Policja: pierwsza doba ŚDM spokojna i bezpieczna

(fot. PAP / Jacek Turczyk)

Wszystkie zaplanowane przez nas działania zostały wdrożone, są w pełnej fazie realizacji - mówił w środę na konferencji prasowej w Krakowie komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Dodał, że pierwszą dobę ŚDM ocenia jako bardzo spokojną i bezpieczną.

 
"We wczorajszej mszy inauguracyjnej na krakowskich Błoniach udział wzięło ponad 200 tys. pielgrzymów. Nabożeństwo odbyło się bez jakichkolwiek zakłóceń" - powiedział Szymczyk, podsumowując pierwszy dzień ŚDM.
 
Wskazał, że odnotowane zostały dwie "problematyczne sytuacje", jednak były one "związane z wypadkami losowymi i warunkami atmosferycznymi". Na stację Kraków Główny nie dojechały o czasie trzy pociągi, pielgrzymów, którzy na nie oczekiwali, było wielu - relacjonował. "Musieliśmy wspólnymi siłami, z kolegami ze straży pożarnej, odciąć dalszy napływ osób na dworzec" - dodał, wyjaśniając, że celem tych działań było uniknięcie niebezpieczeństwa, gdyż oczekujący mogli się znaleźć na torach kolejowych.
 
"Niestety doszło do kilkunastu omdleń (...). Udzielono pomocy 30 osobom. Nie było poważniejszych obrażeń - wszyscy po udzieleniu pierwszej pomocy zostali zwolnieni do domu" - podsumował.
 
Mówił także, że w pociągu jadącym w kierunku Wieliczki zasłabła jedna osoba, a inne - chcąc jej pomóc - zatrzymały awaryjnie pociąg. W tym przypadku 10 osobom udzielono pomocy doraźnej oraz zapewniono zastępcze środki komunikacji.
 
Z kolei komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski przypomniał, że "Kraków i okolice zabezpiecza 2 tys. 900 strażaków, w tym 500 z centralnego biura operacyjnego". Podczas wtorkowych uroczystości pracowało 150 strażaków, korzystając z kilkudziesięciu samochodów.
 
Komendant główny Straży Granicznej mjr Marek Łapiński mówił, że od 4 lipca, gdy została przywrócona tymczasowa kontrola na granicach wewnętrznych UE, skontrolowano przeszło 350 tys. osób (42 tys. pojazdów). "Zatrzymano w ramach tych czynności 226 osób" - poinformował. Kontrole podczas ŚDM obejmują lotniska w Krakowie i Katowicach, dodatkowo odbywa się też kontrola pirotechniczna miejsc związanych z wizytą Ojca Świętego.
 
Szef Biura Ochrony Rządu płk Andrzej Pawlikowski poinformował, że przy zapewnieniu bezpieczeństwa podczas wizyty Ojca Świętego będzie pracowało ok. 800 funkcjonariuszy BOR; wykorzystanych zostanie 100 pojazdów specjalnych.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook