Szydło: sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku

(fot. PAP/Paweł Supernak)

Nie ma powodu, by oceniać Polskę, zmiany w kraju idą w dobrym kierunku i są podyktowane naszym zobowiązaniem wobec wyborców - mówiła premier Beata Szydło przed wylotem do Strasburga.

 

Nie zostały przekroczone, ani złamane zasady funkcjonowania demokratycznego państwa prawa - dodała.

 

Poinformowała również, że zaprosiła wszystkich polskich eurodeputowanych na rozmowę jeszcze przed wtorkową debatą w PE.

 

Jak podkreśliła premier na briefingu tuż przed wylotem, obowiązkiem szefa rządu jest otwartość na dialog i prowadzenie rozmowy wtedy, gdy jest zapotrzebowanie na informacje.

 

W jej ocenie nie ma jednak powodu, by dzisiaj oceniać Polskę. "Sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku i te zmiany, które wprowadzamy są dyktowane przede wszystkim naszym zobowiązaniem wobec wyborców, którzy dali nam mandat w wyborach demokratycznych, ustanawiając taki skład parlamentu i większość, która dzisiaj realizuje program, o którym mówiliśmy w kampanii wyborczej i na który czekają Polacy" - powiedziała Szydło na lotnisku w Warszawie.

 

"Nie zostały przekroczone ani złamane żadne zasady funkcjonowania demokratycznego państwa prawa. Szanujemy i przestrzegamy traktaty UE. Jesteśmy członkiem Unii i jesteśmy z tego dumni" - podkreśliła szefowa rządu.

 

"Chcemy też, by Unia rozumiała, że Polska jako suwerenne państwo ma prawo podejmowania decyzji wewnętrznych, które służą obywatelom danego kraju" - powiedziała Szydło.

 

"Skoro są pytania, skoro jest zapotrzebowanie na informacje, my jesteśmy otwarci na dialog i będziemy udzielać informacji, zresztą tak jak to czynimy od początku, kiedy takie zapotrzebowanie pojawiło się ze strony Komisji Europejskiej" - zaznaczyła. Jak dodała Szydło, aktywni są przedstawiciele rządu oraz minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i wiceszef MSZ Konrad Szymański.

 

"Udzielamy tych wszystkich informacji, które chce znać KE i w tej chwili Parlament Europejski" - zaznaczyła.

 

Jak mówiła, we wtorek jeszcze przed debatą odbędzie się spotkanie m.in. z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Celem spotkania - podkreśliła Szydło - jest uzupełnienie informacji. "Służy to wszystko tylko i wyłącznie temu, by ta informacja merytoryczna była jak najpełniejsza" - mówiła.

 

"Potem zaprosiłam na spotkanie wszystkich przedstawicieli polskiej grupy parlamentarnej, wszystkich polskich europosłów. Mam nadzieję, że będziemy mogli się spotkać, zapraszam serdecznie" - zaznaczyła Szydło. "Mam nadzieję, że przybędą i że będziemy mogli odbyć dobrą, merytoryczną rozmowę" - powiedziała. Zaplanowane jest również spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Holandii, która objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

 

W PE premier - jak podkreśliła - zamierza mówić o "dobrych zmianach, które w Polsce się dzieją". "Powiem o tym, że Polska jest wspaniałym państwem, rozwijającym się, że Polacy to są ludzie, którzy chcą godnie żyć i mają do tego prawo i dzisiaj wspólnie z obywatelami realizujemy program dobrej zmiany" - mówiła Szydło.

 

Szydło powiedziała, że ma nadzieję, że wtorkowa debata w europarlamencie będzie debatą, na której będzie mogła przekazać wszystkie informacje na temat dobrych zmian, które w tej chwili toczą się w Polsce.

 

"Uważam, że Europa ma dzisiaj dużo więcej problemów, spraw, poważnych spraw, którymi powinna się zająć. Polska chce pomóc w rozwiązaniu tych problemów, to jest chociażby kryzys migracyjny, chcemy być aktywni, chcemy się włączać w te problemy Europy. Nie ma powodu, żeby zajmować się sprawami Polski, trzeba rozwiązywać w Europie dzisiaj poważne problemy, z którymi UE się styka, będziemy to również realizować, wspierać" - powiedziała Szydło.

 

Podkreśliła, że Polska jest aktywnym członkiem UE. "Ale jeżeli UE chce też wysłuchać dobrych rzeczy o Polsce, to ja oczywiście jestem do tego gotowa" - zakończyła premier.

 

Debata w Parlamencie Europejskim zaplanowana jest na wtorek na godz. 16. Ma potrwać półtorej godziny. Po sprawozdaniu KE i prezydencji ma się wypowiedzieć premier Szydło. Po niej głos zabiorą przewodniczący lub zastępcy ośmiu frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim. Szefowa polskiego rządu odniesie się też do dyskusji europosłów.

 

W zeszłym tygodniu kwestią zmian w Polsce zajęła się Komisja Europejska, która postanowiła rozpocząć wobec Polski procedurę ochrony praworządności w związku z reformą Trybunału Konstytucyjnego. Pierwsza faza procedury polega na dialogu i wymianie informacji z polskim rządem. Wiceszef KE Frans Timmermans poinformował, że celem jest dialog i wyjaśnienie problemów. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

pg 19:51:19 | 2016-01-19
Do lleszka i Bazylego. Proszę i jakiś cytat z p.Szydło, że Polska jest w ruinie. To hasło zostało wam wdrukowane przez jej i prawicy przeciwników. 

Oceń 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jan777 11:22:44 | 2016-01-19
Umiłowani w Panu Jezusie Chrystusie
Nie dajcie się dalej oszukiwać. OGLĄDNIJ I ZROZUM.


https://www.youtube.com/watch?v=JjQ-hTb2vxY

Króluj nam Panie Jezu Chryste

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 10:08:24 | 2016-01-19
Powiem o tym, że Polska jest wspaniałym państwem, rozwijającym się, że Polacy to są ludzie, którzy chcą godnie żyć i mają do tego prawo i dzisiaj wspólnie z obywatelami realizujemy program dobrej zmiany"
-----------
Przecież kilka miesięcy temu Beata Szydło dowodziła, że Polska jest w ruinie, ludzie żyją w nędzy i niesprawiedliwości a ich kosztem tuczy wąska warstwa beneficjentów poprzedniego systemu.
Cuda się dzieją nad Wisłą, oj dzieją się, dzieją.

Oceń 2 16 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 07:55:03 | 2016-01-19
To wg. Premier (he he he he he) Szydło Polska nie jest w ruinie? Jak to możliwe? Przecież niedawna narracja PiS to Polska w ruinie.
Tak się zastanawiam kiedy premier (he he he he he ... premier) Szydło kłamała? Kłamała podczas kampanii wyborczej, czy kłamie teraz?

Oceń 1 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR+ 04:48:07 | 2016-01-19
+

Oceń 9 odpowiedz

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook