Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka

(fot. _gee_ / Foter / CC BY)

W najbliższą sobotę i niedzielę młodzi polscy piłkarze zagrają w Mistrzostwach Świata Dzieci z Domów Dziecka na stadionie Legii Warszawa. Polacy to jedni z faworytów turnieju. Zagrają również mecz pokazowy z udziałem polskich i zagranicznych gwiazd piłkarskich.

 

III Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej to największy turniej piłkarski dla wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych z całego świata. W tym roku na stadionie Legii zmierzy się blisko 300 młodych piłkarzy, jak i piłkarek. Do Warszawy przyjedzie 30 drużyn z całego świata, min. z Jordanii, RPA, Meksyku, Hiszpanii i Tunezji.

 

Polska drużyna należy do ścisłego grona faworytów rozgrywek, ponieważ dwa lata temu nasi reprezentanci zwyciężyli w turnieju, a rok temu zajęli drugie miejsce, ustępując w finale drużynie Rosji. Polska, jako gospodarz, wystawi dwie drużyny. Pierwsza (Polska 1) to zespół złożony z najlepszych zawodników rozgrywek piłkarzy z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, druga (Polska 2) to aktualni mistrzostwie Polski w tych rozgrywkach.

 

Wstęp na mistrzostwa jest bezpłatny. Organizatorzy zapraszają na stadion przy ul. Łazienkowskiej 3 w niedzielę od godz. 14. Mecz finałowy rozpocznie się o godz. 15.10. Poprzedzą go mecz o trzecie miejsce o godz. 14 oraz koncert wokalistki Margaret o godz. 14.30. Mecze fazy grupowej odbędą się na bocznym boisku Legii, finał na płycie głównej.

 

Dodatkową atrakcją będzie mecz pokazowy Polska kontra Reszta Świata z udziałem gwiazd piłki nożnej z kraju i zagranicy. Rozegrany zostanie w niedzielę o godz. 15.40 na głównym boisku Legii Warszawa. Przewodniczący Klubu Wybitnego Reprezentanta Dariusz Dziekanowski powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że razem z młodymi piłkarzami zagrają byli i aktualni piłkarze z Polski i zagranicy, m.in.: Grzegorz Krychowiak (reprezentant Polski, zawodnik hiszpańskiego klubu Sevilla), byli reprezentanci: Tomasz Kłos, Jacek Krzynówek, Tomasz Kłos, Cezary Kucharski.

 

Marcin Lisiak ze Stowarzyszenia "Nadzieja na Mundial" powiedział PAP, że mistrzostwa mają dać dzieciakom inspirację do dalszej pracy.

 

- Dzieciaki widzą, że jak trenują, to osiągają sukces; jak nie trenują - sukcesu nie ma. Widzą też, że aby się porozumiewać z innymi uczestnikami mistrzostw, muszą się uczyć języków. Ci chłopcy, którzy byli na zawodach kilka lat temu nie bardzo byli w stanie się dogadać i wiemy, że to była dla nich duża inspiracja, by w szkole bardziej przykładać się do nauki - podkreślił. Jak dodał, mistrzostwa mają być też radosną imprezą, pełną atrakcji, drugim Dniem Dziecka.

 

W poniedziałek wylosowano także składy grup na mistrzostwa. Polska 1 zagra w grupie A z Jordanią, RPA, Ukrainą, Irlandią, Niemcami, Francją i Chorwacją. Polska 2 będzie rywalizować w grupie C z Rosją, Tajlandią, Tunezją, Węgrami, Macedonią i Białorusią.

 

Kapitan Polski 1 Bartłomiej Długosz powiedział, że jest zadowolony z losowania. - Ogólnie jestem zadowolony z losowania. Z naszej grupy nie znamy Chorwacji, ponieważ jest pierwszy raz na mistrzostwach. Ukraina jest najmocniejszym rywalem w naszej grupie - zaznaczył.

 

Podczas gali finałowej na zakończenie mistrzostw uhonorowani zostaną zawodnicy zwycięskiej drużyny. Zdobywcy trzech pierwszych otrzymają medale oraz nagrody. Przyznane zostaną również puchary fair play, dla najradośniejszej i najmłodszej drużyny. Wybrany zostanie król strzelców, oraz najlepszy piłkarz i bramkarz turnieju.

 

Były reprezentant Polski Marcin Żewłakow mówił na konferencji, że piłka, łączy i znosi bariery. Podkreślał, że w szatni znikają różnice między zawodnikami, nie jest ważne, kto z jakiego pochodzi domu czy środowiska.

 

Krzysiek Kot, który w ubiegłych latach zdobył z polską drużyną mistrzostwo świata w piłce nożnej dzieci z domów dziecka mówił, jak wiele w jego życiu zmieniło to wydarzenie. - Nie wierzyłem, że mogę tak daleko zajść. Kiedyś liczyła się tylko piłka, ludzie ze stowarzyszenia pokazali mi, że sport można łączyć z nauką - powiedział. Dodał, że teraz czeka na wyniki egzaminów maturalnych, w planach ma studia na AWF.

 

Organizatorem mistrzostw jest stowarzyszenie "Nadzieja na Mundial", współorganizatorami - miasto stołeczne Warszawa i Polskie Stowarzyszenie Byłych Piłkarzy. Patronami honorowymi imprezy są minister sportu i turystyki oraz Polski Związek Piłki Nożnej, a Ambasadorami Dobrej Woli - Zbigniew Boniek, Włodzimierz Szaranowicz, Dariusz Dziekanowski, Jacek Krzynówek i Tomasz Kłos. Patronat medialny nad imprezą objęła Polska Agencja Prasowa, TVP Sport i Przegląd Sportowy.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook