"Strajk kobiet odbędzie się w ponad stu miastach"

(fot. vimeo.com)

W ponad stu miastach w Polsce i za granicą odbędą się wydarzenia związane ze strajkiem kobiet. Będą to marsze, manifestacje i debaty. 90 proc. wydarzeń zgłoszono w małych miastach - poinformowali w sobotę we Wrocławiu organizatorzy z Komitetu Inicjatywnego Strajku Kobiet.

 

Zaplanowane na niedzielę i poniedziałek protesty nazwano Ogólnopolskim II Strajkiem Kobiet. Pierwszy odbył się 3 października i nazwany był "Czarnym protestem" lub "Czarnym poniedziałkiem", ponieważ uczestnicy manifestowali w czarnych ubraniach. Jak podała policja w 143 zgromadzeniach w całym kraju uczestniczyło około 93 tys. osób.

 

Jak podkreśliła na sobotniej konferencji prasowej liderka Komitetu Inicjatywnego Strajku Kobiet Marta Lempart, 90 proc. wydarzeń odbędzie się w miastach, w których mieszka mniej niż 50 tys. osób.

 

"To jest fenomen tego ruchu - z całym szacunkiem dla dużych miast jak Wrocław czy Warszawa. Siła strajku jest jednak w tych małych miastach, czego śmiertelnie się boi partia rządząca. Tam też się będzie działo. Dużo większej odwagi wymaga mówienie +Nie+, gdy się stoi w kilkanaście lub kilkadziesiąt osób" - mówiła Lempart.

 

Poinformowała, że zaplanowane na niedzielę i poniedziałek protesty odbywają się pod trzema hasłami: "NIE dla pogardy i przemocy wobec kobiet. NIE dla ingerencji Kościoła w politykę. NIE dla polityki w edukacji".

 

Jak dodała liderka, "stan tych spraw najbardziej nas teraz w Polsce irytuje, dlatego nie chcemy złożyć naszych parasolek i doprowadzić do zmiany".

 

"Wiemy, że to nie będzie proste, ale widzimy, jak wiele osób obudziło się i jest oburzonych tym, że obecna władza uważa, iż obywatele nie powinni mieć nic do powiedzenia, że można procedować każdy projekt, że można wymyślać prawa, które ograniczają prawa człowieka. Na to się nie zgadzamy" - mówiła Lempart.

 

Zaznaczyła, że strajk kobiet w Polsce odbędzie się w 41.rocznicę podobnego strajku przeprowadzonego na Islandii, gdzie kobiety również w poniedziałek będą solidarnie strajkować z Polkami.

 

Jak podano, oprócz głównych haseł protestu w programie tego ruchu znajdują się też postulaty związane m.in. z koniecznością zmiany form edukacji seksualnej w szkole, czy też z obawą, że może dojść do ograniczenia dostępu do badań prenatalnych i kupna środków antykoncepcyjnych.

 

Inna organizatorka protestu Katarzyna Lubieniecka zaprzeczyła, by protest był skierowany przeciw Kościołowi jako instytucji. "Wiele z nas chodzi do kościoła. Zależy nam na rozdziale państwa od Kościoła" - zapewniła.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.46

Liczba głosów:

26

 

 

Komentarze użytkowników (21)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 14:28:11 | 2016-10-23
Czy będą strajkować tak jak Dorota Wellman? Wiec proponuję dla tego lewactwa hasło: wszystkie pracujące to też strajkujące! Tylko przciw czemu? Te, które uważają, że u nas jest przemoc wobec kobiet proponuję wysłać na sylwester do Kolonii, a co bardziej zatwardziałe do dowolnego kraju muzułmańskiego, ale nie do hotelu, tylko do zwykłej rodziny. Najlepiej niech wyjdą za muzułmanina. A potem porozmawiamy o przemocy...

Oceń 5 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 22:54:41 | 2016-10-22
Teraz chyba ten protest będze miał mniejszy zasięg.PIS wyparł się prób wspirania obywatelskiego projektu ustawy antyaborcyjnej i w 2 czytaniu,posłowie PIS zazem z PO, odrzucili ten  projekt.
Tak więc owe kobiety nie mają  przeciw czemu protestować .
Większość kobiet chyba akceptuje kompromis aborcyjny z lat 90-tych.Sądżę,że większość protestujących nie chciała po prostu karania kobiet za aborcję.
Edukacja seksualna w szkołach w skali masowej nikogo nie obchodzi.
Ktoś chce zaistnieć politycznie i bije pianę.

Oceń 2 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ZbyszekMichal 22:20:51 | 2016-10-22
Zło powstaje...

Oceń 24 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 19:16:37 | 2016-10-22
TomaszL poniżej trafił w samo sedno. Obawiam się jednak, że to co słyszymy to nie jest wcale celowa manipulacja. Te osoby naprawdę wierzą w te absurdy, które wypowiadają.

Oceń 12 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 18:59:19 | 2016-10-22
"Wiele z nas chodzi do kościoła. Zależy nam na rozdziale państwa od Kościoła"

"Jak podano, oprócz głównych haseł protestu w programie tego ruchu znajdują się też postulaty związane m.in. z koniecznością zmiany form edukacji seksualnej w szkole, czy też z obawą, że może dojść do ograniczenia dostępu do badań prenatalnych i kupna środków antykoncepcyjnych."

Rozumiem, iż kobiety chodzace do kościoła, a popierające ten protest obawiaja się, iz nie kupią  środków antykocepcyjnych, czy tez chcą, aby ich dzieci uczyły sie seksu (moze tez praktycznie?) w szkołach. No i oczywiście popieraja invitro.

Oceń 13 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 18:26:07 | 2016-10-22
Nie boją się Pana Boga?

Oceń 12 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook