Szef MSWiA: urzędnik ma służyć obywatelowi

(fot. Adrian Grycuk / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 PL)

To mieszkańcy są najważniejsi nie urzędnicy; urzędnicy mają służyć załatwieniu spraw dotyczących obywateli - mówił w poniedziałek minister SWiA Mariusz Błaszczak, podczas uroczystego otwarcia Wydziału Obsługi Mieszkańców w siedzibie starostwa powiatowego w Pruszkowie.

 

Minister zapowiedział, że podobne rozwiązania - zbliżające urzędy do obywateli - resort będzie chciał wprowadzać także w innych urzędach oraz w formacjach podległych MSWiA.

 

- To co możemy zobaczyć w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie to jest dobry przykład. Rzeczywiście naszą zasadą jest to, żeby mieszkańcy mieli jak najbardziej ułatwiony dostęp do urzędu. To mieszkaniec jest najważniejszy, a nie urzędnik, urzędnik służy załatwieniu spraw jakie dotyczą mieszkańca - podkreślił Błaszczak.

 

Dodał, że resort przyjmie "zasadę odtworzenia tych posterunków policji, które zostały zlikwidowane za czasów rządów koalicji PO-PSL".

 

- Uważamy, że Polska lokalna powinna być wzmacniana, a nie likwidowana. Niestety przez ostatnie osiem lat możemy wskazać wiele przykładów - czy to zamknięcia połączeń kolejowych czy autobusowych, czy właśnie posterunków policji czy urzędów pocztowych. To była błędna polityka. Będziemy robić wszystko żeby odtworzyć te posterunki, żeby ludzie mieszkający w Polsce lokalnej mieli dostęp do usług publicznych - dodał minister.

 

Z kolei wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, która jako starosta pruszkowski, rozpoczynał pracę nad nowym WOM zapowiedział, że również w swojej nowej funkcji "będzie się starał maksymalnie zbliżać urzędy do mieszkańców". - Żeby oni (mieszkańcy), czuli, że urzędy są w ich sprawie, tymi, które załatwiają dla nich te sprawy. To nie kwestia słów ale czynów - zaznaczył.

 

Czym nowy wydział różni się od poprzedniego? Jak wyjaśnia jego naczelnik Rafał Werbanowski przede wszystkim sposobem przyjmowania interesantów.

 

- To zupełnie inna filozofia i podejście pracowników do interesantów. Do tej pory pracowaliśmy w zamkniętych pomieszczeniach. Teraz interesanci są obsługiwani na siedząco przy otwartych stanowiskach, przez osoby do tego przeszkolone - mówił.

 

W nowym wydziale, w jednym miejscu, można załatwić większość urzędowych sprawy - m.in. dotyczących rejestracji pojazdów i praw jazdy. Działa komputerowy system kolejkowy, przewidziano też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także rodziców z dziećmi - jest m.in. kącik zabaw dla dziecka i pomieszczenie z przewijakiem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lleszek 13:38:49 | 2016-01-11
Jak wiadomo, najlepszą metodą osiągnięcia tego celu jest likwidacja konkursów dla kierowniczych stanowisk, zniesieniu wymogu 5-letniego doświadczenia oraz likwidacja zakazu przynależności do partii politycznej w okresie 5 lat poprzedzającym powołanie.
Najlepszą kwalifikacją jest rekomendacja Jarosław Kaczyńskiego, tylko wierni i zaufani ludzie Kaczyńskiego, członkowie partii,  mogą zapewnić sprawne funkcjonowanie administracji publicznej. 

Oceń 10 odpowiedz

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook