Granica polsko-rosyjska: nowe wieże obserwacyjne

(fot. shutterstock.com)

Wzdłuż 200 kilometrowej granicy między Polską a obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej powstają wieże obserwacyjne dla straży granicznej. Będą one wyposażone w sprzęt do całodobowej obserwacji granicy - podała PAP warmińsko-mazurska straż graniczna.

 

Jak poinformowała PAP rzeczniczka warmińsko-mazurskiej straży granicznej Mirosława Aleksandrowicz, na terenie działania warmińsko-mazurskiej straży granicznej powstaje sześć wież obserwacyjnych, wyposażonych w sprzęt do obserwacji w dzień i w nocy, przez 24 godziny na dobę.

 

Wieże będą służyły funkcjonariuszom straży granicznej do obserwacji i nadzoru nad odcinkami granicy państwowej. Obraz z kamer będzie przekazywany do tzw. Lokalnych Ośrodków Nadzoru umiejscowionych w placówkach straży granicznej - dodała.

 

Obiekty zlokalizowane są w różnej odległości od granicy państwowej. Nie są zamaskowane, lecz doskonale widoczne, chociażby dlatego, że mają po 35 i 50 metrów wysokości, czyli sięgają 11. i 15. piętra.

 

- Obecnie trwają odbiory i testy wyposażenia zainstalowanego na wieżach. Planujemy pełne uruchomienie wież do czerwca tego roku - podała rzeczniczka.

 

Łączny koszt budowy wież to ponad 14 mln złotych. Inwestycja jest dofinansowana z unijnych pieniędzy, które wynosi 75 proc. i pochodzi z Funduszu Granic Zewnętrznych.

 

200-kilometrowa polsko-rosyjska granica w całości biegnie wzdłuż granic województwa warmińsko-mazurskiego. Jest to zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Podróżni przekraczają ją w drogowych przejściach granicznych w Gronowie, Grzechotkach, Bezledach i Gołdapi.

 

Jak podała PAP warmińsko-mazurska straż graniczna, podczas weekendów poprzedzających tegoroczne święta Wielkanocne granicę z obwodem kaliningradzkim przekraczało od 52 do 58 tys. podróżnych - Polaków i Rosjan.

 

W ubiegłym roku przez polsko-rosyjskie drogowe przejścia graniczne przejechało 3,2 mln Polaków i 3,3 mln Rosjan. Rok wcześniej w 2013 lądową granicę przekroczyło 2,9 mln Polaków i 3,2 mln Rosjan.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 13:02:14 | 2015-04-06
To dobry pomysł. Potrzeba jeszcze lepszego  rozpoznania rosyjskiej V kolumny w Polsce (np. partia ZMIANA Mateusza Piskorskiego i "rosysjkie mniejszośći"), i zwiększenia szkoleń sił antyterrorystycznych do rozprawy z chuliganami i bandytami, a następnie "zielonymi ludzikami" - rosyjskimi żołnierzami, przebierańcam. Zdecyduje pierwsze 2- 3 dni i nie trzeba rakiet za miliony.  Od tego zaczynało się  w Naddniestrzu Górnym Karabachu, Osetii i na Ukrainie.  Od tego zacznie sie na Litwie i Łotwie. Jak im sie uda Polska będzie następnea

Oceń 7 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kaszard 11:38:06 | 2015-04-06
Znowu każą nam klękać nie w tym kierunku a przez to wypinamy się też nie w tym w którym powinniśmy. Kiedy zaczniemy prowadzić jako Polska politykę narodową?

Oceń 2 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook