W 2015 r. niemal 6 tys. Polaków otrzymało niemiecki paszport

(fot. shutterstock.com)

Niemal sześć tysięcy Polaków otrzymało w 2015 roku niemieckie obywatelstwo - poinformował w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

 

Więcej niemieckich paszportów otrzymali w zeszłym roku tylko Turcy - prawie 20 tys.

 

Z informacji statystyków z Wiesbaden wynika, że w zeszłym roku niemieckie obywatelstwo nadano 107 tys. obcokrajowców - liczbie nieznacznie mniejszej niż rok wcześniej.

 

Najliczniejszą grupę nowych obywateli Niemiec stanowili Turcy (19,7 tys.), przed Polakami (5,9 tys.) oraz Ukraińcami (4,2 tys.) i obywatelami Kosowa (3,8 tys.).

 

W przypadku Turków nastąpił istotny spadek zainteresowania niemieckim obywatelstwem - w porównaniu z rokiem 2014 liczba znaturalizowanych Turków zmniejszyła się o 2,8 tys., czyli o 12,4 proc.; w przypadku Polaków nastąpił minimalny wzrost (0,2 proc.). Największy skok - o jedną trzecią - zaobserwowano w przypadku Ukraińców.

 

Federalny Urząd Statystyczny podkreśla, że jedynie niewielki procent obywateli krajów UE, którzy teoretycznie spełniają warunki naturalizacji, decyduje się na zmianę obywatelstwa. W przypadku Polaków odsetek ten wynosi 2,8. Jednym z warunków jest zameldowanie w Niemczech od co najmniej 10 lat. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook