Warszawa: KOD domaga się publikacji orzeczenia TK

Jedna z wcześniejszych manifestacji KOD (fot.PAP/Adam Warżawa)

Komitet Obrony Demokracji pikietował w sobotę przed kancelarią premiera domagając się od rządu publikacji marcowego orzeczenia TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale, autorstwa PiS. Manifestacje odbywały się także w innych miastach, m.in. w Katowicach, Olsztynie, Łodzi.

 
Pikietę pod KPRM, zorganizowaną pod hasłem "Beata, drukuj ten wyrok!", rozpoczęła zmiana cyfr na liczniku oznaczającym dni, które upłynęły od wydania orzeczenia TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale, autorstwa PiS. "Zmieniamy numer na tablicy przypominając pani premier o tym, że już 24 dni czekamy na to, żeby wyrok został wydrukowany" - podkreślił przewodniczący KOD na Mazowszu Piotr Wieczorek.
 
"Generałowie dobrej zmiany (...) szykują zamach na wolności obywatelskie pod płaszczykiem zagrożenia zewnętrznego. Szykują zamach na wypracowany kompromis aborcyjny, szykują nam dyktaturę" - dodał.
 
Wieczorek przypomniał też, że 2 kwietnia mija 19 lat od uchwalenia konstytucji. "W całym kraju KODerzy i KODerki powtarzają dziś i będą powtarzać jutro jej imię. To imię to Konstytucja. Nie pozwolimy nikomu, nawet dobrej zmianie, na bezkarne jej gwałcenie. Będziemy pilnować niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego, będziemy do skutku domagać się publikacji wyroku uznającego tzw. ustawę naprawczą za niezgodną z przepisami ustawy zasadniczej" - zapowiedział.
 
Przed KPRM kolejne rozdziały czytali i komentowali m.in. dziennikarze Ewa Wanat, Jarosław Kurski i Jacek Żakowski. Uczestnicy demonstracji skandowali natomiast np. "Beata drukuj ten wyrok", "Obronimy demokrację" oraz "Wolność, równość, demokracja".
 
W tym miejscu protestowali również członkowie Komitetu Obrony Demokracji Przed PiS-em, którzy utożsamiają się z szyldem KOD, ale sprzeciwiają się przywództwu Mateusza Kijowskiego. Dwóch przedstawicieli organizacji, w tym jeden z liderów, głoduje w intencji opublikowania przez rząd orzeczenia TK.
 
Przed KPRM obecni byli także działacze partii Razem, którzy zbierali podpisy pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą, dzięki której część warszawskiego budżetu - ok. 7 mln zł - miałaby zostać przeznaczona na sfinansowanie pełnego cyklu zabiegów in vitro.
 
Pikietę w stolicy zakończyło odśpiewanie piosenki "Sto lat" dla Konstytucji. Organizatorzy zapowiedzieli kulminację obchodów urodzin tego dokumentu na niedzielne popołudnie na wrocławskim Placu Solnym.
 
Przed pikietą organizatorzy wydarzenia napisali na swojej stronie internetowej: "9.03. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, stwierdzający niezgodność z Konstytucją tak zwanej +ustawy naprawczej+ autorstwa PiS. Trybunał działał bezpośrednio w oparciu o artykuły Konstytucji. Zgodnie z Ustawą Zasadniczą, wyroki Trybunału Konstytucyjnego winny być publikowane w Dzienniku Ustaw RP niezwłocznie. Zazwyczaj rząd publikował je w ciągu 7 dni. Po upływie tego okresu, KOD postanowił upomnieć się o przestrzeganie prawa. Nasza pikieta, wraz z tablicą odliczającą dni od daty wydania wyroku, stanęły pod budynkiem KPRM". Zapowiedzieli też, że będą stać przed kancelarią premiera aż do skutku.
 
Demonstracje organizowane przez KOD odbyły się także w innych miastach Polski, m.in. w Olsztynie, Kielcach, Łodzi i Katowicach.
 
Hasłem przewodnim warmińsko-mazurskiej demonstracji KOD było "Konstytucja siłą demokracji". "Spotykamy się dziś z okazji 19. rocznicy przyjęcia Konstytucji z 1997 roku, tej Konstytucji, której po 19 latach przyszło nam bronić. Wielu Polaków i Polek zastanawia się, dlaczego Konstytucja jest tak ważna, wielu młodych ludzi zastanawia się, co to jest demokracja, co to jest wolność, co to jest Trybunał Konstytucyjny" - mówił na olsztyńskiej starówce pomorski koordynator KOD Radomir Szumełda.
 
