Zamiast in vitro - narodowy program prokreacyjny

(fot. PAP / Leszek Szymański)

Wprowadzenie narodowego programu prokreacyjnego, opartego na rozwiązaniach naprotechnologii - "nie budzących takich emocji etycznych jak in vitro" - zapowiedział dziś w miejsce finansowania z budżetu procedury sztucznego zapłodnienia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

 

Podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia min. Radziwiłł wyjaśnił, że w Narodowym Programie Zdrowia, uwzględniającym główne kierunku polityki zdrowotnej w naszym kraju (obecnie kończy się jego wersja na lata 2007-2015), znajdzie się część zatytułowana "Narodowy program prokreacyjny".

 

- W ramach tego programu będziemy realizować różne cele, które nie tylko na etapie diagnozowania i leczenia niepłodności, ale i na etapie profilaktyki będą sfinansowane ze środków publicznych - zapowiedział minister zdrowia.

Zdaniem min. Radziwiłła, problem leczenia niepłodności nie może być sprowadzany do in vitro, gdyż "jest to nadużycie z merytorycznego i medycznego punktu widzenia".

Jak poinformował, bardzo wiele pacjentek lub par nie jest w ogóle poddawanych diagnostyce dotyczącej problemów z niepłodnością. Tymczasem bardziej wskazane byłoby, gdyby orzekali wobec kobiet diagnozę pozwalającą na zastosowanie sposobu leczenia, który "jest prostszy, tańszy, bardziej efektywny i co więcej nie budzący takich emocji etycznych, jak in vitro".

 

Jego zdaniem, nazewnictwo takiego podejścia jest mniej istotne. - Niektórzy nazywają to podejściem naprotechnologicznym - dodał minister zdrowia.

Konstanty Radziwiłł przypomniał, że wśród krajów, gdzie zapłodnienie in vitro nie jest finansowane z budżetu państwa są Irlandia, Luksemburg i Słowenia. - To są kraje zamożniejsze od Polski, a mimo to nie finansują, musimy mieć tego świadomość - powiedział szef MZ.

Częściowo programy in vitro są natomiast finansowane ze środków publicznych w Niemczech, Austrii, Czechach, na Cyprze, w Estonii i Finlandii.

 

- To nie jest tak, że wszyscy wokół finansują program, a my chcemy go nie finansować - zaprzeczył min. Radziwiłł.

"Wydaje się, że w kontekście dyskusji, która się odbywa, trzeba też mieć na uwadze konieczność dokonywania wyborów" - dodał min. Radziwiłł, czym nawiązał do faktu, że na finansowanie in vitro w latach 2016-2019 poprzedni rząd przeznaczył aż 304 mln zł, podczas gdy na inne programy określane jako zdrowotne - znacznie mniej.

 

Na Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej przeznaczanych jest rocznie 45 mln zł, na program badań przesiewowych noworodków - 25 mln zł, a na krajowy program zmniejszania umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc - niecałe 6 mln zł.

- W tym kontekście wydawanie ponad 90 mln zł [rocznie - KAI] na program, który nie jest jedynym rozwiązaniem problemu niepłodności, a z drugiej strony budzi bardzo zasadnicze opory etyczne dużej części społeczeństwa - wydaje się po prostu niecelowe - powiedział Konstanty Radziwiłł.

Przedwczoraj min. Radziwiłł zapowiedział, że program finansowania metody in vitro będzie kontynuowany tylko do połowy przyszłego roku.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.75

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 03:59:36 | 2015-12-04
Jeszcze pigułka dzień po znowu na receptę - to zresztą minimum, które należy w tej sprawie zrobić.

Rzecz jasna, zmiana ustawy o in-vitro - minimum: ustawa Gowina, którą nawet Kościół otwarty popierał na deonie.

Do roboty!

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 19:22:47 | 2015-12-03
Czyli bogaci, bo po wycofaniu się w z finansowania będzie to procedura dostępna tylko dla bogatych, będą korzystać z in-vitro, a biednym pozostanie "naprotechnologia". Pewnie i słusznie, bo co ma się biedota mnożyć i potem wyciągać rękę po zasiłki.

Oceń 2 15 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 16:51:23 | 2015-12-03
Ciemnogród i zacofanie nadciągnęły.

Oceń 2 17 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 16:24:46 | 2015-12-03
Sugeruję dołączyć do tego jeszcze homeopatię.

Oceń 2 15 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook