Spotkanie prezydenta Dudy z prezydent Estonii

Spotkanie prezydenta Dudy z prezydent Estonii
(fot. PAP / Jacek Turczyk)
PAP / ml

W czwartek po godz. 9.30 rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, która składa w Warszawie roboczą wizytę.

Wizyta rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania prezydent Estonii przez prezydenta Dudę na dziedzińcu Belwederu. Następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Dudy i Kaljulaid. Po ich zakończeniu prezydenci Polski i prezydent Estonii wygłoszą oświadczenia.
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski podkreślił w środowej rozmowie z PAP, że Estonia jest ważnym partnerem Polski w trzech obszarach. Po pierwsze - mówił - jest ważnym partnerem w realizacji postanowień lipcowego szczytu NATO w Warszawie. "Jest jednym z krajów, w którym w pierwszym półroczu przyszłego roku będzie instalowana wysunięta obecność NATO na wschodniej flance" - zaznaczył minister.
Jak dodał, Estonia jest także ważnym ogniwem koncepcji regionalnej współpracy Trójmorza: Bałtyku, Morza Czarnego i Adriatyku.
"Po trzecie, Estonia jest ważnym partnerem w Unii Europejskiej, tym bardziej, że pani prezydent ma wieloletnie doświadczenie w ważnej instytucji unijnej, jaką jest Europejski Trybunał Obrachunkowy. Wiedza i poglądy na temat dzisiejszej kondycji Unii Europejskiej z punktu widzenia kogoś, kto przez wiele lat badał od wewnątrz funkcjonowanie UE, będzie bardzo interesujące dla pana prezydenta" - powiedział Szczerski.
46-letnia Kersti Kaljulaid 10 października została zaprzysiężona jako nowa prezydent Estonii, stając się pierwszą w historii tego kraju kobietą na tym stanowisku. Jako kompromisowa kandydatka bezpartyjna Kaljulaid uzyskała 3 października niezbędną większość dwóch trzecich głosów w Zgromadzeniu Państwowym (Riigikogu) - jednoizbowym estońskim parlamencie.
Na lipcowym szczycie Sojuszu w Warszawie ustalono, że NATO wyśle do Polski i państw bałtyckich cztery batalionowe grupy bojowe, liczące po ok. 1000 żołnierzy, którzy co kilka miesięcy będą podlegali rotacji. Bataliony będą wielonarodowe, ale w każdym będzie tzw. państwo ramowe, czyli odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W Polsce państwem ramowym będą Stany Zjednoczone, na Litwie - Niemcy, na Łotwie - Kanada, a w Estonii - Wielka Brytania.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Spotkanie prezydenta Dudy z prezydent Estonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.