MIVA Polska zbiera pieniądze dla misjonarzy

(fot. Julien Harneis / CC BY-SA 2.0 / flickr.com)

Z apelem o wsparcie zakupu środków transportu dla polskich misjonarzy, pracujących w ponad 90 krajach świata, zwróciła się MIVA Polska - agenda Konferencji Episkopatu Polski. W sobotę i niedzielę m.in. w Warszawie i Tychach będą zbierane pieniądze na ten cel.

 

Jak powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, pomagającej zdobywać środki transportu dla misjonarzy, organizacja prowadzi akcję "1 grosz za bezpiecznie przejechany kilometr" w ramach obchodów XVI Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, obchodzonego pod hasłem "Niesiemy Chrystusa na peryferie świata".

 

Dodał, że inicjatywa jest związana z obchodzoną w sobotę uroczystością św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżujących, a zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup środków transportu dla misjonarzy.

 

Ks. Kraśnicki poinformował, że w ramach obchodów Tygodnia św. Krzysztofa w sobotę w kaplicy Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie odprawiona zostanie msza św. za zmarłych przyjaciół i ofiarodawców MIVA Polska. Natomiast w niedzielę na zakończenie Tygodnia św. Krzysztofa w parafii pw. św. Krzysztofa w Tychach zostanie odprawiona msza św. w intencji kierowców i ich rodzin. Po niej zostaną poświęcone pojazdy.

 

Odbędzie się też festyn dla rodzin kierowców, z udziałem policji i straży pożarnej. Zaplanowano też paradę rowerów i motocykli na placu "Pod Żyrafą". Odbędzie się też kiermasz misyjny, pokaz sprawności i sprzętu straży pożarnej, kurs pierwszej pomocy na drodze. Wystawiony zostanie ambulans dla krwiodawców.

 

Podczas festynu prowadzona będzie też kwesta na środki transportu dla misjonarzy.

 

Ks. Kraśnicki przypomniał, że w ub. roku na zakup pojazdów zebrano ponad 1,3 mln zł. Dodał, że dzięki pozyskanym funduszom udało się kupić 30 samochodów terenowych, 3 busy do Kazachstanu i Pakistanu, 1 ambulans do Ugandy, 2 łodzie z silnikiem, 1 traktor, 1 quad, 1 skuter śnieżny na Arktykę, 9 motocykli, 10 motorowerów i 256 rowerów dla pomocników i współpracowników misjonarzy.

 

Najwięcej projektów - aż 24 - zrealizowano w Afryce, w Ameryce Płd. zrealizowano 14 projektów, w Azji i w pozostałych miejscach - 10.

 

Jak poinformował ks. Kraśnicki, w tej chwili jest ponad 50 próśb od polskich misjonarzy i misjonarek o pomoc w zakupie środków transportu. Najwięcej z nich (30) pochodzi z Afryki, bo na tym kontynencie pracuje też największa liczba misjonarzy z naszego kraju. Jest ich łącznie ponad 800, najliczniejsza grupa działa w Kamerunie (123).

 

Najwięcej próśb dotyczy samochodów terenowych typu pick-up np. dla ośrodków pomocy medycznej i przychodni.

 

Takie pojazdy potrzebne są w Kamerunie m.in. Siostrom Pasjonistkom w Bertoua, misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej w Yokadouma czy misjonarzowi Fidei Donum (tak nazywają się księża diecezjalni na misjach - "dar wiary") w diecezji Doume.

 

Jak zaznaczył ks. Kraśnicki, wsparcia potrzebują katechiści misyjni (szczególnie w Afryce) - bezpośredni współpracownicy misjonarzy. Im najbardziej potrzebne są rowery.

 

W ciągu 15-letniej już działalności MIVA Polska, jak poinformował ks. Kraśnicki, zostało zakupionych na misje m.in. 405 samochodów, 90 motocykli, 12 łodzi, 2 konie i 2 skutery śnieżne.

 

MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem działającym na rzecz misyjnych środków transportu.

 

Organizacje tego typu istnieją w wielu krajach, wspierają się i uzupełniają w pracy na rzecz pozyskiwania środków transportu dla misjonarzy na całym świecie. MIVA Polska powstała w 2000 r.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?