Krakowskie uczelnie rozpoczęły współpracę

(fot. Zyxist / Wikimedia Commons / CC0)

Większe szanse na duże, europejskie fundusze na badania i lepsze zarządzanie uczelniami - to tylko niektóre z oczekiwanych efektów utworzenia formalnego związku trzech krakowskich uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Rolniczego.

 

Nowy podmiot o nazwie InnoTechKrak powołano w czwartek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie, zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym.

 

To pierwszy taki formalny związek uczelni w Polsce. Ich współpraca pozwoli wzbogacić ofertę dydaktyczną, usprawni zarządzanie, ułatwi pozyskiwanie grantów i podniesienie jakości badań. - To nie jest polityka szukania oszczędności, i nie jest to odpowiedź na niż (demograficzny - PAP). To szukanie nowych szans w otoczeniu i szans na rozwój - podkreśliła podczas konferencji prasowej zwołanej z okazji utworzenia związku minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska.

 

Trzy uczelnie od dawna współpracują, zwłaszcza w obszarze badań naukowych oraz dydaktyki, i wymieniają się doświadczeniami - podkreślił rektor Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), prof. Tadeusz Słomka. - Kiedy pojawiła się szansa przeniesienia tej współpracy na wyższy poziom - stwierdziliśmy, że warto z tego skorzystać. (...) Połączyliśmy się w związek, bo widzimy tu wartości dodane, korzyści - dodał.

 

Według rektorów wspólny, większy potencjał pozwoli uczelniom konkurować z uniwersytetami zachodnimi. - Głównym celem, jaki nam przyświecał, było zwiększenie potencjału, zwiększenie konkurencyjności w zakresie badań naukowych i dydaktyki - zaznaczył rektor Politechniki Krakowskiej (PK), prof. Kazimierz Furtak.

 

Sformalizowanie związku uczelni ma ułatwić sięganie po duże, unijne środki na badania, np. w ramach programu Horyzont 2020. - Damy sobie szanse na pozyskiwanie bardzo poważnych środków na badania naukowe, na współpracę z gospodarką - podkreślił prof. Furtak.

 

Jak dodał, łatwiej też będzie rozwiązywać duże, ważne, interdyscyplinarne problemy.

 

Powstanie związku ma ułatwić działania badawczo-rozwojowe: tworzenie konsorcjów, wspólnych centrów badawczych i laboratoriów. - Badania naukowe to bazy laboratoryjne. Nowoczesne urządzenia na poziomie światowym tanie nie są. Powstanie związku ułatwi nam korzystanie na preferencyjnych zasadach z naszych laboratoriów, co w automatyczny sposób zwiększa nasz potencjał badawczy - mówił Furtak.

 

Według rektorów korzyści z istnienia związku odniesie również sfera dydaktyki. - Jeśli tylko i wyłącznie będziemy się wzajemnie informować o zapleczu dydaktycznym, jakie mamy do dyspozycji i możliwości wspólnego korzystania, a także o kadrze dydaktycznej, to nasze możliwości kształcenia i podniesienia jakości kształcenia znacznie wzrosną - podkreślał rektor Uniwersytetu Rolniczego, prof. Włodzimierz Sady.

 

Współpraca ułatwi też śledzenie losów absolwentów i doskonalenie programów nauczania. - Możemy to robić wspólnie - zwłaszcza, że niektóre kierunki studiów występują na wszystkich trzech uczelniach - powiedział prof. Sady.

 

Rektorzy sugerowali, że planują tworzenie wspólnych kierunków studiów czy prowadzenie wspólnej rekrutacji.

 

Na konferencji prasowej zaznaczono również, że sformalizowanie związku pozwoli zoptymalizować sposób zarządzania uczelniami. - Stwierdziliśmy, że trzeba się wymieniać doświadczeniami w zakresie struktury uczelni, zarządzania uczelnią, zarządzania finansami uczelni. Tu mogą być największe paradoksalnie korzyści, dlatego że duży może więcej. Jest większy potencjał - mówił prof. Słomka.

 

Jako przykład podał kwestię cyfryzacji uczelni. - Teraz robimy to osobno. Gdybyśmy ujednolicili strukturę uczelni i sposób zarządzania, możemy to robić razem i zmniejszyć koszty, np. związane z obsługą systemów informatycznych, które są niebagatelne. Kolejna rzecz to elektroniczne bazy czasopism, to też można robić wspólnie. Możemy nawet budować wspólnie mieszkania dla naszych pracowników, zagranicznych profesorów czy studentów - wyliczał.

 

AGH, PK i UR współpracują od dawna w zakresie badań i dydaktyki. - Dobrze się znamy, wymieniamy się doświadczeniami. W momencie, kiedy pojawiła się szansa przeniesienia tej współpracy na wyższy poziom - stwierdziliśmy, że warto z tego skorzystać. Zwłaszcza, że obecnie wystarczy do tego decyzja pani minister, co pozwala to zrealizować stosunkowo szybko - ocenił prof. Słomka.

 

Minister Lena Kolarska-Bobińska wskazała, że w innych miastach, np. we Wrocławiu czy Łodzi, mówi się o ewentualnej współpracy uczelni, ale na razie nie podjęto w tym kierunku konkretnych kroków. Krakowska inicjatywa może być przykładem dla innych uczelni, których jest ponad czterysta. - Współpraca w Polsce jest piętą achillesową różnych instytucji - podkreśliła.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook