Gdańsk: KOD pod hasłem "Polska murem za Wałęsą"

(fot.PAP/Adam Warżawa)

W niedzielę na gdańskim placu Solidarności odbyła się zorganizowana przez lokalne struktury Komitetu Obrony Demokracji manifestacja pod hasłem "Polska murem za Wałęsą". Według policji wzięło w niej udział około 15 tys. osób. Wśród nich Danuta Wałęsa.

 

Organizatorzy manifestacji liczyli, że przybędzie Lech Wałęsa. B. prezydent już w niedzielę przed południem powiedział jednak dziennikarzom, że nie pojawi się na wiecu. Gdy na scenę weszła jego żona, tłum przywitał ją skandując "Danusia".

 

"Nie myślałam, że ja jeszcze będę musiała, bo faktycznie musiałam, wystąpić przed takim tłumem" - powiedziała do zgromadzonych, dziękując i pozdrawiając w imieniu męża.

 

"On bardzo dziękuje za poparcie. (…) Mówi, tak szczerze, że jeszcze poczeka, że jak będzie jeszcze większa grupa, to on na pewno przyjdzie" - powiedziała.

 

"Ja przyszłam tutaj, aby zamanifestować swój sprzeciw względem tego rządu i względem tego małego człowieczka, który stoi za tymi, których tam wybrał i nawet się nie wychyli, bo się boi, bo on się bał i w stanie wojennym: nie internowali go, zamknął się w czterech ścianach z kotem" - powiedziała Danuta Wałęsa.

 

Zaznaczyła, że dziś władzy na ulicy się nie zdobywa i nie obala. "My musimy się po prostu organizować. My nie możemy w tej chwili liczyć na Kościół, choć to przykre i smutne, choć biskup Głódź mówi, żeby Wałęsa przeprosił, ale za co ma Wałęsa przepraszać? Moi kochani, gdyby Wałęsa nie rozmawiał z komunistami, to by nic nie osiągnął, nie bylibyśmy tutaj, nie wiadomo, jak by się wszystko potoczyło" - mówiła.

 

"On rozmawiał z komunistami, ale ja mogę gwarantować, że on nikogo nie skrzywdził, nikogo nie zdradził, nikogo nie sprzedał i nie brał żadnych pieniędzy" - powiedziała Danuta Wałęsa otrzymując za te słowa oklaski.

 

Głos na wiecu zabrali także m.in. lokalny przedstawiciel KOD Radomir Szumełda, posłanka Henryka Strycharska-Krzywonos oraz aktor i działacz opozycyjny z czasów PRL Jerzy Kiszkis.

 

B. prezydent, który w południe wziął udział w mszy świętej w swoim parafialnym kościele, powiedział dziennikarzom, że nie przyjdzie na gdański wiec, a "w manifestacje włączy się trochę później". "To nie jest jeszcze czas na Wałęsę" - powiedział, dodając, że "duchem" będzie obecny na wiecu. "Będę z nimi, dlatego że to, co się dzieje w Polsce, a to jeszcze chyba będzie gorzej, wymaga, by bronić wolności i demokracji" - powiedział Wałęsa.

 

Dwugodzinną manifestację na pl. Solidarności rozpoczęło odśpiewanie przez zgromadzonych hymnu. Potem nastąpiła krótka prezentacja audio złożona głównie z przemówień byłego prezydenta, w tym słynnego - rozpoczynające się od słów "My, naród" - przemówienia, jakie ówczesny przywódca Solidarności wygłosił w Kongresie Stanów Zjednoczonych 15 listopada 1989 r.

 

Zgromadzeni na placu przynieśli wiele polskich flag i liczne transparenty, wśród których pojawiły się m.in. te z napisami "Polska murem za Wałęsą", "Dość już mamy dobrej zmiany" czy "Uwaga zły PiS". Wielokrotnie skandowano też "Lech Wałęsa", "Solidarność" czy "Precz z Kaczorem".

 

W sobotę KOD zorganizował w Warszawie marsz poparcia dla Lecha Wałęsy pod hasłem "My, naród". Według policji w demonstracji uczestniczyło ok. 15 tys. osób, stołeczny ratusz oszacował liczbę manifestantów na ok. 80 tys. Zdaniem lidera KOD Mateusza Kijowskiego ostateczna liczba uczestników mogła sięgnąć nawet 200 tys.

 

"Cieszy się, że ludzie pamiętają o mnie, że jednak trochę mi wierzą, a nie wierzą w Kiszczaka i w bezpiekę, to mnie cieszy" - powiedział w niedzielę dziennikarzom Wałęsa. 

 

Wspomóż Nas
Tagi: wałęsa, kod

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.76

Liczba głosów:

49

 

 

Komentarze użytkowników (14)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

kornatk 17:20:31 | 2016-02-29
Kolejny raz KOD ( Komitet Obrony Donosicieli ) wyciera sobie bezkarnie mordę Polakami i Polską ! Co to znaczy " Polska murem za Wałęsą ?! Kto nas - Polaków o to pytał ?! Może sprostytuowane szwabskie media , które promują alimenciarza Kijowskiego , i które zmonopolizowały swoimi polskojęzycznymi przekazami 80 % przekazu medialnego w Polsce ?! Dość mam tych targowiczan i resortowych pracowników , którzy bronią tego dziadostwa , które zgotowała nam mafia POlityczna z PO ( patologii Obywatelskiej ) i wtórującą jej Nowoczesną.PO !

Oceń 8 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Arkadiusz Żyła 10:33:32 | 2016-02-29
w sumie to ci z Kod mogliby nie przemawiac tylko puszczać naookragło sobie ta piosenke:)
https://www.youtube.com/watch?v=zqXj3oiOXwg

Oceń 9 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Luc 23:16:27 | 2016-02-28
No cóż. Lech Wałęsa miał być w 1991 roku taranem otwierającym braciom Kaczyńskim drzwi do szybkiej politycznej kariery. Nie udało się. Na długie lata Jarosław Kaczyński został odsunięty od głównego nurtu władzy w Polsce.
Dzisiaj, chcąc dać upust osobistej zemście, może znów się na Wałęsie "przejechać". Myślę, że to "strzał w stopę". 

Oceń 14 28 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR (Angelo! Przeproś za żubra!) 22:08:07 | 2016-02-28
"Zresztą nie dziwię się tej frustracji władzy."

Frustracji kogo? ROTFL

Oceń 26 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 21:53:08 | 2016-02-28
Zresztą nie dziwię się tej frustracji władzy. Po ciężkim dniu pracy na rzacz państwa i narodu, podchodzą do okna gabinetu i zamiast pochodu szczęśliwych i radosnych obywateli niosących portrety Jarosława Kaczyńskiego, Andrzeja Dudy oraz Beaty Szydło (koniecznie w takiej kolejności, 2 i 3 pozycja dowolnie) i transparentów z napisami "Dziękujemy rządowi za program 500+ i odwdzięczymy się zwiększoną prokreacją łącząc przyjemne z pożytecznym" widzą szczerzących zęby pogrobowców UB i SB. Też bym się wkurzył.

Oceń 10 31 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 21:37:21 | 2016-02-28
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/marsz-kod-prawo-i-sprawiedliwosc-nie-szczedzi-slow-kryty...
--------
- Jeżeli to jest naród, to rozumiem, że to jest ten naród, który miał krępującą przeszłość w SB i UB. Ale to nie jest naród polski - powiedział w odniesieniu do manifestacji KOD-u Jacek Żalek, poseł Polski Razem. Rządząca koalicja nie szczędzi mocnych słów pod adresem uczestników marszu. Materiał "Faktów" TVN.
-------------
Sądząc z tej wypowiedzi wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego PiS, władza się robi trochę nerwowa. Coś w pałacach, rządowych gabinetach czy luksusowych limuzynach z zaciemnionymi szybami frustracja narasta. Władza wstała wstała zza dębowych biurek, odsunęła firanki, wyjrzała na ulicę i zaczyna się solidnie wkurzać. 

Oceń 10 30 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 21:10:19 | 2016-02-28
W Warszawie 80 tys i w Gdańsku 15 tys. Coś ten gorszy sort Polaków cały czas się rozrasta. Będa potrzebnie nie dwie, jak powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla FT, ale trzy i więcej kadencji aby wyciąć i wypalić tę zgniłą tkankę narodu zanim gangrena opanuje cały organizm.

Oceń 9 33 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Aa 20:59:51 | 2016-02-28
Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem.
Tyle w temacie nagonki na LW.
PS.
A gdzie byli wtedy "obecni niezłomni"?

Oceń 16 37 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Arkadiusz Żyła 20:31:37 | 2016-02-28
Kod Lecha Wałesy teraz będzie zamiast Kodu Leonarda da Vinci:)
oba chyba tak samo wiarygodne
jesli jest duże prawdopodobienstwo że LW był agenetem
to widac jak chca widziec świat ci ludzie,byleby ich dobrze postrzegano np. na zachodzie a jakie swiństwa kto popołnia to zupelnie niewazne
to samo było z krajem,wszyatkim wmawiali że jest super przez ostatnie lata i ze Polakom tak dobrze dawno nie było:)

Oceń 31 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR (Angelo! Przeproś za żubra!) 20:22:08 | 2016-02-28
Tak, pani Krzywonos pokazała dziś czym jest nienawiść i pogarda. Gratulacje dla posłanki PO, bo może ktoś miał wątpliwości jakie są intencje KOD.

Oceń 37 9 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Google
Zaloguj przez Facebook