Szydło: demokracja w Polsce ma się dobrze

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Demokracja w Polsce ma się dobrze; świadczą o tym m.in. protesty, które są organizowane przeciwko rządowi i realizowanym zmianom - mówiła w Sejmie premier Beata Szydło. Podkreśliła, że Polska została niesłusznie oskarżona i pomówiona o "łamanie zasad demokratycznego państwa prawa".

 

Szydło przedstawiła w środę w Sejmie informację dotyczącą sytuacji międzynarodowej, polityki zagranicznej Polski i wzajemnych relacji Polska-UE. Także w środę Komisja Europejska ma przeprowadzić dyskusję o kontrowersjach, jakie wywołały ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz radiofonii i telewizji. Według źródeł wydaje się jednak mało prawdopodobne, by KE wszczęła postępowanie przeciw Polsce.

 

"Polska została niesłusznie pomówiona i oskarżona o coś, czego nie ma w naszym kraju" - mówiła Szydło, podkreślając, że wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański w tej chwili w Brukseli rozmawia z przedstawicielami Komisji Europejskiej i przekazuje rzetelne informacje na temat sytuacji w Polsce. "Mówi o tym, jak faktycznie wygląda bieg polskich spraw" - podkreśliła.

 

Jak mówiła, nieprawdą jest, "że w Polsce łamane są zasady demokratycznego państwa prawa". "To jest pomówienie, demokracja w Polsce ma się dobrze" - powiedziała premier.

 

Dodała, że świadczą o tym choćby protesty, "które są organizowane przez niektóre środowiska przeciwko rządowi i przeciwko zmianom, które są w tej chwili realizowane". "To jest dowód na to, że demokracja w Polsce funkcjonuje" - powiedziała. 

 

Premier: realizujemy program, który wybrali Polacy, ten wybór trzeba uszanować

 

"Od początku funkcjonowania mój rząd wprowadza ten program i te reformy, do których zobowiązali nas w wyborach obywatele. W demokratycznych wyborach, a sądzę, że nie ma na tej sali ani jednej posłanki, ani posła, który kwestionuje demokratyczny wybór Polaków. Wierzę w to głęboko" - mówiła szefowa rządu.

 

"Nie twierdzę, że robimy wszystko najlepiej i nie popełniamy błędów, ale jeszcze raz powtórzę: realizujemy program, do którego zobowiązaliśmy się wobec wyborców. Obowiązkiem nas, polityków, jest ten demokratyczny wybór Polaków uszanować. Wierzę głęboko, że w tej izbie wszyscy politycy ten wybór szanują" - podkreśliła premier.

 

Wśród dotychczasowych osiągnięć, Szydło wymieniła m.in. przygotowanie programu rodzina 500+, projektowane opodatkowanie banków i hipermarketów, oraz danie rodzicom wyboru co do wieku, w jakim ich dzieci pójdą do szkół. Dodała, że jej rząd pracuje też nad przygotowaniem podniesienia minimalnej stawki godzinowej do 12 zł oraz projektu zapewniającego darmowe leki dla osób 75+.

 

Szydło stwierdziła też, że mogłaby "dzisiaj długo mówić, jak przez ostatnie 8 lat realizowano różne rzeczy, w sposób, który urągał zasadom demokracji".

 

Ale - jak mówiła - po wtorkowym spotkaniu z przewodniczącymi wszystkich klubów parlamentarnych i w wyniku tej dyskusji, podczas której poruszono wiele trudnych spraw, zgodzono się co do jednego - że "sprawy Polski na arenie międzynarodowej mają wymiar ponadpartyjny".

 

"Polską racją stanu jest, abyśmy wspólnie, razem, polskie sprawy na arenie międzynarodowej wspierali. Bardzo dziękuję wszystkim szefom klubów, że uczestniczyli w tym spotkaniu i dziękuję za tę rozmowę" - powiedziała premier.

 

Zaapelowała też o wyciągnięcie wniosków z historii i "szukania porozumień wtedy, kiedy nawet są trudne tematy do dyskusji".

 

Szydło: w europarlamencie chcę reprezentować rząd, parlament i obywateli

 

W Parlamencie Europejskim będę reprezentować polski rząd, ale chcę też reprezentować cały polski parlament i wszystkich obywateli, by bronić dobrego imienia Polski, która nie zasłużyła, by być tak szkalowaną, jak to ma miejsce obecnie - mówiła w Sejmie premier Beata Szydło.

 

Premier nawiązywała w ten sposób do deklaracji, jaka według niej padła we wtorek ze strony szefów klubów parlamentarnych, by "polski rząd otrzymał wsparcie wszystkich posłów, całego parlamentu polskiego, do prowadzenia rozmów na arenie międzynarodowej, w UE".

 

"Dlatego jestem dzisiaj w Sejmie - bo (...) na spotkaniu, na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, które będzie poświęcone polskim sprawom, będę reprezentować polski rząd, ale chcę być tam reprezentantem całego polskiego parlamentu i wszystkich obywateli, żeby bronić dobrego imienia Polski, która nie zasłużyła na to, by być tak szkalowana, jak jest w tej chwili" - mówiła Szydło.

 

"Dziękuję szefom klubów parlamentarnych, którzy wczoraj złożyli taką deklarację, że chcą wesprzeć polski rząd w tych działaniach i mam nadzieję, i wierzę w to głęboko, że takie wsparcie otrzymam" - dodała.

 

Premier podkreśliła, że we wtorek rozmawiała też z przewodniczącym KE Jean-Claudem Junckerem. Jak relacjonowała, przekazał on, że "chce, aby ta dyskusja wokół Polski (...) zakończyła się na tym etapie sprawdzenia dokumentów prawnych i wyjaśnień" oraz że "wierzy w to głęboko i (...) doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że demokracja w Polsce ma się bardzo dobrze".

 

Premier dodała, że "Europa ma dzisiaj dużo poważniejsze problemy" od dyskusji na temat sytuacji w Polsce. Zaliczyła do nich przede wszystkim "problem imigrantów", który - jej zdaniem - "doprowadził dzisiaj do wydarzeń, o których wiele państw próbuje milczeć i na pewno będzie chciało ze wstydem zapomnieć".

 

"Wydarzenia w Niemczech są ostrzeżeniem dla całej Europy i musimy o tym dzisiaj pamiętać. (...) Dzisiaj Europa, Parlament Europejski muszą się koncentrować na tych sprawach, bo rzecz dotyczy bezpieczeństwa Europejczyków, w tym również Polaków, a dla nas - przede wszystkim Polaków" - podkreśliła.

 

Podziękowała szefom wszystkich klubów parlamentarnych - z którymi spotkała się we wtorek - za to, że chcieli, by w Sejmie odbyła się dyskusja o polskiej polityce zagranicznej i za wolę, by w sprawach fundamentalnych mówić jednym głosem.

 

"Dzisiaj Polska to jest nasz wspólny cel i wspólna odpowiedzialność. Bardzo proszę jeszcze raz abyście udzielili państwo polskiemu rządowi wsparcia w tych działaniach, które prowadzimy na arenie międzynarodowej" - apelowała premier.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.23

Liczba głosów:

26

 

 

Komentarze użytkowników (19)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 16:30:04 | 2016-01-13
Dla wszystkich konstytucjonalistow jest jasne ,że w Polsce w listopadzie i grudniu zostały złamamane zasady państwa prawnego.Za maało tu miejsca,abym wyjaśnił forumowiczem ,na czym te zasady polegają.Ten pogląd wyraziły Rady wydziałow większości polskich Uczelni,również Promotor prezydenta Dudy i wydział prawa UJ,no i .Podobnego zdania są stpwarzyszenia sedziów, adwokatów,byli prrezesi TK oraz organizacje międynarodowe itpMożna sprawdzić.Trudno uważać inaczej,chyba że nie chodzi o prawdę ale o polityke,zwolennicy PIStym  nie przejmują się tym.Każde twierdzenie,nawet najbardziej oczywiste,jeżeli rodzi zobowiązania moralne jest przez złych ludzi  kwestionowane.Polska autorytarna nie może być członiem UE ani Rady Europy;,może przystąpić do WNP, tam na zasady panstwa prawnego nie zwracają uwagi.Wybór drogi zależy od polityków, większości parlamentarnej ,prezydenta i od tych ,którzy ich popierają.Prawnicy już się wypowiedzieli.Teraz jest czas decyzji o losie Polski.

Oceń 6 19 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 12:12:23 | 2016-01-13
--------
by bronić dobrego imienia Polski, która nie zasłużyła, by być tak szkalowaną, jak to ma miejsce obecnie - mówiła w Sejmie premier Beata Szydło.
----------
Pani premier ma zakłócony odbiór rzeczywistości. Nikt w Europie nie "szkaluje Polski", to czysta fantazja. Krytykę wzbudzają wyłącznie działania rządu PiS oraz większości parlamentarnej w takich sprawach jak Trybunał Konstytycyjny, ustawa o służbie cywilnej oraz ustawa o mediach. 

Oceń 7 32 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ernest griffin 12:03:25 | 2016-01-13
Demokracja w Polsce triumfuje!
Jak wiadomo demokracja to tyrania większości.
Większość w demokratycznych wyborach zdobył PIS.
Większością sejmową przegłosowuje ustawy.

Organizatorzy protestów mylą demokrację z dominacją PO oraz monopolem poprawności politycznej i lewackiego patrzenia na świat.

Oceń 31 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

janm 12:03:04 | 2016-01-13
Opinia sprawujących władzę jest w tej materii najmniej obiektywna.
PiS musi to dobrze wiedzieć, będąc wiele lat w opozycji. Stąd jeśli ktoś chce oceniać stan demokracji w Polsce, musi pytać wszystkich.
A to już nie wygląda tak dobrze jak w tytule.

Oceń 7 28 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 11:57:31 | 2016-01-13
Wystarczyły niecałe dwa miesiące chaotycznych i nieudolnych rządów PiS i Polska stała się w Europie państwem specjalnej troski. Przed 25 lat od upadku komunizmu nigdy nie było takiej sytuacji, a teraz przedstawiciel rządu musi się tłumaczyć. 
Ale lepiej byłoby, jakby pani premier bardziej poważnie potraktowała tę krytykę, wysyłanie niskiej rangi urzędnika i zaklinanie rzeczywistości z trybuny sejmowej może zmobilizuje podległy PiS aparat partyjny ale nikogo więcej.

Oceń 9 34 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?