Wylądowały samoloty z ewakuowanymi Polakami

(fot. PAP/Adam Warżawa)

Na wojskowym lotnisku w Królewie Malborskim (Pomorskie) wylądowały już wszystkie cztery samoloty z osobami polskiego pochodzenia, ewakuowanymi ze wschodniej Ukrainy, m.in. z Mariupola. Samolotami z Zaporoża w poniedziałek wieczorem przyleciało 149 osób.

 

Na wojskowym lotnisku w Królewie Malborskim wylądowały już wszystkie cztery samoloty z osobami polskiego pochodzenia, ewakuowanymi ze wschodniej Ukrainy, m.in. z Mariupola. Przyleciało nimi 149 osób. Pierwszy samolot wojskowy CASA wylądował kilka minut po godz. 18; ostatni - ok. 20. Samoloty wyleciały z Zaporoża. W sumie do Polski ma przybyć 188 osób, 149 samolotami, a 39 osób - samochodami i pociągiem.

 

"Są to osoby z Mariupola oraz kilkadziesiąt osób z terenów zajętych przez tak zwanych separatystów, które nie zdążyły na ewakuację w styczniu tego roku lub zdecydowały się na ewakuację dopiero teraz" - powiedział wcześniej PAP szef sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą Michał Dworczyk (PiS), który był na Ukrainie i razem z ewakuowanymi miał przylecieć do Polski.

 

Ze sprowadzonymi do kraju z rejonów Mariupola i Donbasu Polakami ma się spotkać premier Beata Szydło. Wcześniej szefowa rządu na konferencji prasowej w Warszawie po spotkaniu z szefami służb powiedziała: "bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj powitać naszych rodaków w ojczyźnie". "Witamy w ojczyźnie, cieszymy się, że jesteście z nami, że będziecie z nami" - zwróciła się Szydło do przyjeżdżających.

 

Specjalnie na ten przyjazd polskie władze uruchomiły dodatkowe, lotnicze przejście graniczne pod Malborkiem. To takie samo rozwiązanie, jakie zastosowano w przypadku Polaków i osób polskiego pochodzenia ewakuowanych w styczniu tego roku z Donbasu. Oni również przylecieli na podmalborskie lotnisko wojskowe.

 

Polacy ze wschodniej Ukrainy zostaną umieszczeni w ośrodku Caritas w Rybakach na Warmii, tym samym, w którym przez pół roku przebywała pierwsza grupa sprowadzona w styczniu.

 

"Jesteśmy przygotowani na ich przyjęcie. Zrobimy wszystko, żeby proces adaptacji przebiegał skutecznie, żeby jak najszybciej ci ludzie się usamodzielnili" - powiedział PAP dyrektor ośrodka ks. Piotr Hartkiewicz.

 

W Rybakach jest już pierwsza, sześcioosobowa rodzina, która przyjechała z Ukrainy własnym samochodem. Główna grupa, która przyleciała samolotem, jest spodziewana w ośrodku w poniedziałek późnym wieczorem.

 

Według ks. Hartkiewicza wśród ewakuowanych jest znacznie więcej małych dzieci niż poprzednio. Dorośli mogli zabrać ze sobą po 50 kg bagażu. Dlatego - jak mówił duchowny - potrzebni są darczyńcy gotowi dostarczyć pampersy i inne środki higieny dla niemowląt oraz dziecięce ubrania na zimę. Chęć pomocy można zgłaszać bezpośrednio do ośrodka w Rybakach lub Caritas w Olsztynie.

 

Polacy z Ukrainy rozpoczną teraz program adaptacyjny, który potrwa sześć miesięcy. "W tym czasie będą mogli załatwić wszystkie sprawy formalno-prawne. Będą uczyć się języka polskiego. Większa część z tych osób deklaruje chęć pozostania w Polsce na stałe" - powiedział Dworczyk.

 

Tak jak w przypadku osób sprowadzonych w styczniu, ta grupa będzie uzyskiwać pozwolenia na pobyt stały. Zezwolenie to zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza to również, że osoby te mogą legalnie mieszkać i pracować w Polsce.

 

Osoby ewakuowane w styczniu z Donbasu przez sześć miesięcy miały zapewniony pobyt w ośrodkach i całodzienne wyżywienie. W tym czasie przeszły aklimatyzację, uczyły się polskiego i przygotowywały do osiedlenia w Polsce; dzieci chodziły do polskiej szkoły. Aby im pomóc, uruchomiono bank ofert, który gromadził informacje o wszelkich formach pomocy, jaką zadeklarują samorządy, instytucje czy osoby prywatne.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oriana 23:57:48 | 2015-11-24
Witajcie! Cieszę się, że przyjechaliście do nas i życzę Wam, abyście poczuli się jak w domu!

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TajemniczaJejmosc 22:36:06 | 2015-11-24
A to też rozmowa z niektórymi z "naszych" zza wschodniej.

http://niezalezna.pl/73246-gorzkie-slowa-polakow-z-mariupola-poprzedni-rzad-wpadal-na-godzine-i-c...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TajemniczaJejmosc 09:38:33 | 2015-11-24
Cóż, witamy Kochani. Oby ściągnięto Was jak najwięcej i jak najszybciej.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 05:32:03 | 2015-11-24
To powinno sie wydarzyć ponad rok temu!
Należy też pamiętac że to nie jedyni Polacy żyjący na wschodzie których "przekroczyła granica" w wyniku II wojny swiatowej.

Oceń 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook