Polska coraz bardziej przyjazna imigrantom

(fot. shutterstock.com)

Polska jest coraz bardziej przyjazna imigrantom - wynika z najnowszego międzynarodowego raportu MIPEX, którego wyniki opublikowano w czwartek w Warszawie. W zeszłym roku obywatelstwo polskie nabyło 5 tysięcy cudzoziemców.

 

Raport MIPEX (Migrant Integration Policy Index), pokazujący warunki integracji imigrantów w 38 państwach członkowskich Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii, Korei Południowej, Japonii, Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii i USA, zaprezentowano na konferencji zorganizowanej przez Instytut Spraw Publicznych.

 

Autorzy raportu badali sytuację imigrantów w oparciu o siedem wskaźników: mobilność na rynku pracy, łączenie rodzin, edukacja, partycypacja polityczna, pobyt długoterminowy, dostęp do obywatelstwa, przeciwdziałanie dyskryminacji. W rankingu nasz kraj uplasował się na 32 miejscu.

 

Jak powiedziała Karolina Grot z ISP, jeszcze kilka lat temu Polska jednoznacznie była oceniana jako kraj nieprzyjazny imigrantom, którzy napotykali na wiele barier i trudności. Wytknięto nam wtedy utrudnienia w nadawaniu obywatelstwa, bariery w dostępie do edukacji i marginalny udział cudzoziemców w życiu publicznym Polski.

 

- Dzisiaj jest lepiej, chociaż jeszcze wiele spraw trzeba poprawić. Na przykład wciąż na organizacjach pozarządowych spoczywa obowiązek informowania imigrantów o zmianach w prawie. Urzędnicy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że niedoinformowany cudzoziemiec oznacza też kłopoty dla nich - powiedziała Grot.

 

Piotr Kaźmierkiewicz z ISP zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich lat Polska usunęła rażące braki w prawie dotyczącym imigrantów. Nasz kraj zaczyna być zainteresowany zatrzymaniem cudzoziemców, którzy zdecydowali się tu zamieszkać. Ekspert podkreślił, że Polska zaczyna starać się m.in. o to, by zostawali u nas cudzoziemcy kończący polskie uczelnie.

 

Thomas Huddleston z Migration Policy Group zwrócił uwagę na promowanie aktywnego obywatelstwa poprzez zmiany w prawie, praktyce i kampanie społeczne. Podkreślił, że polityka nadawania obywatelstwa jest jednym ze sposobów promowania integracji w społeczeństwie obcokrajowców, którzy przywiązują się do danego kraju.

 

Jednocześnie autorzy raportu przyznają, że choć przyjęcie polskiego obywatelstwa daje imigrantom poczucie bezpieczeństwa, to wciąż głównym motywem starania o nie jest to, że jednocześnie nabywają obywatelstwo unijne i wszystkie przywileje z tym związane, np. swobodę poruszania się na obszarze całej UE.

 

W Polsce mieszka ponad 170 tys. legalnych imigrantów, wśród nich najwięcej jest Ukraińców. W zeszłym roku obywatelstwo polskie nabyło 5 tys. cudzoziemców. Około połowa z nich mieszka w województwie mazowieckim, głównie w Warszawie.

 

Zgodnie z ustawą o obywatelstwie polskim, obywatelstwo cudzoziemcom nadaje prezydent, na ich wniosek.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook