Bardzo złe powietrze w Krakowie; darmowa komunikacja

(fot. shutterstock.com)

Z powodu bardzo złego stanu powietrza w Krakowie, wtorek będzie czwartym dniem z rzędu darmowej komunikacji publicznej dla kierowców - poinformował w poniedziałek wieczorem urząd miasta.

 
Jednocześnie wtorek będzie 11. dniem w styczniu, kiedy pył PM10 znacznie przekroczył dopuszczalne normy.
 
W poniedziałek stacje pomiarowe w mieście o poszczególnych godzinach rejestrowały nawet ponad 400 mikrogramów na m sześc. (402 - stacja przy ul. Dietla, 404 - stacja na os. Wadów). Od godz. 1.00 do 14.00 średni poziom stężeń pyłu PM10 - na podstawie danych ze wszystkich ośmiu stacji w mieście - wyniósł 311 mikrogramów na m sześc. Średnia dobowa dopuszczalna norma wynosi 50 mikrogramów na m sześc. W mieście obowiązuje bezpłatna komunikacja publiczna, kiedy dobowe stężenie PM10 przekracza 150 mikrogramów na m sześc.
 
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie od piątku (27 stycznia) komunikuje o przekroczonym poziomie informowania pyłu zawieszonego PM10 (czyli średniego dobowego stężenia 200 mikrogramów na m sześc.) i ryzku stanu alarmowego (średniego dobowego stężenia powyżej 300 mikrogramów na m sześc.) w Krakowie i Małopolsce.
 
Darmowa komunikacja publiczna ma się przyczynić do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Bezpłatnie autobusami i tramwajami w gminie Kraków oraz gminach sąsiadujących mogą poruszać się osoby, które mają przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu osobowego.
 
Specjalny apel do mieszkańców wystosował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "W związku z pojawiającymi się ponadnormatywnymi stężeniami pyłu w krakowskim powietrzu, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o korzystanie z komunikacji miejskiej i pozostawienie samochodów prywatnych na parkingach" - apeluje Majchrowski.
 
Prosi jednocześnie, by szczególnie w tych dniach zwracać uwagę na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków. Prezydent Krakowa zwraca się też do osób, które do Krakowa przyjeżdżają z okolicznych miejscowości, by w dniach, kiedy są przekraczane normy zanieczyszczenia, nie wjeżdżały samochodami do centrum i Śródmieścia.
 
Urząd Miasta Krakowa apeluje, aby dzieci i młodzież, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i krwionośnego - nie przebywały długo na zewnątrz i ograniczyły wysiłek fizyczny na powietrzu.
 
Na bieżąco można monitorować sytuację na stronie internetowej WIOŚ w Krakowie.
 
Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w ciągu najbliższej doby (31 stycznia) także istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia dopuszczalnego poziomu średniego dobowego stężenia pyłów PM10 na znacznym obszarze miasta.
 
W poniedziałek wartości PM10 były wysokie także w innych miastach Małopolski. Rano w Nowym Targu stacja monitoringu powietrza wskazała 411 mikrogramów na m sześc., w Skawinie - ponad 350, w Olkuszu - pond 340, w Zakopanem ponad 170. O godz. 18 stacja w Nowym Sączu zanotowała prawie 200 mikrogramów na m sześc. 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook