Zatrzymano osoby podejrzane o związek z terroryzmem

(fot. By włodi from London, UK [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons)

Olsztyńska ABW zatrzymała Wojciecha K., podejrzanego o posiadanie ponad 5 kg substancji wybuchowej, która mogła posłużyć w przyszłości do przestępstw o charakterze terrorystycznym. U trzech innych osób znaleziono nielegalną broń palną i amunicję.

 

Jak poinformował w piątek PAP prokurator okręgowy w Olsztynie Cezary Fiertek, w śledztwie zatrzymano dotychczas cztery osoby. Wszyscy podejrzani mają polskie obywatelstwo.

 

Fiertek ze względu na charakter i dobro śledztwa nie chciał mówić o szczegółach. Ujawnił jedynie, że dowody w tej sprawie pozyskała olsztyńska delegatura ABW, której prokurator zlecił 7 czerwca wykonanie "wielu czynności procesowych na terenie kraju". W przeszukaniach, zatrzymaniach osób, zabezpieczeniach substancji wybuchowych i broni palnej uczestniczyły wyspecjalizowane grupy antyterrorystyczne.

 

W wydanym przez prokuraturę w piątek po południu oficjalnym komunikacie poinformowano, że jednemu z zatrzymanych - Wojciechowi K., przedstawiono zarzut posiadania w podolsztyńskiej miejscowości substancji wybuchowej o wadze ponad 5 kg. W ocenie śledczych, dążył on do podjęcia w przyszłości działań mających na celu "wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju Rzeczpospolitej Polskiej".

 

Prokuratura przedstawiła mu analogiczny zarzut gromadzenia i posiadania związków chemicznych do produkcji materiałów wybuchowych, mogących stanowić niebezpieczeństwo dla życia ludzi i mienia w wielkich rozmiarach oraz poważnych zakłóceń w ustroju RP.

 

Według śledczych, podejrzany nie przyznał się i złożył wyjaśnienia, które w świetle zgromadzonych dowodów "stanowią jego niewiarygodną linię obrony". Na wniosek prokuratury Wojciech K. został decyzją sądu rejonowego w Olsztynie tymczasowo aresztowany na trzy miesiące". Grozi ma kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Taki sam środek zapobiegawczy zastosował sąd wobec Krzysztofa G. któremu zarzucono nielegalne posiadanie broni palnej z celownikiem optycznym, dwóch karabinów maszynowych, pistoletu, broni magazynkowej i ok. 2 tys. sztuk amunicji.

 

Według rzecznika olsztyńskiej prokuratury Zbigniewa Czerwińskiego, gromadzenie broni przez Krzysztofa G. także miało na celu wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju RP.

 

"Krzysztof G. częściowo przyznał się do stawianego mu zarzutu. Złożył wyjaśnienia, w których zanegował główny cel gromadzenia broni palnej i amunicji" - wyjaśnił Czerwiński.

 

Kolejnemu z podejrzanych - Arturowi Ć. prokuratura zarzuciła nielegalne posiadanie amunicji kalibru 7,92 mm, zastosowano wobec niego dozór policyjny. Natomiast Jan Sz. jest podejrzany o posiadanie m.in. pocisku artyleryjskiego z zapalnikiem.

 

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie przekazała śledztwo w tej sprawie do prowadzenia tamtejszej delegaturze ABW.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.83

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?