Duda:Polska i Słowacja mają podobne potrzeby

(fot.PAP/Grzegorz Momot)

Polska i Słowacja mają podobne potrzeby i spojrzenia na przyszłość - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Republiki Słowackiej Andrejem Kiską w słowackiej Tatrzańskiej Łomnicy.

 

"Trzeba jasno powiedzieć, że prawie we wszystkich sprawach z panem prezydentem się zgadzamy" - zaznaczył na konferencji prasowej Duda. "Co do tego, jakie są nasze potrzeby i spojrzenia na przyszłość (...) i jeżeli chodzi o to, czego możemy się spodziewać, jeżeli chodzi o rozwój sytuacji w Europie, a też czemu powinniśmy zapobiegać" - mówił polski prezydent.

 

"Wydaje mi się bardzo potrzebne, żeby sąsiedzi, politycy znaleźli czas na to, aby mogli szczegółowo porozmawiać o aktualnej sytuacji politycznej w naszych krajach, w Europie i na świecie" - podkreślił z kolei Kiska. "Jestem przekonany, że empatia, wymiana poglądów doprowadzają do tego, że potrafimy potem wyciągać z tego wnioski, prowadzące do tego, żeby nasze relacje były jeszcze lepsze niż do teraz" - dodał prezydent Słowacji.

 

Kiska poinformował, że z Dudą zgodzili się, że jedną z "najważniejszych rzeczy" jest poprawa połączeń pomiędzy Polską i Słowacją. "Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób można poprawić połączenia drogowe. Mówiliśmy również o możliwościach połączeń kolejowych poprzez wybudowanie tunelu między Zakopanem i Strbskim Plesem" - powiedział.

 

Jak mówił prezydent Polski, jest to "kwestia wzmocnienia (...) kontaktów międzyludzkich (...) problem turystyki, problem biznesu, kwestia tworzenia dodatkowych więzi między naszymi państwami".

 

"To kwestia budowy dróg, autostrad, ale przede wszystkim dróg ekspresowych, połączeń kolejowych, ale także kwestia naszego wspólnego bezpieczeństwa energetycznego, a więc również stworzenia odpowiedniej dla wymagań czasów, w jakich żyjemy i przyszłości, odpowiedniej infrastruktury energetycznej" - wyliczał.

 

Duda zwrócił też uwagę, że spotkanie było szczególnie ważne w kontekście prezydencji, które Słowacja obejmie w Unii Europejskiej, a Polska - w Grupie Wyszehradzkiej.

"Jedno jest pewne po tych naszych rozmowach: obydwa kraje i nasze narody mogą liczyć na dobrą współpracę prezydentów, jeżeli chodzi o realizację zadań, które są związane z tymi ważnymi rolami, które nam od lipca przypadną" - zaznaczył prezydent Polski.

 

Jak mówił Duda, jeśli chodzi o kryzys związany z napływem uchodźców do Europy, Polska i Słowacja mają "zdecydowanie zbieżne stanowisko". "Przede wszystkim Europa powinna dzisiaj pilnować swoich granic zewnętrznych. Jest absolutnie w interesie obydwu naszych krajów, aby strefa Schengen trwała" - powiedział Duda. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.25

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

pg 16:10:13 | 2016-02-29
Mowa jest o podobnych potrzebach a nie o sankcjach wobec Rosji, ani tez o sojuszach. Czytaj ze zrozumieniem ( do @lleszek).

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 12:38:07 | 2016-02-29
To sobie Kaczyński z Dudą znaleźli sojusznika w Europie mającego podobne potrzeby. Pod rządami Dudy i Kaczyńskiego Polska powstaje z kolan.
http://spectator.sme.sk/c/20102633/pm-reportedly-called-for-abolishing-sanctions-against-russia.html
Wywiad z premierem Fico sprzed kilku dni;
-------------
SANCTIONS against Russia for annexing Crimea are nonsense, said Slovak Prime Minister Robert Fico

“The sooner they are removed, the better,” Fico told the newswire.
----
Sankcje przeciwko Rosji w związku z zajęciem Krymu są nonsensem. Im szybciej zostaną zniesione tym lepiej.

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Luc 11:36:16 | 2016-02-29
Deon nie dał tego newsa, ale widzieliśmy, że na konferencji prasowej po tym spotkaniu PAD obruszał się na 'przeciek' z wstępnej opinii Komisji Weneckiej.
Kłamał? Czy pracownicy kancelarii wpościli go w maliny?
Przecież opinia ta została oficjalnie przesłana do Kancelarii Rady Ministrów dwa dni wcześniej. Czyżby pominięto Kancelarię Prezydenta?

Oceń 5 odpowiedz

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook