Obietnice Komorowskiego dla zbrojeniówki

(fot. PAP/Michał Walczak)

Konsolidacja polskiego przemysłu zbrojeniowego to wielka szansa, wymaga dalszego wysiłku - mówił w Radomiu prezydent Bronisław Komorowski. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że Polska Grupa Zbrojeniowa będzie beneficjentem wielomiliardowych umów offsetowych, które negocjuje MON.

 

Prezydent Komorowski i premier Kopacz odwiedzili w środę Fabrykę Broni Łucznik w Radomiu i spotkali się z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Komorowski stwierdził, że zgoda na szczytach władzy państwa polskiego owocuje dobrymi decyzjami, "także przyśpieszeniem wielu procesów istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa".

- To jest wielka szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, to jest konieczne dla utrzymania potencjału w zakresie produkcji specjalnej, bez którego trudno sobie wyobrażać skuteczny efektywny system obrony Polski - podkreślił prezydent.

Proces konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego i powstanie polskiej grupy przemysłu zbrojeniowego to ogromne osiągnięcie, które wymaga - jak mówił Komorowski - kontynuacji i dalszego wysiłku.

- Temu, w moim przekonaniu, mogą służyć, a przynajmniej mogą pomóc, bardzo duże kontrakty, które Polska będzie zawierała z myślą o modernizacji technicznej Sił Zbrojnych z koncernami zewnętrznymi - zaznaczył. Wyraził nadzieję, że w wyniku realizacji wielkich programów modernizacyjnych nie tylko licząca się część pieniędzy trafi do polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale możliwe będzie także przyspieszenie zacieśniania współpracy z liczącymi się firmami zagranicznymi. 

Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że bezpieczeństwo jest priorytetem jej rządu, a opiera się na dwóch filarach - udziale w NATO oraz silnej, nowoczesnej armii.

 

- Żeby była uzbrojona w nowoczesny sprzęt, musimy mieć takie ośrodki jak tu, w Radomiu - czyli ośrodki, które produkują nowoczesną broń w oparciu oczywiście o współpracę, chociażby z Uniwersytetem Technologicznym, a więc transferują innowacje do tej produkcji - powiedziała premier.

Kopacz zapowiedziała, że Polska Grupa Zbrojeniowa z siedzibą w Radomiu będzie beneficjentem wielomiliardowych umów offsetowych, które prowadzi obecnie wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Jak mówiła, pieniądze, które trafią do Grupy, przełożą się na miejsca pracy.


Pod koniec kwietnia rząd postanowił o wyborze dla systemu obrony powietrznej zestawów średniego zasięgu Patriot amerykańskiej firmy Raytheon, której rywalem było konsorcjum Eurosam, zawiązane przez francuskie oddziały MBDA i Thalesa. W przetargu na śmigłowce wielozadaniowe zdecydował się na ofertę Airbus Helicopters, odrzucając propozycje konsorcjum Sikorsky-PZL Mielec z maszyną Black Hawk i włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland z należącym do niej PZL Świdnik, oferujących maszynę AW149. Popisanie kontraktu na śmigłowce jest planowane na jesień tego roku, a na zestawy przeciwlotnicze - na przyszły rok.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~dobre wieści dla Polski 20:14:46 | 2015-05-06
„Financial Times” wyśmiewa kampanię Komorowskiego: „Nijaka, bez szans na zwycięstwo w I turze”

Na ostatniej prostej przed wyborami prezydenckimi, kubeł zimnej wody na głowy sztabowców PO wylewa „Financial Times”. Według gazety kampania Bronisława Komorowskiego jest nijaka, a kandydat Platformy ma nikłe szanse na zwycięstwo w pierwszej turze.

W analizie kampanii wyborczej Bronisława Komorowskiego „Financial Times” ocenia ją jako „nijaką” i prognozuje, że kandydat PO o zwycięstwo będzie musiał powalczyć dopiero w drugiej turze wyborów prezydenckich.
http://niezalezna.pl/66760-financial-times-wysmiewa-kampanie-komorowskiego-nijaka-bez-szans-na-zw...

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zmutkol 18:03:48 | 2015-05-06
Co inne nam obiecuje a co innego kupują za granicą u obcych. Do ,,bulu'' obłudnik !

Oceń 8 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?