"Dziś mamy poczucie, że bronimy Konstytucji, która gwarantuje nam wszystkie prawa a ta Konstytucja próbuje być podważana czy dowolnie interpretowana przez obecny obóz władzy. Wychodzimy na ulice, na place, bo mamy poczucie, że władza, która się tak zapędza, może fragmentami odbierać nam nasze sfery wolności. Taka władza bez kontroli demoralizuje" - powiedział. Fragmenty konstytucji czytała aktorka olsztyńskiego Teatru Jaracza Irena Telesz.
 
Przedstawiciele KOD, którzy zgromadzili się przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach podkreślali, że konstytucja jest gwarantem demokracji. Jak przekonywali, ma być ona fundamentem na tyle trwałym, żeby budować na nim państwo i na tyle elastycznym, żeby dało się to państwo kształtować tak, by obywatele żyli jak najbardziej sprawiedliwie, szczęśliwie i godnie. Organizatorzy manifestacji rozdawali zgromadzonym konstytucję z logo KOD.
 
W Łodzi - jak szacują organizatorzy publicznego czytania Konstytucji RP - przez trzy godziny jej fragmentów w sumie wysłuchało kilkaset osób. Ponad sto odczytało zaś wybraną przez siebie część ustawy zasadniczej. Trwającą trzy godziny akcję zorganizowano w Pasażu Rubinsteina, znajdującym się przy deptaku na ul. Piotrkowskiej. Jak powiedział PAP działacz łódzkiego KOD Jakub Stawicki, konstytucję czytali nie tylko zaproszeni przez organizację goście i jej aktywiści, ale także spacerujący ul. Piotrkowską mieszkańcy, w tym również dzieci.
 
Rozdawano darmowe egzemplarze wydania ustawy zasadniczej i zbierano podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
 
W Opolu na Rynku po południu ok. pięćdziesięciu działaczy i sympatyków KOD zorganizowało happening, podczas którego zebrani ustawiali się kolejno w cyfry 25, 27 i 30. Z każdego takiego ustawienia powstało zdjęcie, które działacze opolskiego KOD, jak mówił jeden z sympatyków KOD Waldemar Hartman, zamierzają wysyłać od niedzieli począwszy w kolejnych dniach premier Beacie Szydło. Chcą w ten sposób przypominać jej o tym, ile dni upływa - jak mówili - "od nieopublikowania wyroku TK". "To taki sposób przypominania z przymrużeniem oka, ale tak naprawdę sprawa jest poważna. Wyrok TK dawno już powinnien zostać opublikowany" - zaznaczył Hartman.
 
Świętokrzyski KOD zorganizował w południe w Kielcach pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza akcję pod hasłem: "Czytamy Konstytucję przy Sienkiewiczu". Pod monumentem zgromadziło się kilkadziesiąt osób, a inicjatorzy przedsięwzięcia zachęcali do udziału w nim "wszystkich, którym Wolność, Demokracja i Swobody Obywatelskie nie są obce".
 
9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela ustawy o TK autorstwa PiS narusza cztery zasady konstytucji. Za niezgodne z konstytucją uznał jej szesnaście zapisów. Zdania odrębne złożyli Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski, według których skład TK powinien być 15-osobowy, a TK nie mógł pominąć noweli przy jej badaniu. Według rządu "komunikat TK" nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok i nie można tego komunikatu opublikować.
 
Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, jak dotąd, wpłynęło ponad 100 zawiadomień o przestępstwie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca ws. nowelizacji ustawy o TK. Prokuratura prowadzi czynności sprawdzające w tej sprawie. 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.57

Liczba głosów:

28

 

 

Komentarze użytkowników (21)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 17:43:50 | 2016-04-04
Rozmawiałem z KODowcami w dniu 04.04. 2010 roku pod gmachem Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Zapytałem czy znana jest im polityka wypędzeń z mieszkań bez przydziału lokali zastępczych jaki stosował Donald Tusk
w latach 2007 - 2014? Odpowiedzieli wyzwiskami. Dodali, że chcą by powróciła jak najszybciej władza Platformy Obywatelskiej. Z tymi ludźmi nie można prowadzic jakiejkolwiek rozmowy, oni chcą się bić.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 17:34:24 | 2016-04-04
Prawo a postępowanie Trybunału Konstytucyjnego. TK nam zagraża.
Wykładnia prawna Tomasza Parola.

"Czy Trybunał Konstytucyjny może procedować poza nową ustawą?
Niedouczonemu Rzeplińskiemu i reszcie manipulantów prawnych:
Art. 8 ust. 2 Konstytucji RP:
“Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej”
Sprawdzamy czy stanowi… i… tam: Art. 197 Konstytucji RP - “Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa”
A zatem TK nie ma możliwości stosować Konstytucji RP wprost procedując nad skargami konstytucyjnymi z pominięciem ustawy podpisanej przez Prezydenta RP 28.12.2015 r. chyba, że sam nie podlega Konstytucji RP, lub że Sędziowie TK nie podlegają Konstytucji RP.

Ale zaraz zaraz przecież artykuły od 188 do 197 Konstytucji RP wyraźnie regulują podległość TK Konstytucji, natomiast sam art. 195 ust. 1 określa, że Konstytucji podlegają także poszczególni sędziowie TK.

A więc muszą się zastosować także do wspomnianego art. 8 ust 2 w związku z art. 197 Konstytucji RP.
Na marginesie dodam, że ani Konstytucja RP (art. 188) ani Ustawa o TK nie przewidują orzekania Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją Uchwał Sejmowych. Samo więc wyznaczenie przez TK posiedzenia w sprawie oceny uchwały o powołaniu Sędziów TK lub uznaniu innej uchwały o powołaniu za niebyłą jest złamaniem Konstytucji RP przez Rzeplińskiego.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 17:33:27 | 2016-04-04
cz. II

Ergo: Rzeplińskiego już powinno się aresztować teraz ponieważ jest niezawisły i ma immunitet tylko w sprawach chronionych Konstytucją RP (art. 195 i 196) ale przed odpowiedzialnością za delikt konstytucyjny chroniony nie jest, a jego niezawisłość też tego nie obejmuje (niezawisłość sędziego TK jest bowiem tylko w granicach Konstytucji).
Jeśli natomiast TK złamie Konstytucję i będzie procedować łamiąc art. 8 ust. 2 Konstytucji i łamiąc art. 197 Konstytucji RP to po pierwsze stanie się zorganizowaną grupą przestępczą, którą należy zapuszkować, a po drugie takie bezprawne orzeczenie nigdy nie wejdzie w życie, bo nigdy nie zostanie ogłoszone w Dzienniku Ustaw (vide: art. 190 ust. 3 Konstytucji RP).
A Art. 190 ust. 2 mówi precyzyjnie że ogłaszane są orzeczenia TK wydane w sprawach wymienionych w art. 188 a więc:

1. Zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją,
2. Zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi,
3. Zgodności przepisów prawa wydawanych przez centralne organy państwowe,
4. Zgodności celów lub działalności partii politycznych i…
5. rozpatrywania skargi konstytucyjnej z art. 79 ust. 1 Konstytucji – to dotyczy działania na podstawie ustawy w sprawie naruszenia wolności obywatela przez Sąd lub organ administracji państwowej.
Uchwał NIEMA na liście .

A przypominam, że Sejm nie jest ani organem centralnym, ani sądem, ani organem administracji państwowych.
W co więc bawią się Sędziowie TK? W Zamach Stanu proszę Państwa i za to powinni zostać aresztowani oraz osądzeni. Autor ~Dziunia

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Staku 20:45:58 | 2016-04-03
Bazyli, uwierz, że wszystko jest zgodnie z prawem! Gdybyś na Deonie, zamiast trolować, czytał artykuły i wypowiedzi wybitnych prawników, tobyś wątpliwości nie miał. 

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 21:33:14 | 2016-04-02
No właśnie kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości, czyli partii która sugeruje, że Prawo jest dla niego wartością, dopełni prawa i ogłosi wyrok TK? 

Oceń 5 24 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR (Angelo! Przeproś za żubra!) 20:48:43 | 2016-04-02
Nie KOD tylko KODy, przecież są dwa. Na czele jednego, głodując, stoi były jezuita wyrzucony przez polskich jezuitów za próbę lustrowania współbraci.

Oceń 19 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

m_atrix 20:18:09 | 2016-04-02
w taką pogode w futrze?
no ale jak mawiają niekiedy muzycy,
jak nie zabrzmiało to chociaż trzeba jakoś wyglądać.

Oceń 18 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook