Syria: IS zdobyło obszary w pobliżu Turcji

(fot. shutterstock.com)

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) odbili z rąk rebeliantów nowe obszary na płn. Syrii w pobliżu granicy z Turcją - podało w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Islamiści przejęli kontrolę nad terytorium, które ma być celem ataków USA i Turcji.

 

Wcześniej IS poinformowało, że podczas ostatniej ofensywy zajęło kilka wiosek w północnej części prowincji Aleppo. Natomiast w trakcie operacji, która rozpoczęła się w środę wieczorem, oddziały IS otoczyły zajmowane przez rebeliantów miasto Marea, które znajduje się ok. 20 km od granicy Syrii z Turcją - podała organizacja z siedzibą w Londynie.

 

- Jeżeli ich oddziały będą postępować dalej, północna część Aleppo może upaść. (...) Jeśli Marea zostanie zdobyta, będzie to równoznaczne z upadkiem symbolu walki z Daesz (arabski akronim IS) - powiedział agencji Reutera jeden z lokalnych dowódców sił walczących z dżihadystami i siłami wiernymi prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi.

 

Na początku tygodnia minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu informował Reutera, że wraz ze Stanami Zjednoczonymi Ankara zamierza niedługo rozpocząć powietrzną operację, której celem będzie wyparcie sił IS z terytorium przygranicznego. USA i Turcja mają zapewnić wsparcie lotnicze oddziałom rebeliantów uznawanych przez Waszyngton za umiarkowanych podczas ich ofensywy na ziemi przeciwko dżihadystom. Operacja ma być przeprowadzona na przygranicznym obszarze o długości ok. 80 km.

 

Źródła bliskie Waszyngtonowi i Ankarze, na które powołuje się Reuters, zwracają uwagę, że odepchnięcie IS od granicy z Turcją pozwoli na odcięcie islamistów od ważnych szlaków zaopatrzenia.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?