W Polsce wprowadzono stopień alarmowy ALFA

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Premier Beata Szydło podpisała zarządzenie ws. wprowadzenia na terenie całego kraju stopnia alarmowego ALFA w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży - poinformował w środę PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

 

- Premier Beata Szydło podpisała zarządzenie w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego "ALFA" od północy 20 lipca do 23.59 1 sierpnia i stopień alarmowy BRAVO, jeśli chodzi o cyberprzestrzeń - powiedział rzecznik rządu.

 

- Chodzi też o wzmocniony monitoring cyberprzestrzeni i dyżury osób, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni - dodał Bochenek.

 

Stopień ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia. Po wprowadzeniu pierwszego stopnia alarmowego organy administracji publicznej będą zobligowane do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludności. Będą musiały na bieżąco przekazywać informacje odpowiednim służbom w przypadku znalezienia podejrzanych pakunków, samochodów, czy o podejrzanie zachowujących się osobach.

 

Organy administracji będą też zobligowane, żeby sprawdzić swoje instalacje alarmowe i przepustowość dróg ewakuacyjnych i dokonać przeglądu procedur związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych.

 

Przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS) powiedział PAP w środę, że już kilka dni temu mówił, iż możliwe jest wprowadzenie tego stopnia. - Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży, chodzi o to, by jak najlepiej zabezpieczyć miejsca, w których będą pielgrzymi. Tutaj chodzi o bezpieczeństwo Polaków i przyjeżdżających do nas pielgrzymów - podkreślił Opioła.

 

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych zakłada, że w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Najwyższy czwarty stopień, DELTA, może być wprowadzany, gdy dojdzie do zdarzenia terrorystycznego lub informacje będą wskazywać na zaawansowaną fazę przygotowań do takiego zdarzenia w Polsce albo wobec Polaków lub naszych instytucji za granicą.

 

Stopień alarmowy wprowadza premier lub - w przypadkach niecierpiących zwłoki - minister spraw wewnętrznych, informując premiera.

 

Przy trzecim lub czwartym stopniu zagrożenia (CHARLIE lub DELTA) szef MSWiA może sam albo na wniosek szefa ABW lub szefa policji "zarządzić zakaz odbywania zgromadzeń publicznych lub imprez masowych na obszarze lub w obiekcie objętym stopniem alarmowym, jeżeli jest to konieczne dla ochrony życia i zdrowia ludzi lub bezpieczeństwa publicznego".

 

Trzeci i czwarty stopień można wprowadzić w przypadku zdarzeń terrorystycznych godzących w bezpieczeństwo Polski lub innego państwa, ale stwarzającego zagrożenie dla nas oraz w przypadku zdarzenia terrorystycznego godzącego w bezpieczeństwo i porządek publiczny. Przy trzecim i czwartym stopniu można skorzystać też z pomocy wojska do przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym. Decyzję o użyciu sił zbrojnych ma podejmować szef MON na wniosek szefa MSWiA, a prezydent może je uchylić lub zmienić.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

kaleam 09:18:02 | 2016-07-21
Premier Beata Szydło siada jak codzień przed swoim laptopem i przegląda ulubione strony. Nagle natrafia na wyjątkową bo niezbyt miłą dla oka i ucha ostrą wymianę zdań między dwoma mężczyznami.
- Uwaga, uwaga, do wszystkich służb: wprowadzam stopień alarmowy Alfa, wykonać.
- Braaaaawooooo!

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Matthiass 18:22:57 | 2016-07-20
A jakiego stopnia są zagrożenia spowodowane przez polskich politykōw?

Oceń 2 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook