"Uchwała ws. Wołynia otwiera drogę do porozumienia z Ukrainą"

(fot. PAP/Paweł Supernak)

Przyjęta w lipcu przez Sejm uchwała ws. zbrodni wołyńskiej może otworzyć proces pojednania z Ukrainą i zdjąć tę kwestię z agendy politycznej - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski po rozmowach z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

 

Szef polskiej dyplomacji został przyjęty przez Poroszenkę w środę, w drugim dniu swojej wizyty na Ukrainie.

 

"Wyjaśniałem prezydentowi ukraińskiemu, że dla nas przyjęcie tej rezolucji przez Sejm i nazwanie wreszcie po imieniu tego, co się stało kilkadziesiąt lat temu, jest aktem, który może prowadzić do rozpoczęcia procesu pojednania, a nie aktem, który będzie rozpoczynał proces jątrzenia" - relacjonował Waszczykowski po spotkaniu.

 

"Chodzi o to, żeby nazwać po imieniu wszystko to, co się stało, pokazać sobie wzajemnie dowody i przenieść tę sprawę na dialog historyków i zdjąć z agendy politycznej. Dla nas przyjęcie tej rezolucji przez parlament oznacza w tej chwili zdjęcie jej z agendy politycznej i przeniesienie jej na dialog historyków" - tłumaczył minister.

 

Waszczykowski podkreślił, że najważniejszym tematem rozmów z Poroszenką był konflikt Ukrainy z Rosją. "Tematem numer jeden, którym żyje Ukraina, jest ciągle niezakończony konflikt z Rosją, konflikt wywołany przez Rosję. Ten konflikt jest kosztowny dla Ukrainy, która musi poświęcać olbrzymie środki na utrzymanie armii, by nie pozwoliła ona, aby te incydenty, które tam w dalszym ciągu się tlą, rozpowszechniły się na pozostałe terytorium" - zaznaczył.

 

Szef polskiego MSZ poruszył także podczas spotkania z szefem ukraińskiego państwa kwestię dwustronnej współpracy gospodarczej. "Wciąż jest ona na niskim poziomie. Przypomniałem prezydentowi, że Polska, duży kraj, handluje z jeszcze większym krajem, jakim jest Ukraina, bogatym, na poziomie relacji polsko-słowackich. Zastanawialiśmy się, jak rozwinąć tę współpracę gospodarczą, ponieważ na innych płaszczyznach ta współpraca jest bardzo dobrze rozwinięta" - zauważył.

 

Waszczykowski poinformował dziennikarzy, że w środę będzie jeszcze rozmawiał z przebywającymi na Ukrainie ministrami spraw zagranicznych Niemiec i Francji i ocenił, że daje to nadzieję na odnowienie współpracy Trójkąta Weimarskiego, w którego skład oprócz Polski wchodzą właśnie te dwa kraje.

 

Polski minister ujawnił, że z szefami MSZ Francji i Niemiec omówi m.in. kwestię ukraińską oraz konflikt między Kijowem a Moskwą. "Wymienimy się opiniami, ale oczywiście to są rozmowy na chwilę przed nieformalną Radą Europejską w Bratysławie, więc będę informował też o naszym stanowisku i mam nadzieję, że jest to odnowienie współpracy Trójkąta Weimarskiego, która przez wiele lat była zamrożona - dodał Waszczykowski w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

 

Minister był też pytany, czy jego rozmowy z szefami niemieckiej i francuskiej dyplomacji oznaczają, że Polska "powraca do wielkiej gry" w sprawie Ukrainy.

 

"Oczywiście będzie jedna telewizja, która będzie ciągle tłumaczyć w Polsce, że jesteśmy osamotnieni, ignorowani, niepotrzebni nikomu, ale może kolejny raz zobaczą te zdjęcia, odwiedziny, czy to pani (kanclerz Niemiec Angeli) Merkel, czy spotkania moje czy to w Polsce, czy gdzieś za granicą i wreszcie kiedyś również ta jedna telewizja się przekona, że Polska nie była i nie jest ignorowana i w dalszym ciągu potrzebna, ponieważ jest istotnym graczem na arenie międzynarodowej, a szczególnie w tym regionie" - powiedział szef polskiego MSZ.

 

Wyjaśnił, że priorytetem działalności polskiej dyplomacji jest polityka regionalna, o której także rozmawiał z prezydentem Poroszenką. "Jest to region, który musimy scalić w tak trudnym momencie, kiedy tyle niedobrego dzieje się w zachodniej części Europy, która się rozłazi, która nie wie, jak reagować na Brexit, na kryzys migracyjny, która nie wie, jaką drogą podążać, aby zabezpieczyć większy rozwój gospodarczy Europie" - zaznaczył.

 

"I to my w tej chwili w tej części Europy, nasz region, Grupa Wyszehradzka, stanowi przykład spokojnego, ale stałego wzrostu gospodarczego i spokoju politycznego - podkreślił Waszczykowski. - W tych rozwiązaniach regionalnych Ukraina jest oczywiście jak najbardziej pożądana. To jest duży, bogaty kraj, z wieloma zasobami i chcielibyśmy, aby był włączony we współpracę regionalną jak najszerzej".

 

We wtorek szef polskiego MSZ spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawłem Klimkinem i premierem Wołodymyrem Hrojsmanem. W środę rozmawiał również z sekretarzem ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Ołeksandrem Turczynowem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.43

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 04:10:50 | 2016-09-15
+

Oceń 3 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook