Polskie wybory nie zmienią polityki wobec Kijowa

(fot. PAP/Marcin Obara)

Niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w Polsce polityka Warszawy wobec Kijowa nie ulegnie zmianie - twierdzą w poniedziałek media ukraińskie, komentując pierwszą turę głosowania, w której - według sondaży - zwyciężył kandydat PiS Andrzej Duda.

 

"Dwaj liderzy wyścigów prezydenckich - i Komorowski i Duda - deklarują konieczność udzielania Ukrainie wsparcia, potępiają aneksję Krymu i rosyjską agresję" na Ukrainę - ocenia sekcja ukraińska Radia Swoboda.

 

W swej relacji z pierwszej tury wyborów jej korespondent podkreśla, że kandydaci, którzy podczas kampanii używali haseł prorosyjskich, zdobyli "mizerne poparcie polskich wyborców".

 

Wysłannik państwowej agencji prasowej Ukrinform zaznacza, że stosunek Dudy do Ukrainy na ogół podobny jest do polityki uprawianej wobec Kijowa przez prezydenta Komorowskiego.

 

Duda "opowiada się za strategiczną współpracą Kijowa i Warszawy, wspiera Ukrainę w jej konflikcie z Rosją. Jego wypady pod adresem Moskwy są nawet czasem ostrzejsze niż wypowiedzi Komorowskiego, co wpisuje się w tradycyjnie zdecydowaną retorykę PiS wobec Kremla" - czytamy.

 

Dziennikarz agencji Ukrinform wymienia w gronie kandydatów antyukraińskich bądź też prorosyjskich m.in.: Magdalenę Ogórek z SLD, Adama Jarubasa z PSL, Pawła Kukiza i Janusza Korwin-Mikkego.

 

"Niektórzy z nich uważają, że normalne relacje z Kijowem nie będą możliwe, póki na Ukrainie sławiony jest nacjonalizm, a za bohaterów narodowych uważa się żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii. (…) Jednakowoż kandydaci o poglądach ukrainofobicznych, jak i zwolennicy prezydenta Federacji Rosyjskiej Putina, poza Kukizem, nie uzyskują w polskim społeczeństwa ponad 5-procentowego poparcia" - relacjonuje korespondent ukraińskiej agencji.

 

Większość mediów ukraińskich informuje w poniedziałek o pierwszej turze wyborów z powołaniem się na media polskie, ograniczając się do podania wyników sondaży powyborczych. Tradycyjne wydania gazet tego dnia nie ukazały się ze względu na długi weekend, związany z obchodami Dnia Zwycięstwa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (13)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~olla 13:12:34 | 2015-05-11
A mnie to przeraża! Głosowałam na Kukiza głównie m.in. ze względu na stosunek do konfliktu na Ukrainie. Mam poczucie, że teraz to już wojnę mamy jak w banku i bardzo się boję :(

Oceń 6 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~bartnik 13:07:42 | 2015-05-11
Może wreszcie Polaczki przejrzymy na oczy,że PO=PiS i że obojętnie która partia z nich wygra wybory,to przy władzy ciągle będą ci sami...ale nie nasi. My musimy wesprzeć partię narodową - Ligę Polskich Rodzin - która ciągle funkcjonuje,choć poza parlamentem. Polska musi być Polską,bo inaczej zginiemy jako naród.

Oceń 4 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zgodny 12:20:12 | 2015-05-11
>Niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w Polsce polityka Warszawy wobec Kijowa nie ulegnie zmianie - twierdzą w poniedziałek media ukraińskie<

???????
To już do tego doszło, ze media ukraińskie wyznaczają kurs polskiej polityki?

Oceń 3 18 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook