Nowy stopień awansu zawodowego nauczycieli

(fot. shutterstock.com)

Zaproponowanie nowego stopnia awansu zawodowego dla nauczycieli zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska, podczas Ogólnopolskiej Samorządowej Debaty Oświatowej, która odbyła się w czwartek w Warszawie. Miałby to być przedostatni, najwyższy stopień awansu.

 

Szefowa MEN poinformowała, że wystąpiła do przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego, którym jest Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", o to by rozpocząć rozmowy na temat wynagrodzeń nauczycieli, które zależą m.in. od stopnia awansu zawodowego. "O wynagrodzeniach i Karcie Nauczyciela trzeba porozmawiać. Związki też są gotowe" - powiedziała.

 

Zapowiedziała, że 27 czerwca w Toruniu podczas podsumowania ogólnopolskiej debaty pod hasłem: "Uczeń-rodzic-nauczyciel. Dobra zmiana" będzie proponować nowy stopień awansu zawodowego nauczycieli. Jak zaznaczyła, "jeden na razie, może trzeba będzie pomyśleć o drugim".

 

"My póki, co mamy jeden - mówiący o stopniu doktora w zawodzie lub innowacji. Będziemy chcieli razem ze związkami ustalić, co to jest innowacja, bo to jest najbardziej zbanalizowane słowo w przestrzeni" - powiedziała, pytana przez PAP o szczegóły. Wyjaśniła, że miałby to być piąty stopień awansu po: nauczycielu stażyście, kontraktowym, mianowanym i dyplomowanym, a przed honorowym tytułem profesora oświaty. Wraz z nim wiązałaby się podwyżka miesięcznych wynagrodzeń nauczyciela.

 

Wyjaśniła, że wystąpiła do Piotra Dudy o to, by dyskutować w Radzie Dialogu Społecznego na temat wynagrodzeń nauczycieli w poszerzonym o samorządowców składzie, gdyż nie ma tam ich przedstawicieli. "9 czerwca jest posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Porozmawiam z panem Piotrem Dudą. Niezależnie od tego, czy znajdzie się formuła, czy też nie, i tak musimy usiąść we trójką: związki zawodowe, samorząd i MEN" - powiedziała. "Musimy ustalić zgodę na obowiązkowe doskonalenie zawodowe i na dodatkowy stopień awansu zawodowego" - dodała. Podała, że wszystkie oświatowe związki zawodowe, tak jak resort edukacji, są za wprowadzeniem obowiązkowego doskonalenia dla nauczycieli.

 

Obecne stopnie awansu zawodowego wprowadzone zostały wraz z reformą systemu oświaty w 2000 r. Według danych MEN z października ub.r., ponad połowa z nauczycieli, czyli 335,5 tys. osób, osiągnęła już najwyższy przewidziany w ustawie Karta Nauczyciela stopień awansu zawodowego, czyli nauczyciela dyplomowanego. Nauczycieli mianowanych jest 174,4 tys., nauczycieli kontraktowych - 104,7 tys. Najmniej jest nauczycieli stażystów, czyli rozpoczynających pracę w zawodzie. Jest ich tylko 55,8 tys.

 

Ze stopniem awansu zawodowego powiązana jest wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Dla nauczyciela stażysty wynosi ono brutto 2265 zł, dla nauczyciela kontraktowego - 2331 zł, nauczyciela mianowanego - 2647 zł, nauczyciela dyplomowanego - 3109 zł. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.53

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

nickname 19:50:48 | 2016-06-02
Rozczarowanie. Więcej tylko biurokracji. Nic ponad to z tych awansów nie wynika. Pieniędzy nie dostaje lepszy merytorycznie nauczyciel (osiągnięcia edukacyjne), ale ten który spłodzi więcej proceduralnej biurokracji najczęściej kosztem nauczania. Typowy awans biurokratyczny.

Oceń 25 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook