Nowoczesna zaprezentuje nowy program polityczny

(fot. Tomasz Bidermann / shutterstock.com)

Jak odebrać władzę PiS oraz w jaki sposób naprawić polskie państwo po rządach obecnej władzy - odpowiedzi m.in. na te pytania ma dać nowy program polityczny Nowoczesnej, którego zarysy wkrótce zostaną przedstawione - poinformował PAP Paweł Rabiej z zarządu Nowoczesnej.

 
Nowy program ugrupowania pod hasłem "Nowoczesna Polska dla każdego" ma być rozszerzeniem podstaw programowych, z którymi ugrupowanie szło do ubiegłorocznych wyborów. Rabiej podkreślił w rozmowie z PAP, że podstawy te zostały rozbudowane do 14 bloków tematycznych, w których "przedstawiono w miarę spójny zarys Polski po rządach PiS".
 
- Program podzieliliśmy na 14 bloków tematycznych, które odnoszą się do określonych typów aspiracji, urządzenia państwa po działaniach PiS. Dużo miejsca zajmuje tam blok dotyczący zagadnień związanych ze sprawnym działaniem państwa i nieupartyjnianiem go - zaznaczył.
 
- Zawarliśmy tu wszystkie recepty, w jaki sposób urządzić system zarządzania państwem, aby maksymalnie wyeliminować nadmierny wpływ partii politycznych - podkreślił polityk.
 
Kolejny duży blok programu ma dotyczyć wolności gospodarczej. - Nie da się budować dobrobytu bez stworzenia warunków dla dobrego funkcjonowania firm. Postawiliśmy tu na totalną deregulację, która naprawdę jest w Polsce potrzebna - zadeklarował Rabiej.
 
Inna kwestia poruszana w nowym programie Nowoczesnej to odpowiedź na pytanie: "jak wykorzystać nasz talent". - Chodzi o takie zmiany w edukacji, aby Polacy mogli rozwijać swoje talenty - wskazał Rabiej. Jak dodał, chodzi np. o zmianę w sposobie nauczania języków obcych, tak by młode pokolenie od samego początku było dwujęzyczne. - Chodzi o takie ustawienie systemu szkolnego, jego uelastycznienie, aby wszystkie umiejętności młodych ludzi były dostrzeżone, a nie zakopywane - podkreślił.
 
- Chcemy też zaoferować dobrą alternatywę dla populistycznych obietnic PiS, jak 500 plus, czy mieszkanie plus, które mogą rozwalić polski budżet. Chcemy zarysować perspektywę, w jaki sposób korzystać z tych programów przy jednoczesnym równoważeniu ich przychodami do budżetu - zaznaczył polityk Nowoczesnej.
 
- Programy socjalne są potrzebne, ale ważny jest sposób ich realizacji. To nie mogą być programy wybiórcze, nieprzemyślane i bez zapewnienia przychodów, z których zostaną one sfinansowane, co będzie prowadziło do katastrofy - dodał.
 
W ocenie Rabieja "wiele osób nie tyle oczekuje od Nowoczesnej bardzo szczegółowego programu dotyczącego wielu obszarów, co wizji jak chcemy odsunąć PiS od władzy i jak chcemy urządzić kraj po PiS, biorąc pod uwagę to, jak wiele rzeczy oni zmieniają, zarówno jeśli chodzi o funkcjonowanie państwa jak i gospodarkę, nasze relacje z Europą czy relacje społeczne".
 
- Punktem wyjścia dla nas w tym programie są pewne wartości, których chcielibyśmy bronić. Są to wartości wolnorynkowe, wartości liberalne, demokratyczne państwo prawa, wolność osobista - zapowiedział Rabiej. Jak dodał zmiana, którą wdraża PiS jest de facto odchodzenie od tych wartości.
 
