W Gdańsku otwarto łaźnię dla bezdomnych

(fot. shutterstock.com)

Dzięki dotacji z gdańskiego magistratu w mieście powstała łaźnia dla osób bezdomnych. Oprócz skorzystania z kąpieli i bezpłatnych środków higienicznych potrzebujący mogą się na miejscu ostrzyc, napić herbaty i wymienić odzież.

 

O uruchomieniu łaźni przeznaczonej dla bezdomnych poinformowała w poniedziałek Sylwia Ressel, rzeczniczka prasowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

 

Wyjaśniła, że na mocy umowy z MOPR łaźnia jest prowadzona w noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Żaglowej 1 w Gdańsku. Dodała, że wcześniej w tej noclegowni bezdomni nieobjęci jej opieką też mogli, w miarę możliwości placówki, korzystać np. z kąpieli. Wyjaśniła, że teraz łaźnia działa w sposób zinstytucjonalizowany - w określonych dniach i godzinach świadczy określony zestaw usług.

 

Przeczytaj też o przepięknym geście mieszkańców Łodzi skierowanym do bezdomnych >>

 

Każdy bezdomny ma na miejscu dostęp do bieżącej zimnej i ciepłej wody, otrzymuje też bezpłatnie ręcznik oraz środki higieniczne. Oprócz wzięcia kąpieli osoby korzystające z łaźni mogą także wyprać oraz wysuszyć własną odzież. W razie konieczności pracownicy noclegowni pomogą też w skompletowaniu ubioru. Na miejscu bezdomni otrzymują gorącą herbatę i mogą skorzystać ze strzyżenia.

 

Noclegownia przy ul. Żaglowej jest przeznaczona dla mężczyzn, ale z łaźni mogą korzystać również kobiety. "Miejsce urządzono tak, by panie mogły w sposób intymny zadbać o swoje higieniczne potrzeby, a przy tym ogrzać się, napić ciepłej herbaty itp." - zaznaczyła Ressel.

 

Rzeczniczka dodała, że pracownicy MOPR odwiedzają osoby przebywające w miejscach niemieszkalnych, by poinformować o powstaniu łaźni. "Zależy nam na tym, by jak najwięcej osób dowiedziało się o istnieniu łaźni" - wyjaśniła.

 

Łaźnia jest czynna w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 13-16 oraz we wtorki i czwartki w godz. 10-13.

 

Miasto Gdańsk przekazało na prowadzenie łaźni w tym roku 55 tys. zł. "Zobaczymy, jakie będzie zapotrzebowanie na takie usługi; jeśli pomysł się sprawdzi, umowa będzie przedłużana na kolejne lata" - wyjaśniła Ressel.

 

Dodała, że bardzo trudno jest oszacować liczbę osób bezdomnych przebywających w mieście. Wyjaśniła, że w Gdańsku działa dziewięć noclegowni. Wszystkie prowadzone są - na zlecenie miasta - przez organizacje pozarządowe. W sumie mogą zaoferować bezdomnym 636 stałych miejsc (jest też możliwość dostawienia tymczasowych łóżek). "W tej chwili mamy 70 wolnych stałych miejsc" - wyjaśniła Ressel.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.6

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?