Biernacki: czas spokojnej Europy już odszedł

(fot. Adrian Grycuk / Boston9 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 pl)

Czas spokojnej Europy już odszedł - mówił po posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych w sprawie zagrożeń ze strony Państwa Islamskiego koordynator służb specjalnych Marek Biernacki. Komisja w czwartek rozmawiała z szefami służb kontrwywiadowczych.

 

Biernacki zaznaczył, że mimo to stan zagrożenia jest niski.

 

- Czas spokojnej Europy już odszedł, na pewno taka spokojna Europa się skończyła, również dla Polski za sprawą zagrożeń ze strony wschodniej i sytuacji na Ukrainie, ale też takich wyzwań jak Państwo Islamskie - mówił dziennikarzom po spotkaniu z posłami.

 

Biernacki zaznaczył, że to kolejne spotkanie komisji poświęcone zagrożeniom wynikającym z działań Państwa Islamskiego. Poprzednie spotkanie dotyczyło służb wywiadowczych, obecnie analizę przedstawiały służby kontrwywiadowcze - Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służba Kontrwywiadu Wojskowego - podał.

 

Podkreślił, że służby oceniają zagrożenie, jakie niesie ze sobą Państwo Islamskie, ale też analizują sytuację w całym regionie Północnej Afryki. - Są różne organizacje - nadal działa Al Kaida, są mniejsze ugrupowania islamistyczne - przypomniał.

 

- To zagrożenie jest, jest to zagrożenie realne - ogólnoeuropejskie. Służby starają się monitorować wszelkie możliwości i zagrożenia oraz weryfikować je, jeśli się pojawiają. Współpracują też w ramach partnerskich kontaktów z innymi państwami - mówił dziennikarzom Biernacki.

 

- Na razie ten stopień zagrożenia jest określany, jako niski, jednak służby muszą stale monitorować sytuację, bo terroryści uderzają tam, gdzie się togo nikt nie spodziewa, muszą być przygotowane na najróżniejsze scenariusze - ocenił. - Nikt na przykład nie przypuszczał, że w Turcji dojdzie do zamachu - dodał. (Samobójczy zamach bombowy w Suruc, w którym zginęły w poniedziałek 32 osoby - PAP)

 

Jego zdaniem ten zamach świadczy o zmianie polityki Państwa Islamskiego, bo Turcja wcześniej ze względu na swoją politykę nie była wskazywana jako cel.

 

Biernacki zapowiedział, że tematem jednego z kolejnych posiedzeń Komisji będzie przyjęcie przez Polskę uchodźców. Zapewnił, że służby w ramach swoich kompetencji i obowiązków będą weryfikowały te osoby i podkreślił, że jest przygotowywana procedura w odniesieniu do uchodźców.

 

- Mieliśmy już praktykę postępowania przy przyjmowaniu uchodźców czeczeńskich - zaznaczył.

 

Marek Opioła (PiS) ocenił po spotkaniu komisji, iż "na pierwszy rzut oka wygląda, że do przyjęcia uchodźców przez Polskę służby dopiero się przygotowują".

 

- Po sprawozdaniach służb mogę ocenić, że nie jesteśmy przygotowani na te zadania. To wynika choćby z budżetów tych służb, zasobów kadrowych niewystarczających, by teraz zacząć monitorować tak dużą liczbę osób - jest mowa o 2 tys. uchodźców, nie wiadomo czy nie będzie wśród nich czarnych owiec - powiedział dziennikarzom.

 

- Nie można z dnia na dzień przygotować takiej operacji. Trzeba przygotować rozwiązania systemowe, przemodelować służby - pewnie w strukturze ABW powinna powstać komórka, która będzie na bieżąco monitorowała te sprawy, również w policji, czy z punktu widzenia Agencji Wywiadu. Nie da się tego zrobić w ciągu tygodnia - argumentował Opioła.

 

Biernacki powiedział PAP, że prowadzi rozmowy w sprawie podwyższenia budżetów służb wobec dodatkowych zadań, ale nie chciał mówić o szczegółach.

 

Polska przyjmie 2 tys. uchodźców z Syrii i Erytrei - 1,1 tys. w ramach relokacji z Unii Europejskiej i 900 w ramach przesiedleń spoza UE.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.25

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook