TNS Polska: 58% Polaków źle ocenia sytuację w kraju

(fot. PolishFoodInfo.com / Foter / CC BY)

Ponad połowa Polaków (58 proc.) uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest ponad jedna czwarta (27 proc.), Co siódmy badany (15 proc.) nie ma zdania na ten temat - wynika z październikowego sondażu TNS Polska przesłanego w środę PAP.

 

Ankietowani zostali zapytani o opinie na temat kierunku biegu spraw w kraju, ocenę stanu polskiej gospodarki i prognozę zmian sytuacji materialnej ludności w ciągu najbliższych trzech lat, a także ocenę możliwości znalezienia pracy w Polsce.

 

Zmiana opinii

 

W październiku, w porównaniu z poprzednim miesiącem, odnotowano nieznaczne zmiany opinii Polaków. Odsetek pozytywnych ocen sytuacji w kraju wzrósł o 2 punkty procentowe w stosunku do września. W przypadku ocen negatywnych również odnotowano wzrost - o 4 punkty procentowe.

 

Połowa (50 proc.) respondentów jest zdania, że polska gospodarka znajduje się w kryzysie. Przy czym 35 proc. ankietowanych jest zdania, że jest to lekki kryzys, a według 15 proc. - gospodarka naszego kraju znajduje się w stanie głębokiego kryzysu.

 

Przeciwnego zdania jest 43 proc. badanych. W ich ocenie polska gospodarka rozwija się. Zdaniem 40 proc. respondentów jest to jednak powolny rozwój. O dynamicznym rozwoju przekonane jest jedynie 3 proc. badanych. 7 proc. respondentów nie ma jednoznacznego zdania.

 

Jakie oczekiwania?

 

Obecne wyniki różnią się od uzyskanych we wrześniu. Odsetek pozytywnych ocen polskiej gospodarki wzrósł o 6 punktów procentowych. W przypadku negatywnych opinii odnotowano natomiast spadek o 4 punkty procentowe.

 

Także połowa ankietowanych twierdzi, że w ciągu najbliższych 3 lat nic się nie zmieni w Polsce pod względem materialnych warunków życia.

 

6 proc. nie ma jednoznacznego zdania na ten temat, a pozostali uważają, że w ciągu najbliższych 3 lat nastąpi zmiana warunków życia ludności. Niemal jedna czwarta badanych (24 proc.) uważa, że warunki życia zmienią się na lepsze. Co szósty badany (20 proc.) uważa natomiast, że ulegną one pogorszeniu.

 

W porównaniu do wyników z września wskaźnik społecznego optymizmu nieco się zmienił. Odsetek pesymistów przekonanych, że 3 nadchodzące lata przyniosą negatywne zmiany wzrósł o 3 punkty procentowy, o taką samą liczbę punktów procentowych spadł odsetek osób, które uważają, że przyniosą one zmiany pozytywne.

 

Brak zmian materialnych warunków życia ludności w naszym kraju w ciągu najbliższych trzech lat przewiduje taki sam odsetek respondentów jak przed miesiącem.

 

Bezrobocie

 

Większość Polaków (63 proc.) uważa, że znalezienie pracy w naszym kraju jest bardzo trudne lub niemożliwe. 35 proc. z nas jest jednak zdania, że w Polsce można znaleźć zatrudnienie.

 

Optymiści w tej kwestii stanowią ponad jedną trzecią społeczeństwa (35 proc.). Mimo to, jedynie dwóch na stu Polaków (2 proc.) sądzi, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę, a 33 proc. jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało.

 

W stosunku do poprzedniego miesiąca odsetek ocen negatywnych wzrósł o 1 punkt procentowy, odsetek opinii negatywnych pozostał na tym samym poziomie, na którym był we wrześniu.

 

Sondaż TNS Polska został zrealizowany w dniach 2-7 października 2015 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?