Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Brueckepreis

(fot. Grzegorz Zygadło / Wikimedia Commons)

Polska pisarka Olga Tokarczuk, w dowód uznania za działalność na rzecz porozumienia między narodami, otrzymała Brueckepreis - międzynarodową nagrodę przyznawaną przez Zgorzelec i Goerlitz, miasta po obu stronach Nysy Łużyckiej, tworzące Miasto Europejskie.

 

Pisarska twórczość Tokarczuk "rozszerzyła spojrzenie na nową literaturę w Europie Środkowej i Wschodniej, stając się mocnym środkiem porozumiewania się między przedstawicielami rożnych narodów" - oświadczył w piątek, uzasadniając decyzję, prezes Towarzystwa Nagrody Brueckepreis, Willi Xylander.

 

W powieściach, esejach i krótkich formach literackich Tokarczuk "buduje literackie pomosty pomiędzy ludźmi, kulturami i pokoleniami, szczególnie tymi, którzy mieszkają w miejscu, gdzie zbiegają się granice trzech krajów - Niemiec, Polski i Czech" - czytamy w uzasadnieniu. Polska pisarka "spogląda wrażliwym spojrzeniem w przeszłość, także niemiecko-czesko-polską, i podejmuje tematy emocjonalnie obciążone. W ten sposób powstają mosty empatii pomiędzy ludźmi" - oceniło jury.

 

Zdaniem członków Towarzystwa pisarka nadała wielonarodowemu i wielokulturowemu Dolnemu Śląskowi, będącemu kulturową zapomnianą przestrzenią, literacki język i nowe intelektualne korzenie.

 

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 4 grudnia w Goerlitz. Wyróżnienie związane jest z dotacją w wysokości 2,5 tys. euro. Nagroda przyznawana jest od 1993 roku w dowód uznania za działalność na rzecz demokratycznego rozwoju i porozumienia w Europie. Poprzednimi laureatami byli m. in. Jean-Claude Juncker, Tadeusz Mazowiecki, Guenter Grass, Norman Davis i Vitali Kliczko.

 

Po upadku w 1989 roku żelaznej kurtyny Zgorzelec i Goerlitz podjęły intensywną współpracę. Oba miasta wspólnie zabiegały o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, jednak bezskutecznie. W 1998 roku ogłosiły powstanie Miasta-Europy Zgorzelec/Goerlitz.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?