PSL złoży projekt dot. emerytur jako obywatelski

(fot. shutterstock.com)

PSL chce złożyć swój projekt umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach pracy jako projekt obywatelski - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że ludowcy będą zbierać pod nim podpisy z pomocą związków zawodowych i organizacji pozarządowych.

 

Projekt ludowców został odrzucony przez Sejm pod koniec listopada. To ten sam projekt, który ludowcy złożyli też w poprzedniej kadencji.

 

Szef Stronnictwa podkreślił na poniedziałkowym briefingu w Sejmie, że ludowcy kontynuują starania o przyjęcie tego projektu, dlatego zdecydowali się na zorganizowanie "obywatelskiej akcji" zbierania podpisów.

 

- Chcemy wnieść ten projekt jako obywatelski. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dołączyć do tej inicjatywy (...), którzy chcą być w komitecie obywatelskim. Będziemy go w najbliższym czasie rejestrować - mówił Kosiniak-Kamysz. - Chcielibyśmy zabrać jak najwięcej podpisów w jak najkrótszym czasie. Dlatego potrzebne jest zaangażowanie wielu środowisk - dodał. Wyjaśnił, że ma na myśli związki zawodowe i organizacje pozarządowe.

 

Projekt ludowców zakłada, że będzie można przejść na emeryturę po przepracowaniu 40 lat. Propozycja PSL przewiduje, że niezależnie od tego, w jakim wieku rozpoczęło się pracę, będzie można przejść na emeryturę po 40 składkowych latach. Do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej; nie liczyłby się czas studiów lub bezrobocia.

 

Projekt PSL pozwala przejść na wcześniejszą emeryturę nawet tym, którzy przez cały czas pracy dostawali najniższą pensję, a z wyliczeń wyjdzie im emerytura poniżej minimalnej - czyli w wysokości kilkuset złotych. Ludowcy chcą takim osobom dopłacać do emerytury minimalnej (dziś wynosi ona 880,45 zł) z budżetu państwa.

 

Sejm rozpatruje obywatelski projekt ustawy, jeśli wraz z nim złożonych zostanie wymagane minimum 100 tys. podpisów obywateli popierających go. Na ich zebranie komitet inicjatywy obywatelskiej ma trzy miesiące od czasu zarejestrowania. Po złożeniu podpisów w Sejmie są one liczone i weryfikowane.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 14:02:00 | 2016-01-11
Moim zdaniem prawo do emerytury nie powinno być uzależnione od okresu płacenia składek, ale od wysokości uzbieranej kwoty, z której ma być wypłacana emerytura.

Okres 40 lat jako okres, po którym nabywa się prawo do emerytury, ma sens, ja bym podpisał się pod wnioskiem w tej sprawie.

Oceń 2 odpowiedz

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook