Sikorski: nowa umowa bardziej nam się podoba

W wywiadzie dla telewizji CNN w sobotę minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił, że stosunki między USA a Polską są bardzo dobre i odrzucił sugestie prowadzącego rozmowę dziennikarza, że w Polsce panuje "nieufność" wobec prezydenta Obamy.

 

 

Zaznaczył, że rząd RP wcale nie odebrał źle rezygnacji przez Obamę z rozmieszczenia w Polsce tarczy antyrakietowej planowanej przez poprzedniego prezydenta USA George'a W. Busha.

 

"Te plany nie zostały odwołane, tylko zmienione. Wynegocjowaliśmy poprawioną umowę i nowa konfiguracja (obrony rakietowej w Europie - przyp. PAP) podoba nam się nawet bardziej" - powiedział minister.

 

Prowadzący rozmowę Wolf Blitzer przypomniał, że kiedy rząd Obamy odwołał plan rozmieszczenia w Polsce 10 wyrzutni antyrakiet, początkowo przyjęto to w Polsce, jako przejaw "porzucenia" jej przez amerykańskiego sojusznika, ale Sikorski podkreślił, że tak tego nie odebrał.

 

"Poprzednie porozumienie negocjowaliśmy z poprzednią administracją. Nie ratyfikowaliśmy go, przewidując, co będzie o nim myślała nowa administracja. Nowy system opiera się na już istniejących rakietach (irańskich - przyp. PAP), więc jest bardziej realistyczny. Oczekujemy, że prace nad nim zaczną się za parę lat" - powiedział.

 

Nowa tarcza, składająca się z mobilnych rakiet SM-3, będzie bronić Europy przed irańskimi rakietami średniego zasięgu. Poprzedni system miał chronić przed rakietami dalekiego zasięgu (międzykontynentalnymi), których Iran jeszcze nie posiada.

 

Blitzer zapytał jaki jest w Polsce "poziom nieufności" wobec prezydenta Obamy, ale riposta szefa dyplomacji była zdecydowana.

 

"Nie widzę żadnej nieufności. I jak tylko prezydent Obama przyjedzie do Polski, jestem pewien, że jego popularność jeszcze wzrośnie" - oświadczył.

Przypomniał też, że Polska zawarła również porozumienie SOFA o obecności wojsk USA na jej terytorium, stwarzającą podstawę prawną do umieszczenia w Polsce pierwszej baterii rakiet obronnych Patriot, co nastąpi w maju.

 

"Polsko-amerykańska współpraca w zakresie bezpieczeństwa jest zatem dobra" - podkreślił.

 

Sikorski spotkał się w tym tygodniu w Waszyngtonie z sekretarz stanu Hilary Clinton i ministrem obrony Robertem Gatesem. W czasie weekendu i w poniedziałek ma prowadzić rozmowy z szefami koncernów amerykańskich, które pragną produkować w Polsce gaz ziemny z łupków bitumicznych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?