Szkolne wycieczki w Tatrach tylko z przewodnikiem

Szkolne wycieczki w Tatrach tylko z przewodnikiem
(fot. danielthornton / Foter / CC BY)
PAP / kn

Maj i czerwiec to szczytowy sezon wycieczek szkolnych w Tatrach. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) przypominają o obowiązku zapewnienia takim grupom opieki licencjonowanego przewodnika nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale ochronę przyrody i edukację.

"Zwiedzanie Tatr pod opieką osób posiadających stosowną wiedzę o najwyższych górach w Polsce, bezpieczeństwie oraz o ochronie dzikiej przyrody daje szansę na edukację młodych turystów, uczenia ich szacunku do przyrody i przygotowanie do samodzielnych wędrówek w przyszłości" - wyjaśnił dyrektor TPN Szymon Ziobrowski i dodał, że przewodnik może również doradzić w wyborze trasy, uwzględniając możliwości dzieci oraz warunki panujące na szlakach.

Obowiązek wynajęcia licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego przez grupy wędrujące po Tatrach reguluje rozporządzenie dyrektora TPN z 2013 roku. Obowiązek taki mają wszystkie zorganizowane wycieczki piesze, w których uczestniczy młodzież ucząca się w szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz szkołach ponadgimnazjalnych.

Szkolne wycieczki w Tatrach najczęściej kierują się do Morskiego Oka, Doliny Kościeliskiej i Strążyskiej. Dzieci i młodzież przygotowane na większy wysiłek chętnie odwiedzają też Halę Gąsienicową, Kasprowy Wierch, Giewont oraz Dolinę Pięciu Stawów Polskich.

DEON.PL POLECA

Dyrektor TPN powiedział PAP, że pomimo obowiązku posiadania przewodnika, straż parku często zatrzymuje i zawraca wycieczki szkolne nieposiadające licencjonowanego przewodnika, prowadzone najczęściej przez nauczycieli. "Na pytanie, dlaczego grupa nie znajduje się pod opieką przewodnika, Straż Parku najczęściej słyszy odpowiedź, że nie mogli nigdzie znaleźć wolnego przewodnika lub, że przewodnik jest zbyt drogi" - mówił Ziobrowski. Koszt wynajęcia przewodnika tatrzańskiego zaczyna się od 350 zł i zależy od trasy.

W ubiegłym roku niemal połowa skontrolowanych przez straż parku wycieczek nie posiadała licencjonowanego przewodnika. Zdarzało się także, że opiekunowie grup nieświadomie wynajmowali przewodnika, który nie posiadał stosownych uprawnień.

Decydując się na przewodnika, warto upewnić się co do jego kwalifikacji, aby uniknąć korzystania z usług osób bez potwierdzonych umiejętności i uprawnień. Warto sprawdzić aktualną legitymację przewodnika oraz dowiedzieć się, czy przewodnik odbył obowiązujące szkolenia organizowane przez TPN.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szkolne wycieczki w Tatrach tylko z przewodnikiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.