Polska potrafiła mądrze wykorzystać członkostwo

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Przez 11 lat Polska potrafiła mądrze wykorzystać członkostwo w Unii Europejskiej, łącząc unijne środki z polską pracą, wysiłkiem, kreatywnością i entuzjazmem - ocenił w piątek prezydent Bronisław Komorowski podczas wystąpienia z okazji rocznicy przystąpienia Polski do Unii.

 
"Dzisiaj możemy cieszyć się dobrymi owocami mądrych decyzji sprzed wielu lat. Możemy cieszyć się również decyzją sprzed 11 lat, która oznaczała uzyskanie członkostwa w Unii Europejskiej" - powiedział Komorowski, który wziął udział w Pikniku Europejskim w Łazienkach Królewskich. 
 
W przekonaniu prezydenta "następne lata polskiego członkostwa w UE to także będzie umiejętność zagospodarowania gigantycznych środków finansowych, które Polsce przypadły". W następnej perspektywie budżetowej to będzie dodatkowych 400 mld zł - przypomniał prezydent. 
 
Jak zaznaczył, to od nas zależy, jak "mądrze te środki wykorzystamy, jak je zagospodarujemy i czy będą one źródłem dalszego bogactwa i zamożności Polski czy będą niemądrze wydane, bez efektu na miarę naszych aspiracji - dogonienia najbogatszych krajów UE". 
 
"To od nas zależy, damy temu wyraz w następnych wyborach, czy Polska dalej będzie się rozwijać na miarę naszych europejskich aspiracji" - powiedział Komorowski. 
 
Prezydent podkreślił, że przez 11 lat członkostwa w UE Polska odniosła wiele sukcesów. "W tym czasie potrafiła mądrze wykorzystać członkostwo w Unii Europejskiej, łącząc środki z UE z polską pracą, z polskim wysiłkiem, kreatywnością i entuzjazmem" - mówił Komorowski. 
 
Jak dodał, stale powinniśmy mieć poczucie wdzięczności "ku tym, którzy pchnęli Polskę w kierunku świata zachodniego". "To są ci wszyscy, którzy polską wolność wywalczyli i wyznaczyli kierunek marszu na zachód, ku UE" - podkreślił. 
 
"Musimy myśleć i oceniać członkostwo w Unii Europejskiej przez pryzmat doświadczeń, pamiętając, że zawsze byli także i ci, którzy chcieli Polskę w marszu ku światu zachodniemu zatrzymać, którzy straszyli perspektywą członkostwa w Unii Europejskiej" - zaznaczył Komorowski.
 
Zwrócił uwagę, że obecnie także funkcjonują podobne poglądy, ale są "na szczęście weryfikowane doświadczeniem każdego z nas, życia coraz lepszego, wymagającego ciężkiej pracy, ale pracy, która przynosi dobre owoce". 
 
Życzył także Polakom "satysfakcji z 11 lat członkostwa w UE, z mądrej polskiej pracy i z dobrej perspektywy, która rysuje się przed Polską w dalszym ciągu". 
 
Wcześniej w Pałacu na Wodzie Komorowski spotkał się z ambasadorami z krajów członkowskich UE i krajów stowarzyszonych. W trakcie Pikniku Europejskiego w Łazienkach Królewskich obejrzał także plenerową wystawę na temat renowacji Łazienek Królewskich w latach 2010-2015. Prezydent rozmawiał i fotografował się ze spacerującymi po parku warszawiakami; wręczał im kokardy narodowe oraz pocztówki "25 lat wolności". 
 
Podczas Pikniku Europejskiego na scenie przy Wodozbiorze wystąpi Morpheus Saxophone Quartet, a na tarasie Pałacu na Wyspie zaplanowana jest parada orkiestry z Mykanowa. W Pałacu na Wyspie otwarta zostanie wystawa "Księga Konstytucji 3 Maja". 
 
Chętni będą także mogli bezpłatnie zwiedzić Pałac, otwarty po konserwacji. W Amfiteatrze odbędzie się uroczysty koncert Orkiestry Wojskowej w Siedlcach i orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna. 
 
W 2004 roku wraz z Polską do Wspólnoty przystąpiło 9 innych krajów: Węgry, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia Cypr i Malta.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.36

Liczba głosów:

22

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~tim 06:17:05 | 2015-05-02
Swoją wizje Polski miał Piłsudski, miał Dmowski. Mieli ją także Hitler i Stalin, to właśnie ich plan jest realizowany w tak zwanej III Rzeczpospolitej. Plan ten to dwadzieścia milionów pozbawionych tożsamości, zmanipulowanych ludzi i obca elita. Skutkiem obcości tej obecnej elity jest choćby rytualne przepraszanie za dokonaną przez Niemców zbrodnie w Jedwabnem, co uzasadnia tak powszechne dziś określenie „polskie obozy śmierci”. Powyższe stwierdzenie natychmiast odwołam, jeśli ktokolwiek poda podobne temu wydarzenie, kiedy w państwie prawa świeckiego duchowni zatrzymali toczące się śledztwo. Miało miejsce kiedy przerwano ekshumacje w Jedwabnem, gdy jej wyniki rozmijały się z oczekiwaniami ich wspólnoty. Tak jak Katyń był kłamstwem założycielskim PRL-u, tak Jedwabne jest kłamstwem założycielskim „III Rzeczpospolitej”. W ten właśnie sposób pozbawia się nas i nasze dzieci dumy z przynależności do najbardziej katolickiego narodu Europy, dumy z bycia Polakami. Z Narodu, który przez kilkanaście lat kosztem nieprawdopodobnych ofiar, przez długie okresy samotnie, wielokrotnie zdradzany, prowadził walkę z dwoma totalitaryzmami czyni się dziś wbrew prawdzie twórców „obozów śmierci” i winnych palenia w pogromach swoich sąsiadów. Mają w tym swój wielki udział środowiska dziś rządzące naszym krajem SZCZEGÓLNIE BRONISŁAW KOMOROWSKI.

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ekeroha 21:29:19 | 2015-05-01
Hans Bredzisław Andersen opowiada nam bajki...

Oceń 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~heh 18:39:23 | 2015-05-01
Rzeczywiście, mądrość aż bije po oczach - wyjechało kilka milionów ludzi, Polska pozbyła się własnego przemysłu, banków, wkrótce też Lasów i ziemi, a Polacy zostali sprowadzeni do statusu taniej siły roboczej dla zachodniego kapitału. Do tego starzejące się społeczeństwo i góra długów praktycznie nie do spłacenia.

Dla zaprzańców wysługujących się obcym jest to może i sukces oraz powód do dumnego wypinania piersi pod niemieckie medale, dla Polski niestety katastrofa.

Oceń 18 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tim 16:50:46 | 2015-05-01
Broaisław Komorowski to tylko parobek w Synagodze Szatana (Ap.2,9) nic wiecej.

Oceń 17 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ketwiq 16:13:57 | 2015-05-01
Przed wejściem do Unii staliśmy na skraju przepaści. Po wejściu zrobiliśmy znaczący krok naprzód !

Oceń 16 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook