180 stopni".

"Czy pan i pana polityka będzie również pamiętać o tych demokratach, którzy walczą zwyczajnie o wolne wybory na Białorusi? Nie o obalenie Łukaszenki, tylko o możliwość uczestniczenia w wyborach, które będą uznane przez OBWE zgodnie ze standardami demokratycznymi europejskimi czy światowymi?" - pytał ministra Protasiewicz.

Posłowie Nowoczesnej pytali m.in. o politykę wschodnią polskiego rządu. "Dlaczego polski rząd tak bardzo wycofał się z polityki wschodniej? Polityki wspierania przemian demokratycznych w państwach partnerstwa wschodniego?" - pytał Adam Szłapka z Nowoczesnej.

"Mam wrażenie, że Polska wycofała się z polityki wsparcia procesów transformacji ustrojowej na Ukrainie. Ten strategiczny interes, jakim jest stabilna, demokratyczna Ukraina zszedł na plan dalszy; ten strategiczny interes Polska zamieniła na politykę historyczną" - dodał.

Inny poseł Nowoczesnej Mirosław Pampuch pytał natomiast o politykę ekonomiczną polskiego rządu. "Jakie działania państwo podjęli, oprócz działań podejmowanych przez resort transportu, w kierunku ochrony naszych przedsiębiorstw transportowych?" - pytał polityk.

Jak tłumaczył niektóre państwa europejskie wprowadzają regulacje, które ograniczają możliwość ekspansji polskim firmom transportowym i "muszą one uciekać z poszczególnych rynków".

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej pytała co rząd chce osiągnąć otwierając dyskusję nad traktatami europejskimi. "Co PiS zamierza zrobić w sytuacji, gdy otwarcie tej dyskusji doprowadzi do zepchnięcia Polski na margines integracji europejskiej? - pytała posłanka.

Krzysztof Paszyk (PSL) zwracał natomiast uwagę, że podczas expose szef MSZ nic nie mówił na temat polityki Polski wobec Turcji. Jak tłumaczył kraj ten z racji m.in. swojego położenia geopolitycznego odgrywa istotne znaczenie.

Inny poseł ludowców Zbigniew Sosnowski dopytywał Waszczykowskiego o politykę Polski wobec Chin oraz Japonii. "W jakich konkretnie dziedzinach na przestrzeni roku 2017 rząd planuje zintensyfikować współpracę z tymi krajami" - pytał polityk PSL.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sejm: pytania do szefa MSZ o Brexit, konflikt na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.