TOPR ostrzega: w Tatrach zalegają płaty śniegu

(fot. remik78 / Foter / CC BY-NC)

Na tatrzańskich szlakach zalegają płaty zmrożonego śniegu. Wejście na taki tren grozi niebezpiecznym poślizgnięciem i upadkiem z dużej wysokości - ostrzegają ratownicy górscy. W ostatnich dniach doszło do szeregu groźnych wypadków w Tatrach.

 

W czwartek ratownicy TOPR dwukrotnie pomagali turystom; raz na Zawracie, kolejny raz turyście, który wszedł na najwyższy polski szczyt - Rysy i nie potrafił samodzielnie zejść na dół z uwagi na brak odpowiedniego zimowego sprzętu turystycznego. W piątek przy pomocy śmigłowca ratownicy ściągali turystę, który poślizgnął się i spadł z Małego Koziego Wierchu do Żlebu Honoratki. Pomagali też nieprzygotowanemu do wyprawy mężczyźnie, który utknął na Przełęczy Zawrat.

 

Ratownik dyżurny TOPR Krzysztof Długopolski mówi, że w wyższych partiach Tatr zalegają płaty twardego śniegu. W bezpiecznym przejściu przez taki śnieg mogą pomóc raki zakładane na górskie, zimowe obuwie. Z ratowniczych statystyk wynika, że poślizgnięcia na płatach śniegu to najczęstsza przyczyna wypadków w górach o tej porze roku.

 

- Chociaż pogoda zachęca do górskich wypraw, należy mieć na uwadze, że wysoko w górach nadal panują zimowe warunki. W nocy temperatura spada poniżej zera, co powoduje utrzymywanie się pokrywy śnieżnej - powiedział Długopolski.

 

W minionym tygodniu w Tatrach powyżej 1600 m spadł świeży śnieg.

 

Planując wycieczkę w góry należy wziąć pod uwagę warunki turystyczne, pogodę i dostosować stopień trudności trasy do swoich umiejętności.

 

Wspomóż Nas
Tagi: topr, tatry, szlaki, śnieg

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?