- Naszym programem chcemy twardo powiedzieć: rządy PiS jeszcze potrwają, ale w tym czasie będziemy robić wszystko co da się zrobić, aby bronić podstawowych wartości demokratycznych, nie pozwolić ich niszczyć; będziemy to robić w Sejmie, poprzez debaty i spotkania - podkreślił polityk Nowoczesnej.
 
- Będziemy bronić państwa, które nie jest upartyjniane. Będziemy bronić wolnorynkowej gospodarki, dobrych warunków działania, będziemy bronić dobrych relacji z UE i bycia w Europie. Z tych priorytetów nie zrezygnujemy - zadeklarował Rabiej.
 
Jak zaznaczył w nowym programie Nowoczesnej zarysowany będzie "dość szeroki obszar tego, jak wyobrażamy sobie powrót do tych wartości w życiu publicznym". - Mamy świadomość, że czas na zaprezentowanie takiego dokładnego planu na urządzenie Polski będzie wtedy, kiedy będzie prawdopodobieństwa tego, że odsuniemy PiS od władzy - dodał.
 
Według polityka nowy program został opracowany przez wąski zespół ekspercki Nowoczesnej. - Powstał z tego dokument wyjściowy - 14 bloków tematycznych, który jest dla nas pewnego rodzaju draftem - mówił. - Teraz dokument ten będziemy konsultować ekspercko. Wyślemy go do kilkudziesięciu organizacji biznesowych, społecznych, gospodarczych - tych wszystkich, którzy mają coś do powiedzenia na dany temat - poinformował.
 
- Liczymy, że prześlą nam oni swoje uwagi oraz ewentualne poprawki, na co jeszcze mamy zwrócić naszą uwagę - dodał.
 
Rabiej poinformował, że posłowie Nowoczesnej w trakcie wakacji ruszą w Polskę, aby prezentować wyborcom nowy program. - Będziemy odwiedzali miasta powiatowe oraz mniejsze miasteczka. Chcemy rozmawiać o nowym programie i zorientować się, jak ludzie na niego reagują - zapowiedział.
 
- Dzięki temu oczekujemy nie tylko merytorycznego pogłębienia naszego programu, ale też, że zyskamy wiedzę, co dzisiaj ludzie postrzegają za największy problem - dodał.
 
Zdaniem Rabieja ostateczna wersja nowego programu Nowoczesnej - po konsultacjach eksperckich oraz społecznych - będzie gotowa pod koniec wakacji. - Nasz plan zakłada, że na przełomie sierpnia i września finalny dokument programowy zostanie formalnie przyjęty przez radę krajową Nowoczesnej - poinformował. 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Maciej Niećko 22:28:10 | 2016-06-28
Coś w tym stylu ?

"Rok 2008. Główny ekonomista banku BPH Ryszard Petru mówi w "Polska The Times": - Złoty będzie się wzmacniał. Kredyty we frankach jeszcze długo pozostaną bezpieczne i opłacalne".

Wywiad z Petru w  GW 2015.06.3 GW: "Miał pan kredyt we frankach?
- Miałem. Przewalutowałem w 2008 r., straciłem na tym. Uznałem, że zmieniła się sytuacja i do Szwajcarii wpływały pieniądze z całego świata. Frank stał się globalnym bezpiecznym schronieniem. I zaczął bardzo nabierać na sile".

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 00:48:57 | 2016-06-28
Jak można przedstawić nowy program, jeśli starego nie było? ;-)

"Jak odebrać władzę PiS oraz w jaki sposób naprawić polskie państwo po rządach obecnej władzy"

To jest program? LOL

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 00:26:18 | 2016-06-28
Nowocześni i postępowi tussstowcy. Kiedy spłacicie zadłużenia tussistowskie oraz kiedy wypłacicie ludziom słuszne odszkodowania poszkodowanym przez rządy tussistowskie w trakcie wykonywania polityki wypędzeń jakie miały miejsce w Polsce w latach 2007 - 2015?

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kuziandariusz 22:19:29 | 2016-06-27
zabawni są i pocieszni-ludki z "nowoczesnej"

Oceń 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook