Polska nie będzie angażować się militarnie w Syrii

(fot. FreedomHouse / Foter / CC BY)

Wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak powiedział we wtorek w Bydgoszczy, że Polska jako członek NATO nie będzie angażować się militarnie w konflikt wojenny w Syrii. Szef MON odwiedził działające w tym mieście Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2.

 

"Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale NATO w ogóle nie zajmuje się operacją w Syrii. Tu działa koalicja pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych; Polska politycznie wspiera tę koalicję i my nie przewidujemy żadnego naszego zaangażowania w tym względzie" - powiedział Siemoniak podczas konferencji prasowej, zapytany, czy sojusznicy w NATO nalegają na to, aby Polska zaangażowała się zbrojeniowo w Syrii, np. poprzez udział w nalotach.

 

Spodziewa się natomiast dyskusji na ten temat w najbliższy czwartek w Brukseli, gdzie odbędzie się spotkanie ministrów obrony państw NATO. "Temat jest tak poważny, że będziemy o tym rozmawiali. Natomiast dzisiaj nie ma mowy o jakichkolwiek zmianach, jeśli chodzi o tę formułę polityczną działania tej koalicji i formułę wojskową, bo koalicja dokonuje nalotów na pozycje Państwa Islamskiego" - dodał.

 

"Na pewno sytuacja w Syrii w ostatnich dniach się skomplikowała. Nieuzgodnione z koalicją wejście Rosji do działania, wbrew ostrzeżeniom, przyniosło pierwsze napięcia. I na pewno bardzo niepokojące są te fakty mówiące o naruszaniu przestrzeni powietrznej naszego sojusznika, Turcji, przez rosyjskie samoloty" - mówił.

 

Szef MON dodał, że podczas czwartkowego spotkania w Brukseli minister obrony Turcji prawdopodobnie przedstawi szczegółowy raport w tej sprawie.

 

"I sądzę, że NATO będzie musiało mocniej się politycznie w tę sprawę angażować, ale to jest tylko kolejny element komplikujący ten nieskoordynowany udział Rosji.

 

"Podstawowy problem to jest wojna domowa, która toczy się od czterech lat - kilkaset tysięcy ofiar, kilka milionów uchodźców. I na pewno świat dojrzewa do tego, że musi nastąpić jakiś przełom, bo sytuacja ewidentnie wymknęła się wszystkim spod kontroli" - ocenił wicepremier.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lleszek 15:33:16 | 2015-10-06
NATO nie angażuje się w Syrii, ale pewnie niedługo będzie musiało to zrobić. Gdyż w konflikt weszła Rosja, który postanowiła wesprzeć chwiejący się reżim Assada i zaczęła bombardowanie, ale nie terrorystów z ISIS, ale syryjskich przeciwników Assada. Rosyjskie samoloty bombardują nawet cele, które od 4 lat są poza zasięgiem Assada i gdzie panował spokój.
Efektem interwencji rosyjskiej będzie eskalacja konfliktu i kolejne miliony uchodźców napierających na Europę. Podobnie jak to stało na we wschodniej Ukrainie. Atak Rosji na Ukrainę spowodował do tej pory śmierć 6500 tysiąca cywilów i 1.5 milion uchodzców, którzy w większości przenieśli się w inne rejony Ukrainy. Efektem jest także kilkaset tysięcy Ukraińców w Polsce, aczkolwiek ci raczej uciekają przed zapadającą się gospodarką ukraińską i w większości pracują. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 14:43:41 | 2015-10-06
http://www4.rp.pl/Wojna-w-Syrii/151009817-Weiss-Syrii-juz-nie-bedzie-Co-pozniej.html

Jak widać, niektórzy Żydzi rozumieją zagrożenie związane z upadkiem Asada.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 14:25:10 | 2015-10-06
NATO nie ma tam niczego do szukania, to jest oczywiste, ale nie ma też niczego do szukania w Ukrainie, która nie jest czlonkiem paktu, a tymczasem NATO zaangażowało się tam dość mocno, wysyłając wojska pod pretekstem szkolenia ukraińskiej armii.

Dlatego jutro może się okazać, że jak zwykle Polska na swój koszt posłała do walki polskich żołnierzy dla dobra zachodnich bankierów, ale renty i odszkodowania dla rannych i rodzin zabitych będzie płacił polski podatnik, a nie premier, prezydent i inni nasi luminarze, którzy z zapałem robią Amerykanom laskę.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook