Konsultacje dotyczące konsekwencji Brexitu

Konsultacje dotyczące konsekwencji Brexitu
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Premier Beata Szydło oraz przedstawiciele rządu, a także związków zawodowych i organizacji pracodawców, wzięli w poniedziałek udział w konsultacjach w sprawie konsekwencji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE oraz wypracowania nowych relacji między UE i Zjednoczonym Królestwem.

"Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to proces, który nie będzie bez znaczenia dla Polski i naszej rodzimej gospodarki. W związku z tym premier Beata Szydło otworzyła w poniedziałek cykl konsultacji społecznych z udziałem strony rządowej oraz partnerów społecznych" - powiedział po konsultacjach PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

"Chcemy przeprowadzić szerokie konsultacje, które pozwolą nam przedstawić propozycje strony polskiej w negocjacjach. Optymalne, jak najbardziej korzystne i zabezpieczające interesy polskich pracowników i obywateli, którzy mieszkają poza granicami Polski" - mówiła w poniedziałek premier Beata Szydło, cytowana przez CIR.

Premier poinformowała, że w konsultacjach wezmą udział dwa zespoły, w tym jeden kierowany przez Konrada Szymańskiego, wiceszefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

DEON.PL POLECA

"Chcemy państwa wysłuchać. Czekamy na wstępne spostrzeżenia, które pozwolą nam dokonać przeglądu postulatów różnych sektorów gospodarki i życia społecznego" - powiedział wiceminister Szymański, zwracając się do przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców. Podkreślał przy tym wagę stałego i ścisłego kontaktu administracji publicznej z partnerami społecznymi.

Rzecznik rządu powiedział PAP, że "dialog i wypracowanie płaszczyzn sprawnej komunikacji umożliwi stworzenie odpowiednio szczegółowych rozwiązań w poszczególnych sektorach gospodarki, które będą mogły stanowić istotny komponent dyskusji na forum Unii Europejskiej, w tym także w kontaktach z Wielka Brytanią".

W konsultacjach wzięli udział przedstawiciele Forum Związków Zawodowych, OPZZ, NSZZ "Solidarność", Pracodawców RP, Business Center Club, Związku Rzemiosła Polskiego, Związku Banków Polskich.

Rozpoczęcie konsultacji społecznych z organizacjami pracowniczymi, przedsiębiorcami i środowiskami eksperckimi ws. Brexitu premier zapowiedziała w lipcu w Sejmie. "Chcemy w negocjacjach z Wielką Brytanią uwzględnić perspektywę firm i obywateli" - zadeklarowała wówczas szefowa rządu.

Według Szydło konieczne jest uregulowanie kwestii: swobody przepływu osób, uznawania kwalifikacji zawodowych, wzajemnych relacji handlowych, udziału Wielkiej Brytanii w finansowaniu budżetu UE, współpracy naukowej, sytuacji studiujących na Wyspach oraz wsparcia dla rolnictwa po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Wspólnej Polityki Rolnej.

23 czerwca Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej przez ich kraj. Brytyjski rząd nie poinformował jeszcze formalnie pozostałych państw o zamiarze wystąpienia z UE, co otworzyłoby drogę do rozpoczęcia negocjacji na temat warunków "rozwodu".

16 września na nieformalnym szczycie UE w stolicy Słowacji unijni przywódcy chcą przeprowadzić debatę o przyszłości i koniecznych reformach Wspólnoty bez Wielkiej Brytanii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Konsultacje dotyczące konsekwencji Brexitu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.