"Postulaty sierpniowe wyrażają dzisiejsze wolności europejskie"

(fot. PAP / EPA / MATHIEU CUGNOT)

Polska wróciła do Europy poprzez Solidarność, a postulaty sierpniowe wyrażają dzisiejsze wolności europejskie - powiedział prezydent Andrzej Duda w Strasburgu podczas środowych obchodów 25-lecia polskiego członkostwa w Radzie Europy.

 
Na zakończenie uroczystości prezydent przekazał sekretarzowi generalnemu Rady Thorbjornowi Jaglandowi repliki tablic z 21 postulatami sierpniowymi. Jak mówił, stanowią one symbol "powrotu Polski do Europy poprzez Solidarność - wielką ideę, która chciałbym, żeby przyświecała nie tylko nam, ale także całej europejskiej wspólnocie".
 
W swoim wystąpieniu w czasie uroczystości prezydent wskazał też na Solidarność jako na jeden z elementów przemiany Polski w państwo dostatnie, w pełni suwerenne, wolne i niepodległe. Zmiany tej - zaznaczył - "w jakimś sensie cały czas dokonujemy".
 
"Solidarność jest dla Polaków wielkim symbolem ruchu społecznego i takiej gigantycznej polskiej wspólnoty; wystarczy powiedzieć, że w tym ruchu społecznym było 10 milionów polskich obywateli, więc bez wątpienia był to największy ruch społeczny na świecie" - mówił prezydent. "Symbolem tego ruchu, symbolem oczekiwań, jakie wtedy, w latach 80., jeszcze w czarnych latach komunizmu, były wśród ludzi w Polsce, są postulaty, 21 postulatów komitetu strajkowego wypisanych na drewnianych tablicach w stoczni gdańskiej" - dodał.
 
"To są tak naprawdę postulaty, które wyrażają dzisiejsze wolności europejskie, te najbardziej podstawowe" - podkreślił Duda.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lleszek 22:43:32 | 2016-11-16
Pan prezydent zamiast deklamować takie puste hasła, niech lepiej wytłumaczy, dlaczego od 13 stycznia 2016 roku Komisja Europejska prowadzi procedurę badania praworządności w Polsce, 27 lipca ta sama Komisja stwierdziła poważne naruszenia praworządności w Polsce i przedstawiła liste zaleceń, zas w Parlamnecie Eurpoejskim dwukrotnie odbyła się debata wyrażająca zaniepokojenie stanem poszanowania ładu konstytucyjnego w Polsce.
Bo jak się słyszy te puste wywody, to nie wiadomo czy się smiać czy płakac.

Oceń 2 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook