"Rzeczpospolita": Przestępcy łakomi na pożyczki

(fot. shutterstock.com)

Liczba oszustw kredytowych wzrosła o jedną piątą, do prawie 8 tysięcy przestępstw. Sporo jest ich w internecie - informuje "Rzeczpospolita".

 

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2013 r. funkcjonariusze ujawnili 6637 takich oszustw, a w 2014 r. było ich już 7968, czyli o 1331 więcej.

 

W tej grupie są zarówno wyłudzenia kredytów z banków (zdarzają się zdecydowanie rzadziej), jak i pożyczek z parabanków oraz firm oferujących tzw. chwilówki.

 

Ścigający przestępstwa gospodarcze zauważają nowy trend: więcej jest drobnych wyłudzeń, w tym z firm oferujących pożyczki przez internet, a rzadziej tym procederem zajmują się nastawione na duże zyski zorganizowane grupy przestępcze.

 

Gangi, które żyją z przestępstw ekonomicznych, przestawiły się na wyłudzenia VAT, przynoszące im większe zyski - mówi jeden z policjantów. Jak dodaje, tzw. słupy, czyli osoby biorące na swoje nazwisko pożyczki, żądają dziś większych sum za swoje usługi.

 

Ale nawet działający w pojedynkę oszuści wyłudzają znaczące sumy - zauważa "Rz", wyliczając, że np. w Opolu 44-latek oskubał bank na 400 tys. zł, a 29-latka z Warszawy - na 420 tys. zł.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook