Szczerski: Europa nie może zamykać się na Ukrainę

(fot. shutterstock.com)

Europa nie może zamykać dla Ukrainy swoich drzwi, Ukraina powinna jak najszybciej zostać objęta reżimem bezwizowym - powiedział w piątek prezydencki minister Krzysztof Szczerski po posiedzeniu komitetu konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy.

 

Ze strony polskiej prezydenckiemu komitetowi konsultacyjnemu przewodniczy Szczerski, ze strony ukraińskiej - doradca prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki ds. zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew.

 

Szczerski poinformował na konferencji prasowej w Warszawie, że podczas posiedzenia omawiano m.in. kwestie szczytu NATO w Warszawie i inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, by podczas szczytu odbyło się posiedzenie Rady NATO-Ukraina na szczeblu głów państw.

 

"Ukraina będzie obecna podczas szczytu NATO w Warszawie i chcemy, by ta obecność była istotna i by to posiedzenie rady miało istotne znaczenie dla gwarancji bezpieczeństwa i stabilności w tej części Europy" - zaznaczył.

 

Jak mówił prezydencki minister, "na Ukrainie mamy do czynienia z agresją sąsiada, która łamie prawo międzynarodowe".

 

"Bez przywrócenia prawa międzynarodowego na terytorium Ukrainy, czy pełnej terytorialnej integralności Ukrainy - mówimy tu nie tylko o Donbasie, wschodniej Ukrainie, ale także o Krymie - nie ma pokoju, gwarancji pokoju dla Europy" - podkreślił prezydencki minister.

 

Zaznaczył, że Polska jest dziś aktywnym obserwatorem porozumień mińskich, a realne budowanie stabilności wymaga działania wszystkich aktorów w regionie. Strona polska - poinformował - wyraziła zaniepokojenie brakiem pełnego wdrożenia porozumień mińskich.

 

Według Szczerskiego tematem była również ochrona zewnętrznej granicy UE. Dzisiaj - jak mówił - ta kwestia jest "tematem numer jeden w polityce europejskiej". Dodał, że granica polsko-ukraińska jest dzisiaj "granicą otwartą, ale i bezpieczną".

 

"Wszystkie dotychczasowe próby - a były takie - nielegalnego przekroczenia granicy przez osoby, które można by podejrzewać o zamiary niewłaściwe na terytorium UE, wspólnie przez Polskę i Ukrainę były powstrzymane" - powiedział Szczerski.

 

Jego zdaniem współpraca pomiędzy Ukrainą a polską Strażą Graniczną i Fronteksem może stać się modelem wspólnej pracy z krajami zewnętrznymi na rzecz bezpieczeństwa granicy. "Chcemy, by to był bardzo istotny wkład i Ukrainy, i Polski w politykę europejską dzisiaj, w dyskusję o warunkach ochrony zewnętrznych granic zewnętrznych UE" - dodał.

 

Szczerski podkreślał, że Polska jest adwokatem europejskiego wyboru Ukrainy. "Chcemy, by Ukraina została objęta jak najszybciej reżimem bezwizowym" - podkreślił.

 

Jak mówił, stanowi to dopełnienie wyboru Ukrainy i powinno być częścią europejskiego planu dla tego państwa. "Europa nie może zamykać dla Ukrainy swoich drzwi. Ukraina jest krajem europejskim, europejski wybór Ukrainy był świadomym wyborem" - zaznaczył.

 

Z kolei Jelisiejew podziękował polskim politykom m.in. za wspieranie niezależności, jedności terytorialnej Ukrainy oraz ws. utrzymania sankcji wobec Rosji do pełnego wypełnienia porozumień mińskich. "Nasze spotkanie pokazało, że niezależna i jednolita Ukraina jest gwarancją niezależnej, potężnej Polski i bezpiecznej Europy" - powiedział.

 

Dodał, że przedstawił stronie polskiej ukraińską wizję tego, jak stworzyć warunki dla przeprowadzenia wyborów na wschodzie Ukrainy. "Dopóki misja OBWE nie będzie dopuszczana przez Rosjan na tereny okupowane i niekontrolowane punkty granicy, ciężko jest mówić o jakichkolwiek wyborach. Dlatego pierwszym warunkiem jest bezpieczeństwo" - zaznaczył Jelisiejew.

 

Podkreślił, że strona ukraińska po lipcowym szczycie NATO oczekuje konkretnych propozycje wspierania ambicji euroatlantyckich Ukrainy.

 

Piątkowe rozmowy - poinformował Szczerski - dotyczyły także wkładu Polski w reformy wewnętrzne Ukrainy m.in. decentralizacji, dostosowaniu do wymogów europejskich prawa i praktyki w obszarze ochrony środowiska, kompleksowego programu pomocy biznesowej, dialogu społecznego i historycznego m.in. wymiany młodzieży. Zapowiedział, że szykuje się bardzo intensywny rok kontaktów na najwyższym szczeblu między Polską i Ukrainą.

 

Politycy rozmawiali także o czwartkowym spotkaniu normandzkiej "czwórki" ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji w Paryżu ws. uregulowania sytuacji na Ukrainie. W ocenie szefów dyplomacji Niemiec i Ukrainy nie przyniosły one przełomu.

 

Szczerski i Jelisiejew byli także pytani o czwartkową wypowiedź szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, który zdecydowanie wykluczył perspektywę rychłego członkostwa Ukrainy w UE i NATO "Ukraina z pewnością nie zostanie członkiem Unii w ciągu najbliższych 20-25 lat" - oświadczył.

 

"Deklaracje polityczne wykraczające poza długość kadencji każdego polityka tracą na znaczeniu" - skomentował Szczerski. Z kolei Jelisiejew powiedział, że słowa przewodniczącego KE odbiera jako motywację dla Ukrainy na drodze integracji europejskiej.

 

W piątek odbyło się XXV posiedzenie komitetu konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy. Powrót do rozmów polsko-ukraińskich w formacie prezydenckiego komitetu konsultacyjnego uzgodnili w ub. roku w Kijowie prezydenci Polski i Ukrainy: Andrzej Duda i Petro Poroszenko.

 

Wspomóż Nas
Tagi: ue

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.63

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook