Ujęci prawdopodobni sprawcy zamachu w Iraku

(fot. shutterstock.com)

Służba bezpieczeństwa ujęła prawdopodobnych sprawców piątkowego zamachu w Iraku, w którym zginęło ponad 100 osób, a 130 odniosło rany - poinformowały w niedzielę irackie władze. Na targu w Chan Bani Saad koło Bagdadu terroryści wysadzili ciężarówkę z trotylem.

 

Oficer, który kierował operacją w prowincji Dijala, gdzie doszło do tego najkrwawszego od wielu miesięcy zamachu terrorystów z Państwa Islamskiego (IS), generał brygady Abdel Amir al-Zejdi, poinformował w komunikacie o "aresztowaniu grupy, którą doprowadziła w piątek wieczorem ciężarówkę-bombę do miejscowości Chan Bani Saad leżącej na północny wschód od Bagdadu.

 

Zapowiedział on ogłoszenie w "bardzo krótkim czasie" dalszych szczegółów w tej sprawie.

 

Agencje prasowe podawały różne liczby ofiar eksplozji: od 97 do co najmniej 120 zabitych.

 

Cytowany komunikat irackich sił bezpieczeństwa daje wyjaśnienie różnic co do liczby ofiar śmiertelnych. Samochód ciężarowy, którego eksplozję wywołał prawdopodobnie kierowca-samobójca, załadowany był kilkutonowym ładunkiem materiałów wybuchowych. Eksplozja była tak potężna, że ciała części ofiar uległy w jej wyniku tak znacznej dezintegracji, iż osoby te uznano za zaginione.

 

Według cytowanego komunikatu "zaginione" są 23 osoby.

 

Ponadto wybuch zniszczył 50 sklepów i 70 samochodów.

 

"Państwo Islamskie" (IS) ogłosiło komunikat, według którego w zamachu miało zginąć 180 irackich żołnierzy zgromadzonych nieopodal meczetu al-Rasul al-Adam i oczekujących na rozpoczęcie modłów z okazji zakończenia ramadanu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?