Konserwatorzy oczyszczą wnętrza 40 baraków w obozie Birkenau

Konserwatorzy oczyszczą wnętrza 40 baraków w obozie Birkenau
(fot. shutterstock.com)
PAP / sz

Konserwatorzy oczyszczą, głównie z kurzu, wnętrza 40 murowanych baraków w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Muzeum Auschwitz wyłoniło wykonawcę, który po podpisaniu umowy będzie miał na pracę 8 miesięcy - poinformowała placówka.

Wnętrza baraków w byłym Birkenau są silnie zakurzone. Napotkać w nich można też wiele pajęczyn. Specjaliści będą omiatali i usuwali zabrudzenia z legowisk, na których spali więźniowie, a także ścian, posadzek, dostępnych elementów więźby dachowej.

DEON.PL POLECA




- Wszystkie powierzchnie posiadają szczególną wartość zabytkową, a także w dużej mierze są osłabione i źle zachowane. Oczyszczanie powinno być wykonywane w sposób delikatny i kontrolowany - podkreślają przedstawiciele Muzeum. Konserwatorzy mogą używać jedynie pędzli, antystatycznych miotełek do kurzu i odkurzaczy z własnym źródeł energii. Ściany muszą być oczyszczane metodami bezdotykowymi.

Przed przystąpieniem do oczyszczenia konserwatorzy muszą zabezpieczyć warstwy wykończeniowe baraków, takie jak wyprawy tynkarskie i warstwy malarskie, we wskazanych przez muzealników miejscach.

Muzeum podało, że oczyszczone zostaną wnętrza 26 baraków mieszkalnych, dziewięciu sanitarnych, dwóch kuchni, dwóch łaźni i jednego magazynu. Wszystkie znajdują się na tzw. odcinku BI. To najstarsza część byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Niemcy rozpoczęli budowę obozu Birkenau pod koniec 1941 r. we wsi Brzezinka, z której wysiedlili Polaków. Uruchomiony został 1 marca 1942 r. Muzeum przypomniało, że jego pierwsza część (BIb) służyła do lipca następnego roku jako obóz męski. Druga (BIa), uruchomiona w 1942 r., była kobiecym obóz koncentracyjny. W lipcu 1943 r. Niemcy przenieśli mężczyzn w inne miejsce Birkenau. Baraki, w których mieszkali, weszły w skład obozu kobiecego.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,72 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konserwatorzy oczyszczą wnętrza 40 baraków w obozie Birkenau
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.